Geen sprake van kilometerheffing op tunneltraject Lezing kopten is voor alle Zeeuwse kerken Kapotte straatnaambordjes alleen vervangen bij melding 4 Problemen project Waterdunen volgens dijkgraaf niet schokkend Waterschap Scheldestromen heeft de getijdenduiker aangelegd als on derdeel van de zeewering. De provincie heeft de regie over het to tale Waterdunen-project, dat al di verse keren vertraging heeft opge lopen. Vorige maand bleek dat ook de ingebruikname van de duiker in september 2019 op losse schroeven staat, omdat nog onzeker is of deze voldoet aan de eisen van de Water- wet. Als de duiker open gaat, moet de veiligheid van het achterlig gende gebied zijn verzekerd. Stevig overleg De kwestie viel de provinciale poli tiek rauw op het dak. Gedeputeerde Ben de Reu zei vorige maand in de statencommissie ruimte dat er 'een stevig overleg' gaande is met het waterschap. Poppelaars gaf deze week in de commissie bestuurlijke en econo mische zaken van het waterschap tekst en uitleg, naar aanleiding van verontruste vragen van Gert-]an Minderhoud (Partij voor Zeeland). „De afgelopen periode is gebleken dat voor alle deelprojecten van Waterdunen ook afzonderlijke vergunningen zijn verleend. Dus een aparte voor de duiker, een aparte voor de inrichting van het gebied en een aparte voor de hoogte van de kades en de ringdijk", zei de dijkgraaf. „Nu komt alles bij elkaar. De vraag is: klopt het dan alle maal?" Robuuster Ingenieursbureau Arcadis doet daar onderzoek naar. „We hebben een aantal voorlopige bevindingen, waar we over in gesprek zijn met de provincie", aldus Poppelaars. „De echte resultaten zijn nog niet be kend, maar het is niet schokkend. De getij denduiker functioneert ge woon, maar die zou met bepaalde software verder geoptimaliseerd We hebben gezegd: het ligt niet aan de een of aan de ander kunnen worden. Ook zou de in richting van het gebied wat sterker of robuuster kunnen." Nu wordt bekeken wat er moet gebeuren en wie dat gaat betalen. „Begin volgend jaar verwachten we duidelijkheid", zei Poppelaars. Provincie- en waterschapsbe stuur hebben deze week over de kwestie gepraat. Volgens Poppe laars is dat 'in goede sfeer verlopen'. „We hebben gezegd: het ligt niet aan de een of aan de ander. Het is een gezamenlijke verantwoorde lijkheid, dus we zetten samen de schouders eronder. We proberen tegen zo min mogelijk kosten toe te werken naar openstelling van de duiker in september 2019." Het is de bedoeling dat de pro vincie Waterdunen volgend jaar overdraagt aan recreatieonderne ming Molecaten. Die gaat er 400 re creatiewoningen, een duincamping en een hotel bouwen. Dat antwoordt het dagelijks be stuur van de provincie op vragen van het CDA in Provinciale Sta ten. Het kabinet is bezig met de invoering van rekeningrijden voor vrachtverkeer. Wanneer dat in gaat, is nog niet duidelijk; zeker niet voor 2023. Het CDA vroeg zich alvast af of het huidige tolta rief van de Westerscheldetunnel naar beneden gaat als vrachtwa gens moeten betalen om over drukke wegen - en mogelijk dus ook door de tunnel - te rijden. Maar dat hoeft niet, antwoorden Gedeputeerde Staten. Die hebben bij het Rijk voor elkaar gekregen dat de tunnelweg niet wordt op genomen in de lijst wegen waar straks moet worden betaald. Het rekeningrijden gaat zeker niet in voor2023 Overigens denken alle provin cies mee over de wegen waarop de heffing wordt ingevoerd, schrij ven GS. In principe gebeurt dat op alle snelwegen - in Zeeland dus op de A58. Maar om sluipverkeer tegen te gaan, kunnen ook omlig gende N-wegen onder de heffing vallen. „Onze bisschop, zijne excellentie Anba Arseny, en de Leidse profes sor Clara ten Hacken komen geza menlijk een lezing geven", aldus secretaris van de Kapelse Kopti sche Kerk Boshra Malak. „Wij hebben alle Zeeuwse kerken ge vraagd daarbij aanwezig te zijn." De Koptische Kerk in Kapelle maakt deel uit van de Koptisch Orthodox Diocese van Nederland. Kopten zijn Egyptische christe nen, één van de oudste religieuze stromingen in het tegenwoordig voornamelijk islamitische Egypte. De Kapelse Heilige Maria en St. Arsenius kerk is gevestigd aan de Biezelingsestraat. Via de dienst van morgen zoekt deze kerkge meenschap toenadering tot an dere Zeeuwse kerken. „De lezing begint om 14.00 uur en zal ongeveer tot 15.30 uur du ren. Daarna is er gelegenheid om elkaar beter te leren kennen met een hapje en een drankje. Dat is eerder ook al eens goed bevallen." Dat antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van Alge meen Belang Tholen (ABT). Die fractie zei in september zich te er geren aan de situatie. „Je kunt niet spreken over een mooie presentatie van onze gemeente", zei fractie voorzitter Han van 't Hof, die ter begeleiding foto's stuurde van ka potte naambordjes. De gemeente is het daarmee eens, maar wijst erop dat veel van zulke borden in het buitengebied of buiten de bebouwde kom staan. „En het beheer van wegen daar valt onder het waterschap of provincie. De verkeersborden ook." Passief onderhoud De gemeente heeft de klachten doorgespeeld naar die partijen, die op hun beurt vervanging hebben toegezegd. Anders is dat als het gaat om straatnaambordjes of informa tieborden. Die vallen onder de ver antwoordelijkheid van de ge meente. Omdat het wegennet in Tholen zo uitgestrekt is, voert de gemeente er passief onderhoud op uit. Dat wil zeggen: er worden geen regelma tige inspectieronden uitgevoerd. „De noodzaak vanuit oogpunt van verkeersveiligheid is laag en met de huidige navigatiesystemen zijn straatnaamborden minder functioneel geworden. We varen vrijwel volledig op de meldingen die hierover binnen komen", aldus de gemeente. Een uitzondering vormen de fietsknooppuntenroutes die regel matig gecontroleerd worden door vrijwilligers. De gemeente stelt voor hen te vragen meldingen via de BuitenBeter-app te doen over de andere borden in het bui tengebied. vrijdag 7 december 2018 GO 'Duiker functioneert gewoon' De problemen rond de getijden- duiker in Waterdunen zijn niet onoverkomelijk, zegt dijkgraaf Toine Poppelaars. Hij gaat ervan uit dat in september 2019 zee water gecontroleerd het natuur- en recreatiegebied bij Breskens in en uit kan stromen. Rolf Bosboom Middelburg -dijkgraaf Toine Poppelaars, Waterschap Scheldestromen Vrachtwagenchauffeurs hoe ven straks geen kilometerhef fing te betalen in de Wester- scheldetunnel. Er zal daar dus geen sprake zijn van 'dubbel betalen'. Martijn de Koning Middelburg De Koptische Kerk in Kapelle verzorgt morgen een bijzon dere lezing. Het bijzondere aan de lezing is dat de bestuursle den en diaconieën van alle Zeeuwse kerken ervoor zijn uitgenodigd. Willem Adriaansens Kapelle Een verfrommeld naambordje aan de Postweg, foto algemeen belang tholen Kapotte, verdwenen of vieze verkeers- en straatnaamborden: de gemeente Tholen wil er best wat aan doen, maar ze is niet voor alles verantwoordelijk. Michiel Bouwman Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32