Boerin Bertie slaakt een kreet. „Eeew! Een teek! Op m'n arm, dat heb ik nog nooit gehad! Roos, Roos! Kom eens helpen, ik heb een teek!" Gruwelend plukt Bertie's vriendin Rosita de teek met een tang van haar arm. Bertie Steur in Renesse slaakt een zucht van verlichting. „Even in de gaten houden dat ik geen Lyme krijg. Nou. Welkom op de boerderij." Mensen staan er niet bij stil dat grond een eigen geur heeft' men... Dan weet je: straks staat het gewas hier mooi boven." De ochtend is haar favoriete moment. „Als het helemaal stil is. Die rust. Dat de dag nog op gang moet komen en alles nog anders ruikt, fris van de nacht. De geuren van aarde en plan ten, nog niet vermengd met geuren van menselijke activi teit. Heerlijk." Soms rijdt ze naar de akker om te kijken hoe het vlas bloeit, 's Morgens: dan is vlas het mooi ste, als de bloemen open staan en het blauw het felst is. „Als de tarwe in de aren staat, dat is ook mooi. Dan verschiet de kleur filmpjes die ze maakte: Bertie die knollen rooit, Bertie die wintertarwe inzaait, de cicho rei die ligt te wachten om veria den te worden. „Ik wilde ge woon eens laten zien wat ik nou eigenlijk doe. Een keer in de week een videootje maken en dat online zetten op mijn YouTube kanaal. Het zijn er uit eindelijk maar een stuk of zes geworden. Toen werd het ge woon te druk op het land. En in het weekeinde heb ik wel iets anders te doen. Ik heb tenslotte ook nog een gezin." Boer zijn, dat is de geur van zon op je huid, van stront en grond en zweet. „Dan denk ik: deo!", lacht Bertie. „Weetje, ik denk dat mensen er niet bij stil staan dat grond een eigen geur heeft. Grond die net geploegd is heeft een heel eigen geur. En de geur van bieten die net ge- rooid zijn, van stro als ^T'ii ~J_ je de gerst of tarwe iTj] net gecombined hebt, van mest." Boer zijn, dat is vooral hard werken, met één oog naar de lucht: gaat het regenen? Blijft het droog? Met boerenwijsheden en I weerspreuken heeft II Bertie niet veel op. „Ik kijk niet of de zwaluwen laag vlie- gen hoor. Dat is uit een andere tijd. Het weerbericht is veel accurater. Daar zit wetenschap achter. Ik kijk wel op buienra dar", zegt ze nuchter. Nuchter of niet, boe rin Bertie is niet im- muun voor de Xl. schoonheid van het platteland. „Als het voorjaar is en alles is ingezaaid, het j land ligt er mooi strak bij en je ziet de eerste groene v stipjes al ko- Teken: ook dat hoort bij het leven van een boer. „Ze kruipen gewoon je broekspijp in als je niet uitkijkt. Daarom moet je ook altijd je broekspijpen in je sokken doen." Teken en spier pijn. „O ja. Spierpijn. Altijd. Vooral in mijn rug. Je bent al tijd aan het slepen met zakken van 25 kilo het stuk, en dan een pallet vol: da's 1100 kilo. Alleen toen ik een maand op dat ei land zat met Expeditie Robinson - toen had ik nergens last van. Als het echt te gek wordt, ga ik naar de osteopaat. Die zet alles weer netjes recht. Er zijn boeren die standaard na de oogst naar de osteopaat gaan. Want in die machines zit je voortdurend over je rechterschouder naar achter te kijken en de bediening zit ook rechts." Stadsmensen hebben maar een raar beeld van jSfe.* het boerenleven, heeft Bertie tijdens Expeditie kA, Robinson wel gemerkt. „Geen flauw benul. Dat gUpt* ploegen betekent dat je S-.-; de hele dag met de trek- ker op en neer rij dt bij - voorbeeld. 'Werkelijk? Hoe hou je het vol!' J anuari 20i8beslootze te gaan vloggen. Op YouTube staan een paar van donkerder naar licht groen. Een ander zal dat niet zien, denk ik. Die kleur is prachtig. En ook de wetenschap: de oogst komt eraan. Dan gaat het een beetje kriebelen, ja." Boer zijn is hollen of stilstaan. „Je zaait, je mest, je bestrijdt het onkruid. In de oogsttijd zijn er dagen achtereen dat je om 7 uur de deur uit gaat en om 12 uur 's nachts pas weer je laarzen uit kunt doen. Er zijn jaren dat je vreselijk aan het modderen bent met oogsten, dat je met je trekker bijna vast staat en alles nat en zwaar is. Dat is ook wel heel erg boer zijn. Dit jaar had den we prachtig oogstweer. Vroeger dan anders kon ik mijn ploeg schoonspuiten en weg zetten. Alles wat ik wilde zaaien, is gezaaid. Daarmee is het jaar rond. Alles ligt klaar voor het voorjaar. Nu komen de stille weken." VRIJDAG 7 DECEMBER 2018 BERTIE STEUR ONDINE VAN DER VLEUTEN Bertie Steur op haar bedrijf in Renesse. foto's ernesta verburg 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57