Klimaat krijgt geen voorrang Mondriaan Fonds steunt Vleeshal «51 Eis: vier maanden cel voor uitdelen cocaïne Slaap 2 Recordaantal aanmeldingen voor bikkelen op The Dutch Mountain'. Morgen gaat de vijfde editie van het NK van start. RECORD OOSTERSCHELDEKERING Commentaar Eerder deze week werd bekend dat de wereldwijde uit stoot van C02 nog nooit zo hoog was. Dat zal wel weer leiden tot nieuwe ambities en nieuwe klimaatakkoorden. Maar regeringen bijten niet echt door. Ze schuwen harde maat regelen. Daarbij zijn ze in goed gezelschap. Ook veel burgers geven het klimaat nog geen voorrang. Neem de auto. Ons wagenpark stoot nog meer C02 uit dan een paar jaar geleden. Dat komt de door vele suv's en cross- overs. Al die hoge, zware auto's hebben sterke motoren nodig om een beetje vlot vooruit te komen. Dat vreet energie, meestal vuile. Afgezien van de hoge instap, handig voor ouderen, heeft zo'n grote auto maar heel weinig nut. In het terrein komen ze doorgaans niet, voor ander zwaar werk worden ze nauwelijks gebruikt. De meeste staan voor de deur te glimmen. Of hun be stuurders schuiven net als iedereen traag aan in de file. Dan maakt het niet uit of je een terreinwagen hebt of een stadsau- tootje. De meeste mensen rijden alleen in een grote bak, omdat het mode is. Die volgen ze braaf, het is natuurlijk geen kwade wil. Het is dus de kunst klimaatbewust gedrag modieus te maken. Een beetje minder vlees, een beetje minder kilometers, iets eerder een dikke trui aan. Dit soort kleine gedragsverande ringen maken een wereld van verschil. Het zijn allemaal dingen waar geen klimaattafels voor nodig zijn, geen wereldwijde af spraken, geen extra geld. Alleen een andere cultuur. Wagenpark vol grote auto's bewijst dat veel burgers niet zitten met hoge C02-uitstoot Sinds 2015 wordt Vleeshal meerjarig ondersteund door het Mondriaan Fonds. Tot nu toe ging het om 150.000 euro per jaar. Landelijk heeft het fonds nu aanvragen van achttien instellingen gehonoreerd. De bijdra gen variëren van 30.000 tot 170.000 euro op jaarbasis. De commissie die de subsidieaan vragen beoordeelt, is enthousiast over de manier waarop Vleeshal zich onderscheidt 'door het internatio nale netwerk in te zetten voor de be trokken kunstenaars en het pro- ALMANAK gramma'. „Vleeshal fungeert als dy namisch podium en biedt de kun stenaars een goede context om nieuw werk te maken." De commis sie constateert ook dat de instelling 'de organisatorische veranderingen De Terneuzenaar was in diepe slaap. Dat zijn dochtertje al de hele nacht liep te spoken van wege een verstopte neus, ging volledig langs hem heen. Totdat zijn vrouw hem een vriendelijk, doch dwingende schop gaf. Hij begreep de opdracht meteen. „De volgende keer dat ze onze Vleeshal biedt de kunstenaars een goede context om nieuw werk te maken van de laatste jaren op een goede manier heeft doorstaan'. „Vleeshal heeft werk gemaakt van de pu- blieksbemiddeling en gaat lokaal de verbinding met het publiek aan. Het programma vervult binnen Zeeland een belangrijke rol." slaapkamer binnenkomt, rea geer ik." Nog geen vijf minuten na zijn toezegging hoorde hij de slaapkamerdeur opengaan. Met de ogen dicht deelde hij een commando uit. „Terug naar je kamer!" Zijn vrouw kon er wel om lachen. „Ik ben het maar, ik moest even plassen." Havengelden stijgen licht Bestelbussen botsen op afrit A58 OUWERKERK GroepenZeeland.nl ook in het Duits 'Teun Sweere wil zaterdag pieken' De vier maanden cel die Axelaar F. van L. in voorarrest zat voor het uitdelen van