auto's voor derdejaar op rij hoger Confrontatie: Ouders Nicky en verdachte Jos Brech 2012 2017 2013 5 Het volgende staatshoofd van Nederland, prinses Amalia, viert vandaag een bijzondere verjaardag: ze wordt 15, een kroonjaar. Toch zien of horen we zelden iets over haar. Precies zoals haar ouders willen. 2007 GO zich moeiteloos. Afgemeten antwoordde ze: „Daar kan ik nog niet over oordelen, want ik heb nog niet alles gezien." Uit zo'n weloverwogen ant woord blijkt dat ze natuurlijk al wordt klaargestoomd voor het koningsschap, waarin ze moet verbinden en zich vooral niet te stellig dient uit te spre ken. Maar hoe dat in zijn werk gaat, is ondoorzichtig. Collega kroonprinsessen in België en Spanje geven al toespraken als adolescent, van Amalia ziet en hoort het koninkrijk zelden iets. Voorwaar een prestatie in deze tijden van sociale media en smartphones, maar bovenal exact zoals haar ouders het W Toen Amalia plots iets moest zeggen, redde ze zich moeiteloos graag zien. Zij weten, als geen ander: de aandacht is er straks altijd en overal. Laat de start van haar bizarre leven in elk geval zo normaal mogelijk zijn. Begin dit jaar achtte koning Willem-Alexander het nodig om geruchten als zou Amalia een deel van haar schooltijd in China door gaan brengen, te ontkennen. „Een totaal onzin verhaal", reageerde de vorst. „Ik dacht: laat ik even Amalia bellen om te kijken of het waar is of niet, want misschien had ze iets geregeld. Ik kende het verhaal nog niet. Zij heeft er heel hard om gelachen, het is absoluut niet waar." De ontkenning was opval lend, doorgaans reageren de Oranjes niet op geruchten. Toen koningshuisdeskundige Dorine Hermans onlangs te gen de Linda vertelde dat Ama lia een paar maanden verke ring heeft gehad, kwam er geen reactie vanuit het paleis, maar bij het China-verhaal dus wel. „Als een verhaal zo groot wordt, dan moet het gewoon terug die dikke duim in", merkte Willem-Alexander op. Nu wordt ze 15, over drie jaar begint het echte werk: op haar 18de neemt ze zitting in de Raad van State en ontvangt ze een grondwettelijke uitkering van jaarlijks zo'n anderhalf miljoen euro. Vanaf dat mo ment zal het koninkrijk haar (veel) vaker te zien krijgen. Of toch eerder? De laatste maanden gaan steeds nadruk kelijker geruchten over een eerste, publieke optreden van de prinses zonder haar zusjes. Op Curacao, afgelopen zomer bijvoorbeeld, waar haar ouders de nationale feestdag meevier den. Maar Amalia moest ge woon naar school en was er dus niet bij op het eiland. Komende vrijdag dan wel licht, als koningin Maxima in Rotterdam de sleephopperzui ger Vox Amalia doopt. Want: een schip met zo'n naam, in de stad waar haar vader ook zijn eerste, officiële daad als Prins van Oranje verrichte - het ope nen van de Willemsbrug in 1981. Prachtige theorieën, maar zeer waarschijnlijk moeten Amalia en haar toekomstige koninkrijk nog drie jaar wach ten. Haar ouders weten: het wordt nadien nog ingewikkeld genoeg. Ze zit in de vierde klas van het Chris telijk Gymnasium Sorghvliet en koos aan het einde van het vorig schooljaar het profiel Economie en Maatschappij, met wiskunde B en natuur kunde. Ze speelt hockey bij HGC, rijdt graag paard en skiet. Ze staat, vlak na haar 15de verjaardag, voor de eerste ver huizing in haar leven: van villa Eikenhorst bij Wassenaar naar paleis Huis ten Bosch te Den Haag. Dat scheelt straks elke dag de nodige fietskilometers, heen en weer naar school. En ja, natuurlijk heeft Amalia ook iets te zeggen over de inrich ting van haar meidenkamer. Zo'n