WIM HOFMAN CSG OUWOHO 9 Ooit schreef ik een briefje. Ik was nog jong en kon net schrijven. Amper, bedoel ik. Het briefje stopte ik in een fles, deed er een kurk op, sloeg er nog een keertje met de vlakke hand op en gooide hem ver de zee in. Dat was gemakkelijk. We woonden vlakbij de zee. Je hoefde maar de Molenstraat uit te lopen, in een hoek van de Paardenmarkt een bakstenen trap op te gaan en dan de boulevard over te steken en bij een Duitse oorlogsbunker naar be neden te glijden, de bazalten glooiing af. Dan was je er al. Daar ging de fles, groen was-ie. De fles had wat weg van een mannetje dat door de zee zwom en steeds zijn kop boven water uitstak. Lang dacht ik aan de fles met het briefje. Elke dag wel. En vooral 's avonds. Wie weet, dacht ik. Of: waar zou hij nou zijn? Ik dacht aan Engeland of aan de verre kusten van van Afrika of aan de Golf van Bis- kaye, waar het hard kon stormen. In ieder geval dacht ik aan verre lan den. In de atlas van mijn oudste broer stonden veel landen, met de vlaggen erbij. Bijna alle landen le ken toen ver. Op den duur dacht ik minder aan de fles met het briefje. In ieder geval niet elke dag meer en misschien niet eens meer elke week. Ik had waarschijnlijk andere dingen om aan te denken. Ik was nog jong en het leven zat vol raadsels. Tot nu toe heb ik nooit een briefje terug gekregen. Ik weet ook niet meer precies wat op het briefje stond. Ik zal wel mijn best gedaan hebben met mijn kroontjespen. Krulletters kon ik maken. Mis schien heb ik toen ook wel een van mijn geheimschriften gebruikt, want daar hield ik me toen nogal veel mee bezig. Ik denk niet dat ik nog ooit een ant woord op het briefje krijg. Bijvoor beeld met daarop: CSG OUWOHO Stel je voor! Ik zou wel, na zeventig jaar, blij en erg verbaasd zijn en ik zou een fles zoeken en een kurk en pen en papier en ik zou onmiddel lijk terugschrijven: CSG OUWOHO TSGNUi USH Hetgeen zoiets betekent als: brief ontvangen schrijf meteen terug. Ik zou het briefje oprollen, zoals toen, in de fles doen, de kurk stevig in de hals van de fles stoppen en er mee naar het strand rennen. Daar zou ik de fles bij de hals pakken, net als toen en hem zo ver, zo ver als maar kan de zee in gooien! En daarna zou ik weer vol spanning op een antwoord wachten. Ik heb uw brief ontvangen en schrijf on middellijk terug... Eigenlijk staat er kortheids halve: BRF NTVNGN SCRF MTi TRG (brief ontvangen schrijf meteen terug). BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Veerboot Toen de PSD-veerboot tussen Vlissingen en Breskens nog voer, kostte het een fietser/voetganger slechts een fractie van wat een automobilist betaalde voor deze overtocht. Ongeacht het seizoen. Het provinciebestuur veranderde de situatie ten gunste van de au tomobilist door de Westerschel- detunnel aan te leggen en met moeite kon voor fietser/voetgan ger het fiets-voetveer komen. De voorgestelde prijzen voor deze veerdienst voor komend seizoen rijzen de pan uit (krant 22 no vember). Een gezin van vier personen be taalt 's zomers vier keer zoveel als zij via het veer gaan dan via de tunnel in één auto. Deze ontwik keling is niet eerlijk. Waarom niet hetzelfde verschil in prijs auto-fiets uit de PSD-tiid? Provinciebestuur, u kunt de prij zen wijzigen, durf dit alstublieft te doen. Het tekort dat hierdoor ontstaat wordt betaald uit de tol van de tunnel. Dit doet recht aan voet ganger en fietser. Willem Osterman, huisarts De Kempenaerstraat 2 Vlissingen Ontgassen Gedeputeerde De Reu heeft te recht commentaar geuit op de uitlatingen van minister Van Nieuwenhuizen over het ontbre ken van bevoegdheden van de provincies om een verbod tegen varend ontgassen in te stellen (krant 24 november), maar hoe het precies zit is kennelijk nog niet helemaal duidelijk. De Reu heeft immers aangegeven dat als je er drie juristen naar vraagt je niet drie eensluidende antwoorden krijgt. U krijgt nu van mij één antwoord waar het specifiek de Westerschelde be treft. Ik wijs op art. 9 lid 8 van het Scheepvaartreglement Wester schelde 1990 op grond waarvan ontgassen, behoudens toestem ming van de Rijkshavenmeester, verboden is als het ontgassen schade of hinder aan de scheep vaart kan opleveren. Dat deze bepaling ook door de politie over het hoofd wordt ge zien bleek recent nog. Een eye- opener werd mij gezegd. Ter be scherming van de gezondheid van alle mensen op het water dient er te worden opgetreden als een schip de ladingtanks ontgast, bijvoorbeeld van benzeen. Mr.M. van der Bent Molenwater 113 Middelburg Stresstest Een stresstest voor dreumesen moet een burn-out voorkomen (krant 15 november). Het Neder lands Centrum voor Jeugdge zondheidszorg wil het stresshor moon opsporen bij kinderen on der de 3 jaar om burn-outpro- blemen bij oudere kinderen en studenten te voorkomen. De we tenschap is goed in het doen van onderzoek, zelfs onderzoek op onderzoek. Moet het toedienen van een anti hormoon dan de oplossing zijn? Het feit dat dit soort instanties meegaan met de al jaren door de overheid opgedrongen kennis richting en ouders het ook niet meer weten, zegt iets over de ernst van het probleem. Ik stel voor onze gevoelens weer eens onder de loep te nemen en te bedenken waar we zelf last van hebben in deze wereld. Zo leren we ook vast weer om ons te verplaatsen in de kinderen. Dat kan hormoonbehandelingen wellicht voorkomen en zal veel kosten besparen! Hester van Rees Marktveld 7 Kloetinge Implantaten Verbazingwekkend waren de be vindingen van het ICIJ betref fende toxische en andersoortige schadelijke effecten van sommige ingebrachte medische implanta ten (krant 26 november). Waar de farmaceutische wereld eerst veelvuldig research en dub belblinde, gerandomiseerde on derzoeken dient te verrichten, voordat definitieve registratie kan plaatsvinden, waar technologi sche apparatuur eveneens vele tests moet doorstaan vooraleer bepaalde keurmerken kunnen worden verkregen, bleken er mondiaal dus nog veel hiaten op het vlak van autorisatie van 'cor pora aliena'. Dat corpora aliena (medische term voor vreemde niet-li- chaamseigen lichamen) op ter mijn een auto-immuunsysteem zouden kunnen verstoren, lijkt zeer plausibel. Evenzeer geldt dit volgens mij voor aangebrachte inkt-tatoeages en piercings, vaak op vrijwillige basis, niet medisch noodzakelijk, doch vanuit esthetisch oogpunt, waar mogelijk ook nog niet alle lange-termijneffecten bekend zijn. Vanuit de beroepsgroep verwacht ik nu een pragmatische respons in de vorm van aanscherping van de inventies, en hopelijk geen po litieke inmenging in de vorm van Kamervragen. Monique Sturm Turkeye16 Waterlandkerkje vrijdag 7 december 2018 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Het fietsvoetveer tussen Vlissingen en Breskens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37