3 Volgens gerechtshof kan alleen de overheid rigoureus ingrijpen Anne Marie blijft hoopvol: Onze strijd gaat door EERBETOON GEORGE H.W. BUSH AANGEVER De beslissing van het gerechtshof volgt op een eerder besluit van het Openbaar Ministerie (OM) in fe bruari van dit jaar. Het OM liet toen ook al weten niet tot vervolging over te gaan. Meteen daarna startte advocaat Bénédicte Ficq een artikel 12-procedure om het OM te dwin gen alsnog de vier grote sigaretten- producenten van dit land voor de rechter te slepen. Het gerechtshof ziet echter ook geen mogelijkheden. De uitleg die daarbij werd gegeven, maakt de ad vocaten en de aangevers tegen de tabaksindustrie alleen maar fana tieker. „Eigenlijk zegt het hof: er is van alles mis, maar tóch kunnen wij daar niks aan doen", meent Anne Marie van Veen, in september 2016 de eerste persoon die aangifte deed tegen de tabaksindustrie van po ging tot zware mishandeling die de dood tot gevolg kan hebben. Een lange lijst personen en instanties volgde haar. Advocaat Marnix van der Werf, kantoorgenoot van Ficq, vindt het opmerkelijk dat het hof allerlei aan tijgingen van de anti-rooklobby aan het adres van de tabaksprodu centen in het vonnis heeft opgeno men. „De zware verslaving, de ven- tilatiegaatjes, de schade voor rokers, het winstbejag, alles", aldus Van der Werf. „En al die alinea's hoeven ze er niet in op te nemen, hè. Maar zij vinden gewoon ook dat er iets moet veranderen, alleen kunnen zij er strafrechtelijk niks mee. Je kunt namelijk niet, als je 40 jaar iets toe- Ze vinden dat er iets moet veranderen, maar strafrechtelijk kunnen ze niks laat wat eigenlijk niet goed is, van de ene op de andere dag zeggen: morgen mag het niet meer. Dat is de situatie. Daar kun je lang over discussiëren en van alles over op Twitter gooien, maar zo is het nu." De tabaksindustrie heeft volgens de klagers sigaretten bewust versla vend gemaakt door er kleine filter- gaatjes in te stoppen. Daardoor krij gen rokers meer slechte stoffen bin nen dan is toegestaan, omdat ze met hun mond en vingers de ven- tilatiegaatjes dichthouden. Meet machines meten minder schade lijke stoffen, omdat de gaatjes dan niet worden afgedicht. Volgens het gerechtshof is dat al les allang bekend bij de Neder landse overheid en de Europese commissie. Maar omdat dat voor overheden nooit een reden was om in te grijpen, houden tabaksprodu centen zich 'dus' aan de regels en zijn ze niet strafbaar. Volgens het gerechtshof kan alleen de (Euro pese) regelgever beslissen over in grijpende maatregelen tegen ta baksproducenten. Regels aanscherpen De politiek moet het dus doen en staatssecretaris Paul Blokhuis, die die bij zijn aantreden al de oorlog aan het roken verklaarde, ziet de motivering van het gerechtshof om tabaksfabrikanten niet te vervolgen als steun in de rug bij zijn strijd te gen de sjoemelsigaret. Hij is al bezig om de Europese Commissie en be windspersonen van andere lidsta ten te overtuigen om de regels aan te scherpen. „Ik krijg positieve re acties, maar we hebben ook nog een lange weg te gaan. Daar laat ik me niet door afschrikken." In Nederland maakte Blokhuis onlangs via een preventieakkoord afspraken om tabaksgebruik tegen te gaan. Zo gaat een pakje sigaretten een tientje kosten. Ook de rol van Ficq en co. is nog niet uitgespeeld, zegt de advocaat. Volgens Ficq staat het gerechtshof inhoudelijk aan de zijde van de aan gevers. „De boodschap is duidelijk: ze willen wel, maar ze kunnen niet. Onze creativiteit is nog niet op. We kijken hoe we verder kunnen, ook in strafrechtelijke zin." Waaraan ze dan denkt, wil ze nog niet toelich ten. vrijdag 7 december 2018 De Amerikaanse president Donald Trump (I) en zijn vrouw Melania betonen tijdens een kerkdienst in Washington respect aan de op 94-jarige leeftijd overleden oud-president George H.W. Bush. Naast ter hen staan de voormalige vice-presidenten Biden hen staan de voormalige presidenten Barack Obama, en Gore. De VS had woensdag een dag van rouw. Bill Clinton en Jimmy Carter en hun eigenotes. Ach- Gisteren is Bush begraven in Houston. foto reuters Geen strafzaak tabaksindustrie De tabaksindustrie wordt niet vervolgd voor de gevolgen van het roken. Dat heeft het ge rechtshof in Den Haag gisteren besloten. Daarmee is de juridi sche strijd nog niet voorbij, zegt advocaat Bénédicte Ficq. „We verzamelen feiten en er kan zo maar ineens een nieuwe aan gifte liggen." Victor Schildkamp Den Haag - Marnix van der Werf, advocaat Kijk op de site bij /video Benedicte Ficq legt uit hoe de sjoemelsigaret werkt „Natuurlijk is het jammer en ben ik teleurgesteld, maar er is perspectief. Wij blijven hoop houden", zegt Anne Marie van Veen (foto) uit Zwolle in reactie op de uit spraak van het gerechtshof gisteren. „We zagen het al een beetje aankomen, maar je blijft altijd hopen op een posi tief besluit. De uitspraak valt wel positiever uit dan ik had verwacht. Het hof zegt heel duidelijk dat de overheid nu aan zet is. Zij kan als wetge ver de wet aanpassen. Dus het is nog lang niet klaar, wij zetten onze strijd voort op Eu ropees niveau." Ruim twee jaar geleden deed Anne Marie als eerste aangifte tegen de tabaksfabrikanten: van zware mishandeling die de dood tot gevolg heeft, en valsheid in geschrifte. „Deze zaak is mijn levenswerk geworden." On danks dat ze hoge koorts had, was Van Veen bij de perscon ferentie. „Ik voel me niet jofel, er zit een infectie in mijn long en daarvoor heb ik nu een zware antibioticakuur gekre gen. Dat moet helpen." A Advocaat Bénédicte Ficq: „Onze creativiteit is nog niet op." fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3