Eline volgt opleiding tuin- en akkerbouw k 21 Je kunt opgroeien tussen de spruiten en suikerbieten, maar daarmee ben je nog geen boerin. Eline Klompe (18) uit Dreischor volgt de hbo-opleiding tuin- en akker bouw aan de Aeres Hogeschool in Dronten. Haar droom? Het bedrijf van haar familie voortzetten. ïk houd van het werk in de buitenlucht,je moet mij niet in een kantoor zetten' v- v h- 1 w kA aï H9HH rij runt. De twee akkerbouwers delen de grond en de machines. Eline helpt regelmatig mee in het bedrijf. In de weekenden helpt ze met het verpak ken van de spruiten. Afgelopen zo mer reed ze dagenlang op de trekker, om de aardappels binnen te halen. Ze genoot ervan. „We probeerden met z'n allen om de producten zo goed mogelijk in de schuur te krijgen. Dat vind ik mooi. En ik houd van het werken in de buitenlucht. Je moet mij niet in een kantoor zetten." Tot twee jaar geleden had Eline nog geen idee hoe Eline heeft een pittig jaar achter de rug. Ze was net 17 jaar toen ze op kamers ging, ver weg van huis, in Dronten. Ze begon aan een hbo-opleiding waar je de studie punten bepaald niet cadeau krijgt. Ze zat vaak van half negen 's ochtends tot kwart voor zes 's avonds in de col legebanken en liep twee dagen per week stage bij een akkerbouwbedrijf. Veel studiegenoten haakten af, maar Eline hield vol. Ze haalde alle vakken in het eerste jaar, op eentje na. Ze heeft inmiddels haar propedeuse op zak. „Het was heftig", blikt ze terug. „Soms viel ik 's avonds na het eten snel in slaap." Eline groeide op tussen de spruiten, kapucijners, uien, suikerbieten en aardappels. Haar vader Gillis heeft een akkerbouwbedrijf bij Dreischor, dat al tien generaties in de familie is. Hij vormt een maatschap met zijn neef, die even verderop een boerde- haar toekomst eruit zou zien. Een op leiding verloskunde lag net zo voor de hand als een toekomst in de ak kerbouw. „Mijn broertje roept al van kleins af aan dat hij boer is, maar ik had nooit nagedacht of ik misschien ook die richting op wilde. Toen ik naar de open dag van de opleiding in Dronten ging, wist ik het meteen. De sfeer op school past goed bij mij." Ja, ze zit nu met veertig jongens in de klas, en drie meiden. „Ik vind het niet erg om in een mannenwereld te functioneren. Jongens zijn vaak mak kelijker in de omgang dan meisjes." Tijdens de lessen in het eerste jaar voelde Eline zich steeds meer thuis op de opleiding. Ze leerde over de agrarische sector, over wetten en re gels, planten en gewassen, gewasbe scherming, maar ook over de techni sche eigenschappen van landbouw machines. „Soms had ik het gevoel dat ik een achterstand had, omdat de jongens uit mijn klas precies wisten hoe het op het bedrijf van hun ou ders werkte. Ik was daar nooit zo mee bezig. Nu ik deze opleiding volg, vraag ik veel meer aan mijn vader hoe hij dingen doet." Eline en haar vader discussië ren zelfs over nieuwe kansen voor het bedrijf. „We hadden het op school over hoe je een bedrijf kunt ontwikke len. Dat je bijvoorbeeld je eigen friet kunt produce- ren, direct van het land. Zo verkoop je een pro duct met een verhaal aan de mensen. Ik vroeg aan mijn vader of dat ook iets voor ons zou zijn. Dat vindt 'ie heel leuk. Hij werkt hard en vindt daardoor niet altijd ruimte om nieuwe dingen te ontwik kelen. Door mijn opleiding kan ik meedenken over de toekomst van ons bedrijf." Schoolboerderij Praktijkuren zijn er volop tijdens de opleiding. De studenten draaien mee op een 'schoolboerderij' die vlakbij de hogeschool staat. „We leren er hoe machines werken. We moeten bij voorbeeld een wagen aan een trekker bevestigen, of we leren hoe je de be strooiing van de kunstmest moet af stellen, of welk soort kunstmest je het best kunt gebruiken." De eerste jaars studenten zetten ook een eigen teelt op. „Ik heb bittere komkommers geteeld, waar op de hogeschool van Arnhem en Nijmegen stoffen uit ge wonnen zijn om diabetes type 2 te verminderen." Eline liep in het eerste studiejaar twee dagen per week stage bij een boerderij in Flevoland. „Dat was ook een spruitenboer, net als mijn vader. Ik kon dus mooi de verschillen zien tussen zijn manier van werken en die van mijn vader. Dat was heel leer zaam." Aan het eind van het tweede jaar staat een buitenlandstage op het programma. „Ik wil naar Zuid- Afrika", weet Eline nu al. „De akker bouw is daar nog heel erg in ontwik keling. Ik denk dat ik mijn kennis daar goed kan toepassen. En van zo'n stage word je een ander mens." VRIJDAG 7 DECEMBER 2018 CORNELLEKE BLOK ELINE KLOMPE Eline Klompe: „Ik vind het niet erg om tussen mannen te functione ren." FOTO'S ERNESTA VERBURG f K - T-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 69