beetje alles wat haar toekomstige volk weet over de volgende koningin, hebben haar ouders - koning Willem- Alexander en koningin Maxima - zelf tegen de media gezegd. Prinses Amalia zien we drie keer per jaar: poserend bij fotosessies in Lech en voor de zomervakantie en tijdens het meevieren van Koningsdag in een uitzinnige stad. Eén keer kreeg ze bij zo'n ge legenheid zelf een microfoon voor haar mond; bij Konings dag 2016 in Zwolle. Na een ge sprek met hun ouders vroeg Dionne Stax de prinsessen naar hun hoogtepunten die dag. 'Niet gescript', klinkt het nu nog ver ontwaardigd rond de koninklijke familie, maar Amalia redde Toch denkt de sector dat de auto die alleen op benzine of brandstof rijdt, uitsterft. Minimaal een plug-in- hybride wordt op den duur de norm. Volkswagen bijvoorbeeld kondigde deze week aan dat de laat ste generatie auto's op fossiele brandstof over acht jaar wordt ge bouwd. Dit jaar zijn er tot 1 december bijna 18.000 volledig elektrische au to's verkocht, ruimschoots een ver dubbeling ten opzichte van 2017, maar de uitstoot van de andere au to's stijgt sneller dan de elektrische auto's goed kunnen maken. Nederland is niet het enige land met een stijgende COz-uitstoot van nieuwe auto's. Ook in omringende landen is dat zo. De dalende popu lariteit van diesels, die doorgaans minder C02 produceren, draagt daaraan bij. Vergeleken met Duits land waar de gemiddelde uitstoot zo'n 20 procent hoger ligt, doet Ne derland het niet slecht. Wat in Nederland een grote in vloed heeft op de stijgende COz- uitstoot is het ingestorte aandeel van de hybride-auto's. In 2015 wa ren er nog fiscale voordelen voor zakelijke rijders die een zuinige auto gingen leasen. En ze werden massaal aangeschaft. Die stimulans is verdwenen, alleen wie een volle dig elektrische auto leaset kan de auto privé met een lage bij telling rijden. Subsidiemogelijkheden Het kabinet praat met de autosector over nieuwe subsidiemogelijkhe den om elektrisch rijden te stimu leren en zo de C02-uitstoot te ver lagen. In 2025 zou het rijden van een elektrische auto daardoor even duur kunnen zijn als een benzine of diesel. MAASTRICHT Verdachte Jos Brech en de ouders van Nicky Verstappen zijn volgende week aanwezig bij de eerste zitting in de zaak. Brech wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van Nicky Verstappen, die 11 au gustus 1998 gevonden werd nabij het zomerkamp op de Brunssum- merheide. De voormalige scou- tingleider ontkent alle betrokken heid, maar heeft tot op heden niet verklaard hoe zijn dna op de py jama van Nicky terechtgekomen is. Volgens de rechtbank is de 56- jarige Limburger er woensdag zelf ook bij. De rechtbank in Maas tricht heeft het tijdens de pro-for- mazitting niet over de inhoud, maar alleen over de procedures en planning. Er wordt gesproken over de stand van het onderzoek en de voorlopige hechtenis. Brech wordt verdacht van doodslag, ver krachting en ontvoering van Nicky Verstappen. Ook Nicky's ouders zullen bij de zitting zijn, meldt Peter R. de Vries. De Vries bijt zich al bijna twintig jaar vast in de zaak en staat de ouders ook bij. „Ikzelf zal er ook zijn." De inhoudelijke behandeling van de strafzaak wordt pas in het najaar van 2019 verwacht. Eerst ondergaat Brech een psychisch onderzoek. vrijdag 7 december 2018 prinses die niemand kent FOTO'S ANP, RVD, CAPITAL PHOTOS, JEROEN VAN DER MEYDE, ROBIN UTRECHT, ERICMAAS, Jeroen Schmale Wassenaar Vooral suv's en crossovers zijn in trek. fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5