Opkomst precisielandbouw 19 De boer wordt dataspecialist. Satellietbeelden, hyperspectraal beelden die vliegtuigen van akkers maken, camera's en sensoren op tractoren en machines. Ze leveren een schat aan informatie. Mits goed vertaald kan de akkerbouwer zo efficiënter, duurzamer en - als het goed is - goedkoper gewassen telen. 'De enige manier om rendabel te blijven boeren, is precisielandbouw' m msm r Iln 1932 verscheen Brave New World. Het sciencefiction boek van Aldous Huxley schetste een wereld die wordt beheerst door technologie en rationalisme. Bijna een eeuw later is dat precies aan de hand in de landbouw. Cyber technieken moeten leiden tot duur zame teelten en een beter beheer van de bodem. Want de verarming van de vruchtbare Zeeuwse klei is één van de grootste kopzorgen in boe rend Zeeland, zegt akkerbouwer Mark Verhage (35) uit Oostburg. Met zijn blauwe overall oogt Mark nog wel als een klassieke akkerbou wer. „Je wordt snel vies als je sleutelt aan landbouwmachines. Dan is zo'n overall makkelijk." Mark geldt als één van de gps-pioniers in akkerbou wend Zeeuws-Vlaanderen. Geen wonder, want zijn eerste baan was RTK GPS-specialist bij een bedrijf in Noord-Holland. RTK staat voor Real Time Kinematic. „RTK GPS is de meest nauwkeurige vorm van het global positioning system. Je praat over afwijkingen van maximaal 1 tot 2 centimeter." Bedrijfseconomie Marks loopbaan wijkt af van de scho ling van de gemiddelde boerenzoon. „Na vmbo motorvoertuigentechniek volgde ik mbo metaalbewerking. Ik sleutelde graag. Daarna ging ik door naar het hoger agrarisch onderwijs en koos voor agrotechniek en be drijfsmanagement. Geen akkerbouw dus. Tegenwoordig ben je als boer meer boekhouder, dus bedrijfseco nomie leek me een zinvolle keuze. Mijn vader vond het prima: 'het boeren leer je toch in de praktijk', zei hij." Zijn stage voerde hem naar een gps-bedrijf. „Mijn afstu deeropdracht was het aanstu ren van zowel de tractor als werktuigen via gps. Dat was een succes. Het bedrijf staat nog steeds bekend om zijn dubbele gps- besturing van tractor en landbouw machine die er achter hangt. Beide rijden dan kaarsrecht. Vooral vanuit de biologische landbouw was er inte resse, omdat boeren er heel nauw keurig mee kunnen zaaien en schof felen." Wat zijn de voordelen van dubbele gps? „Je hebt minder overlap, want je rijdt niet voor een deel over de vorige werkgang heen. Je kunt makkelijker en rustiger je werk doen. Zelfs 's nachts kun je je land bewerken." Vliegtuigen Precisielandbouw gaat een stap ver der. Vliegtuigen gingen in het Zeeuwse project Hightech Sensing de lucht in om uit alle hoeken beel den van akkers te maken. Aan de hand van de scans kunnen boeren taakkaarten maken, waarmee ze, in combinatie met sensoren op de grond en op machines, het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen en mineralen nauwkeurig kunnen dose ren. Ook satellietbeelden worden ge bruikt, maar als het bewolkt is, leve ren die onbruikbare beelden. Satellietbeelden Mark, die in 2015 het 115 hectare grote bedrijf van zijn vader overnam, werkt vooral met satellietbeelden die hij vertaalt naar taakkaarten voor zijn velden. „Voor je gaat bemesten of spuiten, moet je eerst weten wat er op je perceel aan de hand isDaar voor gebruik je data. De kunst is die goed te interpreteren, al zijn er steeds meer bedrijven die dat van boeren kunnen overnemen. Ik ben begon nen met vliegtuigbeelden. In het pro ject kwam naar voren dat negen van de tien kwesties te maken hebben met de bodem. Daardoor kan op de ene plek de groei goed zijn en op de andere plek minder. Met die kennis kun je plaatsspecifiek mest en gewas beschermingsmiddelen toedienen. Ik kwam erachter dat er op internet gra tis satellietbeelden en data te vinden zijn. Ik ben toen gestopt met vlieg tuigbeelden." Opbrengstmetingen Dat zijn basisgegevens. Mark wil toe naar opbrengstmetingen. „Je wilt het liefst tijdens de oogst meten wat de opbrengst is op een bepaalde plek op je akker. De eenvoudigste manier is meetapparatuur installeren op een combine en een rooier. We hebben al een gewichtsmeting op de aardap pelrooier, maar als er in een natte oogstperiode veel kluiten aan de aardappelen zit, is dat een grof cijfer. We werken ook met gps op de spuit- machine en de aardappelpootma- chine. Daarmee kan ik per plek de hoeveelheid doseren." Ondanks de hoge investeringen ver hoogt precisielandbouw nog niet echt het rendement, vindt Mark. „Het kost nu nog geld, maar dat kan over vijf jaar anders zijn. Steeds meer gewasbeschermingsmiddelen wor den verboden. Daarnaast wordt de bodem steeds armer omdat we min der mest toedienen. De enige manier om rendabel te blijven boeren, is pre cisielandbouw. Ik heb daarom nieuwe bemestingsmachines ge kocht waarmee ik plaatsspecifiek mest kan toedienen." Precisielandbouw maakt wel een op mars. In het begin kost het tijd en energie, later wordt het gemeengoed, zegt Mark. Waar staat de akkerbouw over tien jaar? „Alles gaat razendsnel nu. Voor de zelfrijdende tractor, die je al in de fruitteelt ziet, zijn de Ne derlandse akkerbouwbedrijven te klein, denk ik. Dat is meer iets voor Amerika. Wel zal er een omslag plaatsvinden naar biologische land bouw. Veel boeren zijn de beperkin gen die Brussel oplegt zat. Straks ver dwijnt bijvoorbeeld de fillercoating op suikerbieten. Dan moeten we zes keer meer spuiten op de bieten. Het gevolg: er gaan meer insecten dood. Dat lijkt ons niet de goede weg." VRIJDAG 7 DECEMBER 2018 Mark Verhage bij zijn getrokken veldspuit. FRANK BALKENENDE Boer kan niet meer zonder data Mark Verhage. FOTO'S ERNESTA VERBURG MARKVERHAGE 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67