(LA Het zuidewesten is de voedseldelta van Noordwest-Europa, waarom zou je dat veranderen? 7 roep", zegt Oostvogels. Los van het feit dat het inkomen van boe ren per jaar sterk kan wisselen, steken ze hun winst vaak weer in het bedrijf, onderstreept de Ra- bobank-expert. Samen investe ren de Zeeuwse boeren per jaar zo'n 174 miljoen euro. Dat is ge middeld 56.000 euro per bedrijf. Bulk Zeeland produceert vooral bulk gewassen. Met stip op één staat tarwe (25.856 hectare), gevolgd door aardappelen (29.430 ha pootgoed en consumptieaardap pelen) en suikerbieten (22.460 ha). Net buiten het podium val len de uien (6062 ha). De ui is wel Neerlands grootste agrari sche exportproduct. Jaarlijks voert Nederland r,r tot 2,3 miljard kilo uien uit. Daarmee is ons land mondiaal marktleider. Zo'n 85 procent van de export loopt via Zeeuwse handelsbedrijven. Uitdagingen Er komt nogal wat op de boer af. Om te voorkomen dat de bodem uitgeput raakt en insecten niet overleven, scherpt De Europese Unie milieunormen aan. Glyfo- saat, het werkzame bestanddeel in de omstreden want 'mogelijk kankerverwekkende' onkruid verdelger Roundup, mag voorlo pig nog wel worden gebruikt, maar is waarschijnlijk geen eeu wig leven beschoren. Uientelers moeten de komende tien jaar op zoek naar een alternatief voor de kiemremmer maleïne hydrazide, die ervoor zorgt dat uien fris en hard in exportlanden arriveren. Zo zijn er tal van middelen die onder druk staan. Rabo-deskun- dige Oostvogels: „De strengere milieueisen leiden ertoe dat boe ren minder geld hebben voor in vesteringen. Ze kunnen ook minder sparen om het bedrijf over te dragen aan hun opvolger. Ik denk dat in de toekomst dan ook creatieve vormen van be- drijfsoverdrachten ontstaan: meer samenwerkingsverbanden en huurconstructies." Een grote zorg is verzilting van de Zeeuwse bodem. Ook de kli maatverandering maakt het boe ren lastig. Het ene moment staan akkers blank, dan is het weer maanden (te) droog. Door een gebrek aan zoet water kan het gros van de boeren ook niet bere genen. Oostvogels en Brooij- mans zien dat de opbrengst per hectare door het op hol geslagen klimaat daalt. „Boeren in het zuidwesten telen nu al zeer in tensief. Het wordt een uitdaging om de productie op peil te hou den, zeker ook omdat wereldwijd de vraag naar voedsel zal toene men." Economisch perspectief Om de klimaatdoelen te halen, de bodem niet uit te putten en te voorkomen dat het aantal insec ten verder daalt, wil landbouw minister Carola Schouten dat boerend Nederland i omslag maakt naar 1 landbouw. In haar gedroomde ïouten dat I in 2030 de kringloop- Oa v ideale landbouw bestaan geen reststromen. Alles van plant en dier wordt hergebruikt. Zeeland is zeer geschikt voor kringlooplandbouw, zeggen Oostvogels en Brooijmans- Goense. „Hier zitten akkerbouw bedrijven naast melkveehouders. De een kan de mest van de ander gebruiken. Dat kan een mooie duurzame aanvulling zijn. In Zeeland zie je die samenwerking al. Maar we denken wel dat Zee land producent van bulkgewas sen blijft. Alternatieve gewassen kunnen voor een enkeling best kansen bieden, maar als het ver- dienmodel van alternatieve teel ten zo goed zou zijn, waren boe ren allang overgeschakeld." De productieomstandigheden voor tarwe, aardappelen, suiker bieten en uien zijn goed in Zee land. „Dat de landbouw goud in handen heeft, is misschien te veel gezegd, maar Europees ge zien loopt Zeeland voorop dank zij een relatief lage Co2-uitstoot en beperkt gebruik van kunst mest en gewasbeschermings middelen." Een ander pluspunt: de boeren zitten dicht bij veredelingsbe- drijven en een hoogwaardige verwerkende industrie zoals Cosun/Suikerunie in Dintel- oord en diverse frietfabrieken. „Die combinatie in onze achter tuin maakt dat Zeeland gewel dig mooie producten levert, zo wel voor de consument als uit een oogpunt van milieu. Boven dien hebben we havens en een uitstekende logistieke infra structuur. Daarom is het zuid westen de voedseldelta van Noordwest-Europa. Waarom zou je dat veranderen?" De boer van morgen Boeren moeten goed om zich heen kijken, beklemtonen de Rabo-deskundigen. „De veran deringen gaan snel. De wereld wijde informatie-uitwisseling is enorm. Als Rabobank stimule ren we dat ook. De boer van morgen is een inventieve be- drijfsmanager die zich speciali seert, samenwerkt, nieuwe tech nieken beheerst, de markt kent en snel schakelt." Die goed opgeleide en altijd bij lerende Zeeuwse boer zal door scherpere milieu-eisen de ko mende jaren vaker duurzamer (moeten) produceren en op zoek moeten naar alternatieve teelt wijzen, voorspellen Oostvogels en Brooijmans. Om zich vervol gens langzaam maar zeker toe te leggen op kringlooplandbouw. „Objectief gezien kun je niet te gen kringlooplandbouw zijn. Alleen hoe doe je dat? Kansen ja, eenvoudig nee. Het wordt een uitdaging voor boeren. Het is Darwin hè. De boer die zich het beste aanpast, overleeft." (Bronnen: CBS, LISA, RaboRe- search) VRIJDAG 7 DECEMBER 2018 miljoen euro in vesteren de Zeeuwse boeren per jaar. procent van de Zeeuwse bevol king is werkzaam in de landbouw sector. K* JOHN OOSTVOGELS EN PETRA BROOIJMANS-GOENSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55