Zeeuwse land- en tuinbouw langs de meetlat 6 Boeren doe je vandaag de dag uit liefde voor het vak. Alleen met passie red je het. Op het erf wordt niet altijd geld verdiend, terwijl de uitdagingen zich opstapelen. Kringlooplandbouw bijvoorbeeld, het richtsnoer van landbouwminister Carola Schouten. Maar daar is Zeeland juist geschikt voor, zeggen ze bij de Rabobank. De landbouw bepaalt het beeld van Zee land. Akkers tot de horizon, rijen Elstartot de einder. Driekwart van de oppervlakte van de provincie wordt gebruikt voor landbouw. Alleen Gronin gen gaat er een paar procentjes over heen. Waar elders stedelijke uitbreidingen, snelwegen en na tuurontwikkeling landbouw grond opslokken, slinkt het are aal in Zeeland voorzichtig. In het jaar 2000 was nog bijna 125.000 hectare in gebruik als cultuur grond. In 2018 is dat ruim 117.500 hectare. Economische waarde Ondanks het enorme beslag dat de landbouw op de Zeeuwse grond legt, is de economische waarde niet bijster groot. Met 530 miljoen euro is de primaire landbouw goed voor zo'n 5 pro cent van het Zeeuwse bruto re gionaal product (totaal bijna 11,5 miljard euro). Landelijk is dat trouwens wel veel minder: 1,8 procent. Ongeveer tweederde van de 530 miljoen euro wordt verdiend in de akkerbouw, veruit de grootste sector in Zeeland (83.000 hectare), gevolgd door de tuinbouw/fruitteelt (6807 hec tare). De veeteelt is naar verhouding klein. Dat is niet verbazingwek kend, want de vruchtbare Zeeuwse klei leent zich op de meeste plaatsen beter voor ge wassen dan voor koeien en scha pen. De agrofoodsector met zijn suiker- en aardappelverwer kingsfabrieken is in de cijfers buiten beschouwing gelaten, maar draagt wel zo'n 800 mil joen euro bij aan de BV Zeeland. in de Zeeuwse agrarische sector. Inkomen Glastuinbouw is met 232 hectare een kleine speler. Biologische landbouw staat met 1,9 procent van totale Zeeuwse landbouw nog in de kinderschoenen. Schaalvergroting Die 530 miljoen euro wordt ver diend op steeds minder bedrij ven. Zoals overal in Nederland loopt het aantal boerenbedrijven terug. Sinds 1980 verloor Zeeland 2818 bedrijven, gemiddeld 83 per jaar. Het zijn er nu nog 2830. Sinds 2016 loopt het aantal land bouwbedrijven overigens min der snel terug dan in de rest van Nederland. De belangrijkste oor zaak voor de halvering is schaal vergroting. Veel 'kleinere' boeren konden de afgelopen decennia de competitie niet meer aan. Ze hadden ook het geld niet om noodzakelijke investeringen te doen of misten een bedrijfsop- volger. Ook is in de landbouw sprake van vergrijzing. Om te kunnen groeien, kochten grotere bedrijven vaak de grond van stoppers. Volgens John Oostvogels, direc teur Food en Agri Zuid West Ne derland bij de Rabobank, is 80 hectare momenteel de onder grens voor een gemiddeld akker bouwbedrijf, maar een keiharde grens is dat niet. „Is het bouw plan teeltintensief, hoe groot zijn de marges, welke teelttechnieken beheerst de boer en welke marktkennis bezit hij? Dat speelt allemaal een rol." Ook zijn col lega Petra Brooijmans-Goense geeft aan dat de bedrijfsgrootte geen wet van Meden en Perzen is. De accountmanager Food Agri bij de Rabobank in Zeeland: „Met 50 hectare akkerbouw en een neventak kun je ook nog goed een boterham verdienen." De werkgelegenheid in de land bouw is sinds 1996 afgenomen. Toen was de landbouw nog goed voor 7,6 procent van de banen in Zeeland. Nu is dat 5,6 procent. Sinds 2008 is de situatie stabiel. Er werken bijna 10.000 mensen De Rabobank beschikt over veel kennis van de landbouw. De bank financiert zo'n 85 procent van de agrarische bedrijven. De bankspecialisten kijken dan ook niet zozeer naar het aantal hecta res waarop wordt geboerd, maar meten de bedrijfsgrootte aan de hand van de standaard op brengst. Gemiddeld ligt die in Zeeland op 278.000 euro. Lande lijk is dat 442.000 euro. Het inko men van de boer schommelt sterk. Het ene jaar wordt er leuk verdiend, het volgende jaar is het huilen met de pet op. Brooijmans-Goense kan erover meepraten, want samen met haar man drijft ze - naast haar baan bij de Rabobank - ook een akkerbouwbedrijf in Kuitaart. Het inkomen verschilt ook sterk per sector. Waar de akkerbouw in 2017 een bittere pil moest slik ken, gingen melkveehouders en varkensboeren in de plus. Ook de glastuinders mochten niet kla gen. Investeringen Over boeren wordt wel gezegd dat ze altijd klagen, maar bulken van het geld. Met de cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek in de hand, lijkt die bewe ring een beetje waar. Eén op de vijf werkende miljonairs is boer. Het punt is dat het kapitaal zel den in de broekzak zit. Het ver mogen van boeren bestaat hoofdzakelijk uit grond, schuren en stallen. „De marges per pro duct zijn dun hoor. Financieel is het mede door de milieu-eisen niet makkelijk in de landbouw. Je bent boer uit passie, omdat je het een mooi vak vindt, niet om bakken met geld te verdienen. Dan kies je wel een ander be- VRIJDAG 7 DECEMBER 2018 FRANK BALKENENDE miljoen euro is de primaire landbouw goed voor zo'n 5 pro cent van het Zeeuwse bruto regionaal pro duct n op de vijf wer kende miljo nairs is boer. Het vermogen van boeren be staat hoofdza kelijk uit grond, schuren en stallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54