Tijdens de oogst is het niet handig als het vol staat met toeristen' 11 'We' betreft in dit geval moeder Tonie met haar drie dochters. Samen vormen zij de maatschap. Maar bij 'we' hoort ook zeker buurman Haartsen. „Die heeft een zelfde soort bedrijf van gelijkwaar dige omvang. Hij heeft ons na het overlijden van mijn man uit de brand geholpen en al het uitvoe rende werk gedaan." Omdat iemand dat werk moest doen en de buur man ook zijn eigen bedrijf te runnen had werd na een tijdje een medewerker in dienst genomen. Wim Le Grand trok de stoute schoenen aan en ging aan het werk op het hof van de Becu's. „Ik had al een tijdje ergens in loondienst gewerkt en wilde verder. Ik heb gewoon een sollicitatiebrief geschre ven." De brief kwam precies op tijd voor de familie Becu. Wim werd aangenomen en inmiddels bestiert hij de VOF die de familie Becu samen heeft opgericht met buurman Haartsen. „Maar het blijven wel twee aparte akkerbouwbedrijven", legt Tonie uit. „Met de VOF voor het gezamenlijke machinepark en Wim als werknemer." Het voordeel van de samenwerking tussen de twee buren is dat ze nu van alle benodigde machines maar één exemplaar hoeven te hebben. In plaats teambuilding of een vrijgezellenfeest. En als de klanten er wat bij willen eten, dan kunnen we een cateraar wat laten invliegen. Dan kan in onze voor malige machine-opslag gegeten worden. Of bij goed weer doen we buiten een barbecue. We heb ben ook wel eens foodtrucks gehad. De bedoeling is dat het allemaal lekker laagdrempelig is. Maar als ze het chic willen kan dat ook, hoor." Beschermde natuur De omgeving van de boerderij leent zich in ieder geval prima voor Carliens onderneming. Gelegen pal naast de Baarzandse kreek is het aan de achter kant één al ruimte en rust. Een prima uitvalsbasis voor een kanotocht, zo lijkt het. Maar dat ligt even anders. „Dat mag niet van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Dat is beschermde natuur. Overigens doen ze voor de rest helemaal niet moeilijk, hoor. En voor de kano's hebben we iets verderop een mooie opstapplaats. Met prachtige route's door de natuur. Je komt op plekjes waar je anders nooit zou komen." Die mooie plekjes weet Carlien waarschijnlijk van haar moeder. Als coördinator van het gidsenteam west-Zeeuws-Vlaanderen weet zij veel over de van allebei twee keer hetzelfde, zoals in het verle den. Le Grand: „En ook maar één werkplaats." Bij komend voordeel is dat er op de boerderijen dus ruimte is vrijgekomen. Ruimte die dochter Carlien goed kan gebruiken voor haar eigen onderneming. En dat doet ze dan ook. Want het bedrijf is in de loop der jaren flink gegroeid. „Na de kano's, fietsen en steppen is ervan alles bijgekomen", aldus Carlien. „De kano's vormen nog wel de hoofdmoot, maar er is nu veel meer mogelijk. En in de winter lag het steeds behoorlijk stil, daarom probeer ik nu meer het jaar rond te werken. Door de jaren heen zit er een stijgende lijn in." Om ook in de winter wat te kun nen bieden heeft de onderneem ster een aantal evenementen toe gevoegd aan haar pak ket. Daarbij zitten acti viteiten als een es cape room, boog schieten, straat- golf of een quiz. „En dat kan hier bij ons of ergens anders op loca tie. Zo ben ik pas nog naar Zoutelande ge weest om een quiz te doen. Het zijn alle maal leuke evenementen voor bijvoor beeld vrien dengroepen, streek. Zeifis ze ook jarenlang gids geweest. „Er waren in de buurt wat oude kanoroutes, maar die werden nooit meer gebruikt. Daar mag Carlien nu weer gebruik van maken." Zowel Tonie als Carlien gaan binnenkort verhui zen. Ze doen aan permanente woningruil. Moeder Tonie vertrekt en dochter Carlien gaat op de boer derij wonen. Zij wordt daar alweer de vijfde gene ratie Becu op het hof. „Zo hoort het ook", vindt To nie. „Mijn schoonouders hebben in 1976 ook plaats gemaakt voor ons." Maar zitten de twee bedrijven elkaar dan nooit in de weg? „Nee hoor", zegt Wim Le Grand. „Maar we stemmen het wel goed af onderling. Als we net druk aan het oogsten zijn of aan het spui ten is het niet han dig als het ter rein hier vol staat. Maar an ders vind ik het hartstikke leuk. Als er mensen zijn die vragen hebben geef ik graag uitleg." „We hebben hier ook wel eens een fietstocht gehad", vertelt Tonie. „Toen kwamen er een stuk of duizend mensen. Ik geloof dat er wel 220 auto's stonden. Maar dan was het niet druk in de aardappelen, hoor." VRIJDAG 7 DECEMBER 2018 Steppen in de schuur. WIM LEGRAND Wim Le Grand en Carlien Willemsen Becu. FOTO'S ERNESTA VERBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59