Zorgen in Vlissingse raad om einde Porthos :HI NATUURCOMPENSATIE NA TIEN JAAR VOLTOOID In het voorjaar van 2019 gaat het gebeuren: zeewater zal in het uitgebreide Zwin stromen. Presentatie van boek Den Hartogh ram Basting, oud- I voorzitter van de dorpsraad Retranche- Iment, is van begin af aan bij het project be trokken geweest. Hij heeft de uit breidingswerken ook op de voet gevolgd. Voorzichtig formuleert hij zijn mening over wat tot stand is gebracht op steenworp afstand van Retranchement. „Voor wie van natuur houdt, ziet het er wel mooi uit." Alom gejuich ging niet op toen pakweg tien jaar geleden het idee ontstond Het Zwin uit te breiden, van 210 naar ruim 333 hectare. Bur gemeester Leopold Lippens van Knokke-Heist sprak zelfs van een 'megalomaan project en pure geld verspilling'. Hij beloofde 'alles eraan te zullen doen het tegen te werken'. Het bleek niet meer dan grootspraak. Zoals Lippens heeft Basting er nooit in gestaan. „Het is zonde van de landbouwgrond die verloren is gegaan", vindt hij. Maar hij is ook realistisch. „Als dorpsraad hou je zoiets niet tegen. De belangen zijn daarvoor te groot." Basting en zijn mede-bestuurs leden speelden het slim. Ze vroe gen én kregen compensatie; 1,5 ton voor leefbaarheidsprojecten in Re tranchement. „We hebben im mers ook een camping verloren waarvan de gasten voor levendig heid in het dorp zorgden." Menig dorpsbewoner hikte ook tegen het doortrekken van de zee dijk aan, alsof een muur zou wor den opgetrokken. Dat valt reuze mee. De waterkering ligt er alweer een tijdje, en valt eigenlijk nauwe lijks op - voor wie niet beter weet. Op deze zeedijk is vorige week vrijdag de vernieuwde grenspaal 365 officieel onthuld. Op weg er heen liepen de genodigden over het nieuw aangelegde fiets-voet- pad. Een grote, houten vlonder is als publieksattractie aangelegd. Als komend voorjaar de uitbrei ding van Het Zwin aan de zee wordt prijsgegeven, stroomt het water er bij vloed onderdoor. De uitbreiding van Het Zwin is Als dorpsraad hou je zoiets niet tegen. De belangen zijn daarvoor te groot met het ontpolderde stuk land bouwgrond bij Perkpolder het tweede, gerealiseerde compensa tieplan voor de verdieping van de Westerschelde, voor de Ant werpse haven. De oplevering van natuur- en recreatiegebied Water- dunen bij Breskens laat door te genvallers nog op zich wachten. De voorbereidingen voor ontpol- dering van de Hedwigepolder zijn pas begonnen. Een vergelijking met die andere projecten wil Basting niet trekken. Hij plaatst ook altijd nog vraagte kens bij het nut van de uitbreiding van Het Zwin. „Er is steeds aange geven dat de uitbreiding van Het Zwin de verdere verzanding zou tegengaan. Maar bij een excursie eerder dit jaar werd gezegd dat die toch niet tegen te houden is. On derhoud blijft nodig." Toch is Basting al met al niet on tevreden met het fors vergrote na tuurgebied. Hij wijst op Cadzand- Bad waar het éne na het andere appartementen- en hotelcomplex uit de grond wordt gestampt, met name dankzij Belgische beleggers. In de ogen van Basting is Cad- zand-Bad aan het verstenen. „We moeten daarmee oppassen. En daarom is het goed dat aan de an dere kant Het Zwin is uitgebreid. Je moet ook natuur overhouden, voor het broodnodige evenwicht." VLISSINGEN De boekpresenta tie van kunstenares Agnes den Hartogh is zaterdag om 16.00 uur bij boekhandel 't Spui aan de Oude Markt in Vlissingen. In de krant is vrijdag per abuis een verkeerd tijdstip, 14.00 uur, ge meld. Den Hartogh maakte het boekje 'Vlisdingen', een collage van tekeningen van Vlissingen en verslagen van ontmoetingen met Vlissingers uit haar kennis- makingstijd als nieuwe inwoon ster van de stad. De hele maand november 2016 maakte ze dagelijks een tekening in de stad en vroeg aan willekeu rige mensen wat zij van het on derwerp wisten. VLISSINGEN Hoe moet Vlissin gen verder zonder het Walcherse zorgloket Porthos? En wat kost het als Vlissingen de toewijzing van zorg voor ouderen, zieken en jeugd per 2020 weer in eigen huis regelt? Enkele Vlissingse partijen uit ten gisteravond grote zorgen in de raadsvergadering om het besluit uit die Walcherse samenwerking te stappen, omdat die na twee jaar nog steeds hapert. „We hebben de afgelopen twee jaar een beetje stilgestaan", zei wethouder Albert Vader. „We werken nu aan de gewenste situ atie." Dat voorstel komt in januari naar de raad. Dan moet ook dui delijk worden wat de opening van het eigen zorgloket kost, en hoe veel mensen van Porthos in Vlis singen nodig zijn. Risico's Een jaar om alles te regelen is kort tijd, gaf Vader Jeroen Portier (D66) gelijk. Er zijn risico's, be aamde hij op vragen van Lilian Janse (SGP). Tot 2020, als de zor- gloketten van de gemeenten de taken van Porthos overnemen, moet de organisatie blijven func tioneren, zei Vader. „Als onderde len van Porthos, bijvoorbeeld op het gebied van automatisering nog niet geregeld zijn, moeten die langer in stand blijven." Musical Mamma Mia! vr 04-01-2019 v.a.€89,~ Kerstmarkt Oberhausen za 8 december Kerstmarkt Keulen di 11 december 38,-- Valkenburg in kerstsfeer wo 12 december 46,-- Daqje Londen in kerstsfeer do 13 december 69.-- Kerstmarkt Leuven do 13 december 35.-- Magisch Maastricht vr 14 december 35." Dickens Festijn Deventer za 15 december 38.-- Kerstmarkt Düsseldorf za 15 december 36,-- Kerstdagtocht met buffetcruise di 18 december 79,-- Kerstmarkt Brugge wo 19 december 26.-- 10-daagse wintersportreis Kirchberg v.vr 25-01-2019 v.a.€799,~ 10-daagse wintersportreis Noord-ltalië/Dolomieten v.vr 22-02-2019 v.a.€745,~ vrijdag 7 december 2018 WA Uitbreiding Zwin brengt evenwicht Harmen van der Werf Retranchement B -Bram Basting, oud-voorzitter Een komisch liefdesverhaal met de hits van ABBA do 13-12-2018 Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: www.amz.nl Vlonder in de uitbreiding van natuurgebied Het Zwin. Bij vloed moet die straks in het water staan, foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35