Kamer zet mes in partneralimentatie Helft van de Nederlanders heeft het (soms) te druk Z1 7 Altijd deskundig advies 5 VRAGEN OVER ALIMENTATIE Gisteravond debatteerde de Tweede Kamer over het wetsvoor stel van VVD, D66 en PvdA om de partneralimentatie te beperken. Een meerderheid is voor, al heeft een aantal partijen nog wel mitsen en maren. Om te beginnen wordt de maximale termijn van twaalf jaar teruggebracht naar vijfjaar. De nieuwe stelregel is dat iemand een ex-partner die minder ver dient vanaf de echtscheiding de helft van het aantal huwelijksjaren alimentatie moet betalen, met een maximum van vijfjaar. Wie vier jaar getrouwd was, moet dus twee jaar geld overmaken. Er zijn drie uitzonderingen. Als een stel kinderen heeft, kan de partneralimentatie gelden tot het jongste kind twaalf is ge worden. Iemand die langer dan vijftien jaar is getrouwd en op het moment van scheiding binnen tien jaar de AOW-leeftijd bereikt, kan tot de AOW aanspraak maken op een bijdrage van zijn of haar ex. Een derde uitzondering vervalt zeven jaar na invoering van de wet: alimentatiegerechtigden boven de 50 die langer dan vijftien jaar getrouwd waren, krijgen tien jaar doorbetaald. 3 Dit voorstel lag er toch al even?WD, D66 en PvdA wilden inderdaad al in 2015 de partneralimentatie beperken. Dat plan was een stuk ingrijpen der: ook de manier waarop de ali mentatie wordt berekend werd ge wijzigd. De Raad van State en ook andere partijen hadden veel kri tiek. Daarom ligt er nu een aange past, eenvoudiger voorstel. Vol gens Christiane Verfuurden, advo cate in Eindhoven en lid van de vereniging van familierechtadvo caten en scheidingsmediators vFAS, is het tijd dat er een knoop wordt doorgehakt. „Iedereen heeft hier al over gehoord. Advocaten krijgen steeds de vraag over hoe het nu precies zit. Ik denk ook dat de termijn van twaalf jaar niet meer van deze tijd is." Die hoeven nergens op te re kenen. De nieuwe wet geldt alleen voor toekomstige echtscheidingen (naar verwachting vanaf 1 januari 2020). Overigens krijgt niet iedere ex die minder verdient automa tisch partneralimentatie op zijn of haar rekening bijgeschreven. Ali mentatie voor kinderen gaat altijd voor. Alleen als iemand daarna nog ruimte in de portemonnee over heeft, kan er gedacht worden aan partneralimentatie voor de ex. Als die gaat samenwonen met een nieuwe partner, eindigt de ver plichting ook. Veel fracties, zoals PW, CDA, Groenlinks en SP, kunnen het voorstel in grote lijnen steu nen, een Kamermeerderheid lijkt daarom geen probleem. Maar er zijn nog wel mitsen en maren. SP en CDA vinden dat rechters meer ruimte moeten krijgen om de ter mijn van alimentatie in schrij nende gevallen te verlengen, bij voorbeeld als de zorg voor de kin deren tussen de ex-partners ook na vijfjaar nog ongelijk verdeeld is. GroenLinks vindt juist dat ie dereen na vijfjaar in staat moet zijn om de eigen broek op te hou den en wil daarom af van de be dachte uitzonderingen. Volgende week stemt de Tweede Kamer over het wetsvoorstel. Dat blijkt uit het onderzoek Alle ballen in de lucht van het Soci aal en Cultureel Planbureau dat vandaag wordt gepubliceerd. Het bureau onderzocht hoe Ne derlanders hun tijd doorbren gen. 1900 mensen hielden daar onder meer een week lang een dagboek voor bij. Van de mensen die zijn onder vraagd, geeft 36 procent aan zich minstens op een dag in de week opgejaagd te voelen, 54 procent zegt het weieens te druk te heb ben, waardoor 39 procent zich thuis of op het werk soms te kort voelt schieten. „Gevoelens van tijdsdruk komen het meest voor bij vrouwen, hogeropgelei- den en bij ouders van thuiswo nende kinderen", concludeert het SCP. Nederlanders besteden ge middeld 46 uur per week aan betaald werk, scholing en de zorg voor het huishouden en anderen. 44 uur is vrije tijd, waaronder media (20 uur) en sociale contacten (9 uur). De meeste tijd (77 uur) gaat naar persoonlijke verzorging: slapen, eten en drinken. De gemiddelde Nederlander ligt 59 uur per week (zo'n 8,5 uur per dag) in bed: slapend of wakker. „Soms wordt gesproken over een 24/7-samenleving waarin mensen steeds vaker in de avonduren en weekenden wer ken. Hiervan lijkt nog geen sprake", concludeert het SCP. „Betaald werk en scholing valt voor de meeste mensen nog steeds doordeweeks. In de weekenden is ruimte voor vrije tijd. Als naar de spreiding wordt gekeken, valt op dat de meeste mensen tijdens traditionele kantooruren werken." 32% 40 CANON EOS 800D 18-55MM IS STM GRATIS CANON BACKPACK van200+ foto professionals. ZSSSTë.i ,T -L.KW r.l vrijdag 7 december 2018 GO De wet om partneralimentatie na een echtscheiding te beper ken van twaalf tot hooguit vijf jaar lijkt er eindelijk toch te komen. Wie er nu al aan vastzit, hoeft evenwel nergens op te rekenen. Chris van Mersbergen Den Haag Wat staat er in het voorstel? 2 Geldt dit voor iedereen? 4 Hoe zit het met mensen die al alimentatie betalen? 5 Zijn alle partijen tevreden met het wetsvoorstel? Meer dan 42.000 artikelen direct uit voorraad leverbaar Altijd de goedkoopste met onze laagste prijsgarantie Gratis 5 jaar garantie Deskundig advies van 200+ foto professionals Klanten beoordelen ons met een 9,1 Ruim een derde van de Ne derlanders voelt zich min stens een dag in de week 'op gejaagd'. Toch lijkt er in Ne derland nog geen sprake van een voortjakkerende 24/7-sa- menleving. Cyril Rosman Den Haag Voelt zich weieens opgejaagd Uren per week besteed aan 'verplichte' zaken Tevreden met het leven (gemiddeld 7,8) Betaald werk Scholing Zorg voor Zorg voor huishouden anderen 8,3 7,9 7,4 7,9 7,9 7,6 8,1 Kind, minderjarig/thuiswonend Kind, meerderjarig/thuiswonend 18-65 jaar, geen partner, geen kind 18-65 jaar, wel partner, geen kind 18-65 jaar, partner kind 65+ alleenstaand 65+ samenwonend 60 uur 24,2 megapixel APS-C-sensor Groot 7,7cm kantelbaar LCD-scherm Snel in gebruik: continue opname van 6fps Ingebouwde WiFi Bluetooth voor direct delen van uw beelden Met hulpstand voor beginners Artikelnr: 12275996 Aanbieding geldig t/m 14-12-2018 LAAGSTE PRIJS VAN NEDERLAND! *Prijs na €40 cashback

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7