Hoe kunnen we ons wapenen tegen de klimaat veranderingen? 'Het biologisch boeren past beter bij ons' DE MEIJER-HAAK Lozeschorweg 1 4542 PP Hoek Martin de Meijer en zijn vrouw Carla de Haak zijn agrariër in hart en nieren. Beide hebben ze hun ouders opgevolgd en de ouderlijke bedrijven in Waterlandkerkje en Hoek samengevoegd tot één groot agrarisch bedrijf met meer dan tweehonderd hectare landbouwgrond waar ze onder andere aardappelen, wintertarwe, wortelen, suikerbieten, bruine bonen, witlof en andere gewassen telen. Proefboerderij Rusthoeve in Colijnsplaat is een onderzoeks- en demonstratiebedrijf voor de akkerbouw met als missie om nieu we kennis te ontwikkelen, bestaande kennis te implementeren en dit te delen met agrarische ondernemers. Vanuit het keukenraam van René en Christine de Wilde zie je de gitzwarte koeien in de wei staan. "Kijk, die is vannacht geboren", zegt René, terwijl hij glimlachend op een kalfje wijst dat vrolijk rond rent. www.proeftuinprecisielandbouw.nl Als agrariër kom je niet uit onder het gebruik van meststoffen en bestrijdingsmiddelen, maar Martin wilde zijn bedrijf graag zo duurzaam mogelijk maken en toen hij iets las over de Nationale Proeftuin Precisie Landbouw (NPPL) was zijn interesse meteen gewekt. "NPPL is een project van het Ministerie van Landbouw, omdat zij vinden dat er preciezer gewerkt moet. Niet meer middelen dan nodig, op de juiste plaats en op het juiste moment. De hoeveelheid mest en bestrijdingsmiddel die je nodig hebt is afhankelijk van de grond. Op de ene plek heb je meer nodig en op andere plekken heb je bijna niets nodig. Onze percelen bestaan uit verschillende gronden en daarnaast heb ik veel overlast van vrij levende aaltjes. Op de ene plaats spuit ik schade en op de andere plaats is de inzet veel te licht. Die gegevens bij elkaar maakte het voor mij interessant om mee te doen met dit project. Er waren 57 aanmeldingen voor dit projecten ik ben blij dat ik als één van de zes ben uitgekozen om mee te doen. Nu krijg ik hulp van Wageningse experts om concreet aan de slag te gaan met toepassingen van precisielandbouw. Je moet wel echt actief mee gaan doen, niet alleen op je bedrijf zelf, maar je moet het ook uitdragen via blogs en social media. Je moet daar wel een beetje een mens voor zijn. Het kost heel veel tijd, maar ik vind dit echt leuk en zie het ook als een investering in mijn bedrijf." Het boerenleven van Met name voor dat laatste organiseert Rusthoeve regelmatig bijeenkomsten, variërend van grote evenementen met zo'n 2.500 bezoekers tot kleinere, themagerichte bijeenkomsten of excursies. Half november verzorgde Rusthoeve in samenwerking met Delphy, ZLTO, Fooddelta Zeeland, het ZAJK (de Zeeuwse jonge boeren) het symposium 'Naar een klimaatbestendige akkerbouw 2025'. Al enige jaren achter elkaar hebben we in de akkerbouw te maken gehad met extreme regenval en dit jaar kregen we ook te maken met extreme droogte met hoge temperaturen. Deze omstandigheden hebben uiteraard effect op de opbrengst van de gewassen en het daarbij behorende saldo. De verwachting is dat deze extreme situaties vaker voor gaan komen, maar wat kunnen we in de toekomst verwachten en hoe denken we ons hier tegen te wapenen? Tijdens het symposium ging Rusthoeve samen met sprekers, telers en andere betrokkenen op zoek naar antwoorden op dit dilemma. Volgens de visie van spreker Jaap van Wenum (LTO Nederland) moeten we in Nederland werken aan een koppositie in kringlooplandbouw waarbij er zo min mogelijk afval en emissies vrijkomen. Cees van den Bos van de Rabobank gaf in zijn lezing een beeld van de gevolgen van de klimaatveranderingen op wereldniveau. De gehele wereldbevolking groeit, maar de productie staat onder druk. Als oplossing bracht hij onder andere betere technieken, goede zorg voor de bodem en klimaatneutraal werken naar voren. Als afsluiter sprak Gerrit Hiemstra. Hij wist iedereen te doordringen van de In dezelfde periode openden ze een winkeltje bij hun boerderij waarin ze het vlees van hun eigen koeien verkopen. Daarna begonnen René en Christine ook met het leveren aan andere partijen. Om het bedrijf nog rendabeler te maken was schaalvergroting nodig. De veehouderij is René met de paplepel ingegoten. Zijn vader en moeder hadden vroeger melkvee en als klein jongentje wilde René al boer worden. Samen met zijn vrouw Christine maakte hij de overstap naar vleesvee. "We fokten hiervoor de dikbil, maar dit ras had wel een aantal nadelen", vertelt René. "De bevallingen vinden vrijwel altijd plaats door middel van een keizersnede, dat is belastend voor het dier en erg kostbaar. Daarnaast heeft dit ras vrij veel antibiotica nodig. Al met al kostte het elk jaar heel veel geld." Dat kostenplaatje zorgde ervoor dat René en Christine zes jaar geleden serieus overwogen om de handdoek in de ring te gooien. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en ze gingen zich eerst eens verdiepen in de mogelijkheid om over te schakelen op een ander ras. Tijdens hun zoektocht ontdekten ze de Aberdeen Angus en ze besloten uiteindelijk om in één keer over te schakelen op dit, destijds nog vrij onbekende, ras. "Achteraf gezien is dat wel een heel rigoureus besluit geweest", geeft René toe. Helemaal omdat ze tegelijkertijd besloten om volledig biologisch te gaan boeren. "Dat was in ons geval ook wel een logische stap", licht Christine toe. "Het biologisch boeren past beter bij ons en we hebben heel veel percelen van Natuurmonumenten en die zijn al biologisch."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60