Nederland rijdt groter: C02-uitstoot VROEGBOEK^ VOORDEEL 4 Invallen bij Jehovah's om misbruik 50,- korting 2003 2004 2005 2008 2009 2010 2011 2014 2015 201 499,- 929,- VERJAARDAG PRINSES AMALIA Het Openbaar Ministerie (OM) heeft een inval gedaan bij het hoofdkantoor van de Jehovah's Getuigen en bij twee kerkge bouwen van de gemeenschap. Justitie was op zoek naar docu menten waaruit moet blijken of het kerkgenootschap seksu eel misbruik binnen de ge meenschap via een 'interne rechtsgang' zou hebben afge handeld. De invallen waren al op 19 november, maar werden gisteren pas bekendgemaakt. Ook vier woningen zijn door zocht. Het hoofdkantoor staat in Emmen. Waar de door zochte kerkgebouwen en wo ningen zijn gevestigd, wil het OM niet zeggen. Justitie doet onderzoek naar seksueel mis bruik binnen de Jehovah-ge- meenschap. Het kerkgenoot schap zou dat misbruik zelf hebben afgehandeld en er ver volgens over hebben gezwegen. Volgens het OM lopen er op dit moment negen misbruikzaken rond de geloofsgemeenschap. Er loopt geen onderzoek naar de gehele Christelijke Ge meente van Jehova's Getuigen. Dan steek ik mijn hoofd in een strop Rijksrecherche zoekt naar lek in moordzaak De Rijksrecherche gaat onder zoek doen naar de informatie stroom rondom de viervoudige moord in Enschede. De afgelo pen dagen zijn veel details over de geruchtmakende zaak naar buiten gekomen. Het Openbaar Ministerie zegt zich daar 'ern stig zorgen over te maken'. „Dit is onacceptabel", aldus politie chef Oscar Dros. Ook de hoofd officier van justitie, John Lucas, zegt bezorgd te zijn over het feit dat er veel informatie op straat ligt. Eis: boete om dug-outdrama Kind (1) hapt in spijkerbanaan In ziekenhuis na ontgroening Gemiddeld stoot een nieuwe auto in 2018112 gram C02 per kilometer uit, blijkt uit nieuwe cijfers van de RAI Vereniging. In 2015 was de uit stoot 102 gram per kilometer. „Mensen kopen weer grotere, zwaardere auto's", zegt Floris Lie- brand van de RAI Vereniging. Vooral de suv's en crossovers, auto's die hoog op de wielen staan, zijn populairder dan ooit. Dit jaar worden er ruim roo.ooo verkocht. Die hoge instap, geliefd bij veel se nioren, heeft een prijs: het ver bruik en dus ook de C02-uitstoot ligt ro tot 15 procent hoger dan bij een vergelijkbare lage auto. Auto's krijgen steeds meer pk's onder de motorkap om die grote auto's vlot over de wegen te sturen. In 2or6 vloog de uitstoot van nieuwe auto's voor het eerst om hoog. Vorig jaar was er opnieuw een stijging en dit jaar is het weer niet gelukt om de uitstoot terug te dringen. Doordat auto's niet min der, maar méér broeikasgas zijn gaan uitstoten, raken de klimaat doelen van de overheid verder uit zicht. In 2030 zouden er alleen nog emissieloze auto's verkocht mo gen worden, volledig elektrisch dus. Autofabrikanten denken dat tegen 2030 slechts een kwart van hun nieuwe auto's elektrisch zal zijn. Uitstooteisen De auto-industrie krijgt uit Brus sel wel forse uitstooteisen opge legd. In 2021 mag er niet meer dan 95 gram C02 per kilometer uit een auto komen en in 2030 moet dat waarschijnlijk nog eens 30 tot 35 procent lager zijn. Daarbij gaat het om gemiddelden. Een fabrikant kan bijvoorbeeld tien elektrische modellen op de markt brengen en een veelvoud aan benzine- en die selauto's en tóch die reductie te halen. Wat de consument zelf uit eindelijk besluit te kopen, brand stof of elektrisch, ligt buiten de macht van de automakers. vrijdag 7 december 2018 GO EMMEN Staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid) wil nog geen concrete termijn noemen waarbinnen de wachttijden in de geestelijke gezondheidszorg moeten zijn opgelost. ENSCHEDE TWIJZEL Het Openbaar Minis terie eist een geld boete van 10.000 euro tegen het Friese SC Twijzel voor een fataal dug- outongeluk. De helft is voorwaardelijk. Op 21 mei 2014 stortte een stenen dug-out in tijdens een korf- baltoernooi op het voetbalveld van SC Twijzel. Op het dak zaten zes kinderen. Een 10-jarig meisje overleed, vijf raakten gewond. De oorzaak was overbelasting. ESKILSTUNA Een 1-jarige Zweeds meisje is in het zie kenhuis beland na een hap van een ba naan. Er zaten spij kers in. Haar vader had hem in een su permarkt gekocht. De peuter bleek uit eindelijk ongedeerd. LEUVEN Een 20-jarige stu dent uit het Vlaamse Edegem ligt in zeer kritieke toestand in een ziekenhuis na een ontgroenings ritueel bij een stu dentenvereniging uit Leuven. Twee an dere studenten lig gen er ook, maar zijn er minder erg aan toe. De nieuwe leden moesten visolie in nemen, waardoor ze mogelijk te veel zout binnenkregen. Daarna werden ze onwel. gratis wijzigen en annuleren boek t/m 2 januari Riviercruises Cruise over de Elbe van Hannover naar Hamburg 5-daagse riviercruise - Duitsland Bijzondere vaarroute door het Elbtalaue met het MS Princess inclusief ontbijt, lunch én diner Cruise hoogtepunten langs de Donau I O-daagse riviercruise - Oostenrijk Per 4-sterrenschip MS Crucestar met Oad gastheer/gastvrouw aan boord o.a. Wenen, Budapest Bratislava oad.nl/BBPR02 vanaf oad.nl/BBCSOI vanaf Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 20 17 36 of ga naar uw reisbureau *Prijzen zijn vanaf prijzen, o.b.v. 2 personen, exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Kroonj aar voor n De uitstoot van het Neder landse wagenpark wil maar niet dalen. Van de nieuw verkochte auto's is de uitstoot 10 procent hoger dan drie jaar geleden. Ton Voermans Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4