M 'Huren Zeeuwland kunnen omlaag' Bedrijvenpark Zuid loopt kwart ton mis 7 UITZWAAIEN SINT EN TANTE CON Op de dag na pakjesavond kleden Sinterklaas en zijn pieten zich om in de kantine van tennisclub Bru- Tèn in Bruinisse. Het is er een gezellige boel. Die gezelligheid heeft alles te maken met de uittocht van Sinter klaas. In Bruinisse zwaaien ze sinds jaar en dag op 6 december de goedhei ligman uit. Te midden van vrolijke pieten die een broodje knakworst of soepje naar binnenwerken, zorgt Connie van der Weele, ook wel tante Con, dat alles in goede banen wordt geleid. Het is voor het laatst. Niet alleen wordt Sin terklaas uitgezwaaid, het comité neemt ook afscheid van tante Con. Na 27 jaar is het mooi geweest. Ze is nu zestig en eigenlijk had ze twee jaar geleden haar vertrek al aangekondigd. „Maar onze Sinter klaas werd erg ziek en toen heb ik het even uitgesteld. Nu is alles op de rit en laat ik het aan de vol gende generatie over." Ze rolde erin toen ze door een van de juffen op school werd ge vraagd Piet te spelen vanwege een pietentekort. Dan kon het ook wel bij de intocht, werd bedacht. Dames „Samen met een aantal dames on der leiding van Dian Fluijt werd het toen georganiseerd, en is later het comité ontstaan", vertelt Connie. „Na een paar jaar kon zij het niet meer combineren, en heb ik het stokje overgenomen. Toen waren we maar met zijn drietjes. Het was eerst een intocht, dan een uurtje in het dorpshuis en dan was het klaar. Maar door de jaren heen hebben we de lat steeds wat hoger gelegd." Ze deinsde er niet voor terug om rigoureuze beslissingen te nemen. Zo pleitte ze ervoor om de kleinste kinderen zonder hun ouders in de zaal in het dorpshuis te laten, om het allemaal rustiger te houden. „Toen was ik wel even de boze mevrouw. Maar nu doen we het al jarenlang zo: de kleintjes gaan bij Sinterklaas naar binnen, en de kinderen vanaf groep 5 gaan naar Ik ben heel dankbaar voor het vertrouwen dat ik van alle mensen heb gekregen de soos. Ondertussen drinken de ouders wat in de kantine." Het uitzwaaien werd een jaar of zeventien geleden geïntroduceerd. De bedoeling was om het één keer te organiseren. „Dat was zo'n gi gantisch succes dat we het er maar in gehouden hebben. Het is zo bij zonder en ontroerend. De meeste kinderen willen Sint en Piet be danken voor het cadeau. Hij gaat echt weg. Sommige kinderen zwaaien net zolang tot er in het donker niets meer te zien is." Vertrouwen „Ik ben heel dankbaar voor het vertrouwen dat ik altijd heb gekre gen van alle mensen mij dit van alle donaties lieten organiseren." De nieuwe generatie is inmid dels al ingewerkt en staat paraat. Al valt het tante Con natuurlijk niet mee om het uit handen te ge ven. „Ik heb er vertrouwen in, maar deed alles altijd zonder draaiboek. Gelukkig weten ze me te vinden als ze vragen hebben." In het afgelopen jaar heeft ze haar handen al wel een beetje van de organisatie af getrokken. De be langrijkste tip die ze de meiden en jongens meegeeft is om het samen te doen: „Je mag meningsverschil len hebben, maar doe het samen. Ga voor hetzelfde doel: een feest maken voor de kinderen." Flikweert heeft zich de afgelopen jaren gemanifesteerd als luis in de pels van Zeeuwland. Hij trekt in twijfel of de corporatie in haar pres tatie-afspraken met de gemeente Schouwen-Duiveland volledig transparant is over de bedrijfsresul taten. De inwoner van Zierikzee hield de raadscommissie en directeur Marco van der Wel gisteravond voor ogen dat er ook andere keuzes kunnen worden gemaakt. Volgens zijn berekeningen is er voldoende financiële ruimte om in de meerja renbegroting extra te investeren in huurmatiging. Als de huren 5,6 procent omlaag gaan, wordt ook de huurtoeslag minder Van der Wel ziet dat toch anders, zo maakte hij duidelijk voor de commissie. Van de 15,9 miljoen euro winst gaan nog de kosten af om de woningvoorraad in stand te houden en te verbeteren. Hij ont kent niet dat de huren structureel met 5,6 procent omlaag kunnen, maar dat betekent dat er vanaf dat moment geen cent meer over is voor maatregelen om de woningen energiezuiniger te maken. Boven dien is het maar de vraag of de huurder daadwerkelijk profijt heeft van een beperkte huurverlaging, voerde Van der Wel aan. Want dat houdt in dat ook de huurtoeslag omlaag gaat. Wethouder Daniël Joppe vindt niet dat Zeeuwland 'ongebruikelijk hoge' huren vraagt. Zeeuwland hoort bij de dertig meest betaalbare corporaties van Nederland, aldus Joppe. Hij ziet geen aanleiding om de prioriteiten in de gezamenlijke prestatie-afspraken voor de ko mende jaren te herzien. ZIERIKZEE Het bedrijvenpark Zuid in Zierikzee krijgt geen extra geld van de gemeente Schouwen- Duiveland. Een tweede poging om een Be drijven Investeringszone (BIZ) op te richten, is mislukt, dus houdt de gemeente de jaarlijkse bijdrage van 25.000 euro op zak. Ondernemers in een Bedrijven Investeringszone betalen ver plicht een jaarlijks bijdrage. De gemeente legt daar 25.000 euro bij. Uit die pot kan wat extra's worden gedaan om het gebied naar een hoger niveau te tillen. Wethouder Daniël Joppe (eco nomie) maakte gisteren bekend dat ruim 80 procent van de 84 be drijven op het terrein aan de zuid kant van Zierikzee heeft gestemd. Nipt de helft (35) stemde voor de oprichting van een investerings zone. Dat was niet genoeg: de re gels schrijven voor dat tenminste twee derde van de stemmers vóór de BIZ moet zijn. Directeur Piet Warnar van Air pack en lid van de BlZ-project- groep zoekt het nee-kamp vooral onder de eigenaren van opslag loodsen op het terrein. „Dat zijn geen ondernemers. Ze gebruiken hun loods als berging of het stal len van auto's en dat is het. Ze hebben geen belang bij een op waardering van het industrieter rein." vrijdag 7 december 2018 'Werk samen voor het kinderfeest' Mariska den Hartog Bruinisse Tante Con voor het laatst tussen haar Zwarte Pieten, foto marieke mandemaker - Connie van der Weele Zeeuwland maakt volgens huur der Jan Flikweert genoeg winst om de huren te beperken. De corporatie houdt jaarlijks bijna 1,5 miljoen euro over. Verdeeld over de 3943 woningen komt dat neer op een mogelijke verla ging van 375 euro per jaar. Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74