Chrjs'de Stoop voelt de band met bet land 'De landbouw is toch de bakermat van onze cultuur, of we dat nu graag willen horen of niet' 15 van z'n eigen succes geworden en staat nu tegen de muur. Dat model moet helemaal worden herijkt. De boeren moeten op z'n minst proberen om weer zoveel mogelijk 'toegevoegde waarde' in eigen handen te krijgen. Toch denk ik dat er wel altijd een grootschalige landbouw zal blijven, zij het in de best mogelijke omstandigheden. Hoe kunnen we anders die miljarden mensen blijven voeden? Tweede spoor Daarnaast, op het tweede spoor, moet er minstens evenveel steun gegeven worden aan alle vormen van 'verbrede' of alternatieve landbouw, die een stap terug zetten van het globale naar het lokale niveau: hoevewinkels, agrotoerisme, zorgboerde rijen, landschapsbeheer, biologische landbouw, en noem maar op. Dat kan de boer weer meer zelfres pect geven, eerlijker prijzen, een positievere uit straling, en een betere band met de burger. Heb ben veel burgers nu niet de binding verloren met de grond, met hun voedsel, met hun wortels? Ik denk dat mijn boek juist daarom iets dieps geraakt heeft: het gevoel van verlies, van gemis, van ver vreemd zijn, van ontheemd zijn. Veel mensen we ten nu meer over de inboorlingen op een ver exo tisch eiland, waar ze met vakantie gaan, dan over de boeren op vijf kilometer van hun achterdeur. De boeren zijn toch onze inboorlingen, zo zie ik hen toch. De landbouw is toch de bakermat van onze cultuur, of we dat nu graag horen of niet. Een gezonde samenleving heeft een gezonde land bouw nodig. En voor mij is dat niet zomaar een economische sector als een ander, maar een basis- voorziening, net als gezondheidszorg of onderwijs. Het Zeeuwse boerenlandschap, met de vetste pol ders van Europa en die machtige schuren als sche pen, is ook materieel erfgoed, een levend museum, een 'lieu de mémoire', zoals dat nu heet. Maar de band met het land is in mijn ogen immaterieel erf goed, en ook die raken we nu kwijt. Boeren hebben soms nog wel die intense, totale band met het land bewaard, hoeveel kritiek er ook op mogelijk is. Veel burgers kijken nu alleen nog door een toeris tische bril naar het land. Maar het landschap heeft meerdere lagen van betekenis, die we weer moeten leren lezen. Om het met een zwaar woord te zeg gen: het landschap bepaalt ook onze identiteit. Ik vertel het in mijn boek minder zwaar: 'Die boerde rij zijn wij. En die bomen zijn wij. En die wei zijn wij...' Ik heb in mijn boek en de vele lezingen erover ook altijd het positieve van de landbouw willen tonen, want het is en blijft een van de mooiste beroepen ter wereld: iets dat nog diepe authenticiteit en be trokkenheid heeft, in een tijd waarin zoveel fake en schijn is geworden. Al die vakliefde en stiel- kennnis, die eeuwenlang van vader op zoon en van moeder op dochter werd overgeleverd, die zullen we toch niet zomaar verloren laten gaan? Dan gaat niet alleen hun beroep, hun cultuur en hun wereld verloren, maar ook en vooral hun fierheid, hun zelfrespect, en dat vind ik nog het allerergste. De talloze positieve reacties op mijn boek hebben me toch het goede gevoel gegeven dat de tijdgeest kan kantelen en dat er een herwaardering komt van ons boerenland en ons voedsel. Het besef groeit dat we - als we een leefbaar en duurzaam platteland in de eenentwintigste eeuw willen - dat samen met die laatste boeren moeten doen, in dia loog met de andere betrokken partijen, en dan is er geen één boer te veel meer, integendeel. Ik ging onlangs kijken naar het begin van de ont- poldering (de zogenaamde 'onttakeling') van de Hedwigepolder. De straten al afgesloten met be tonblokken. De velden verlaten, met alleen nog duizenden ganzen erop. Het landhuis van de grondeigenaar omsingeld met hekken, maar toch al gevandaliseerd: ingeslagen ruiten, opengebro ken deuren, een woonkamer vol glas en gruis. De kleinere huizen in de rand van de polder in brand gestoken, zwartgeblakerd. Maar ook veel mensen uit de streek die nog altijd, ook al is het doek al zo lang gevallen, diep in hun ziel getroffen worden door het verlies... 'Het kalf is verdronken', mompelde twee weken geleden mijn doodzieke, dementerende moeder, die boerin zal blijven tot in de kist. PS Drie dagen na het inleveren van deze tekst is 'ma', met wie duizenden Zeeuwse lezers van 'Dit is mijn hof erg meeleefden, zachtjes overleden. VRIJDAG 7 DECEMBER 2018 De boeren FOTO ernestaverburq!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63