cocaïne, is voldoende, vindt de officier van justitie in Middelburg. Maar voor het geval hij weer in de fout gaat, wil de of ficier toch nog zes maanden voor waardelijk als stok achter de deur. Van L. (45) wordt ervan verdacht vanaf begin 2014 anderhalf jaar lang gratis cocaïne te hebben uit gedeeld aan vrienden. „Dan hoef den ze ook niet te stelen om aan coke te komen", legde Van L. uit. Daarnaast werd bij Van L. tijdens een doorzoeking van zijn woning 3,6 gram cocaïne en 958 gram speed gevonden. Het bezit van de cocaïne erkende Van L. De speed was volgens hem een onderpand voor een lening die hij had ver strekt. Alleen was de lener overle den, dus was de speed blijven lig gen. Hij deed er niets mee, gaf hij aan. Verder was Van L. in het bezit van wat patronen en een stroom stootwapen. Voor zijn betrokken heid bij de uitvoer van een kilo coke en wapenhandel moet Van L. worden vrijgesproken, vond de of ficier. Daarover waren te veel on duidelijkheden. vrijdag 7 december 2018 Het Mondriaan Fonds blijft Vleeshal in Middelburg onder steunen. Voor het tentoonstel lingsprogramma voor 2019 en 2020 krijgt de instelling in totaal 320.000 euro. Rolf Bosboom Middelburg - Mondriaan Fonds Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De havengelden voor het gebruik van de Zeeuwse zeehavens stijgen vol gend jaar met 1,2 pro cent. In Gent betalen re ders en schippers 1,8 procent meer dan dit jaar. Volgens het havenbedrijf is sprake van een be perkte stijging die 25 procent onder de ver wachte inflatie ligt. Daar naast krijgen schepen die in North Sea Port in één reis zowel het Zeeuwse als het Gentse deel aan doen, vanaf 2019 50 pro cent korting. Tot nu toe dienden ze daarvoor tweemaal te betalen: één keer voor Vlissingen en Terneuzen, én nog één keer voor Gent. Vanaf 2021 worden de tarieven in de fusiehaven gelijk getrokken. KRUININGEN Twee mensen zijn gister middag gewond geraakt bij een kop-staartbotsing op de A58 bij Kruiningen. Het ongeluk gebeurde rond 17.30 uur op de uit- voegstrook in de richting van Kruiningen. Twee be stelbussen botsten daar achter op elkaar. Twee inzittenden zijn behan deld in een ambulance en werden meegenomen naar het ziekenhuis. Een bergingsbedrijf heeft beide voertuigen wegge sleept. Door het ongeval was de afrit deels afge sloten. Dertig samenwerkende groepsaccommodaties in Zeeland lanceren 10 december hun Duitsta lige website gruppen- zeeland.de. Die dag geeft gedepu teerde Carla Schön- knecht in Het Waters noodmuseum in Ou- werkerk het startsein voor de Duitstalige ver sie van GroepenZee- land.nl. De verenigde groepsac commodaties vieren dit jaar het tienjarig jubi leum. Samen maken ze promotie voor groeps accommodaties in Zee land. Het aantal leden neemt toe. Stormloop Teun Sweere. Twee jaar lang mocht Teun Sweere (28) uit Zevenbergen zich Nederlands kampioen tegenwindfietsen noemen. En hij is vastbesloten om zijn titel nog minstens een jaar langer te houden. Hij werd op feest jes door zijn vrienden regel matig geïntroduceerd als dé kampioen tegenwindfietsen. „Ik wil echt gaan pieken. Ik heb gisteren al biefstuk ge geten, en ik ga de komende avonden vroeg naar bed, zodat ik zaterdagochtend om negen uur topfit ben." Als hobbyschaatser heeft Sweere een zwak voor het NK Tegenwindfietsen. „Het is hartstikke leuk: een typisch Hollandse wedstrijd. Het is niet zo'n massaal evenement, maar het blijft een beetje kneuterig. Daar houd ik van." Sweere trekt morgen zijn schaatspak aan op de fiets, om zo weinig mogelijk wind te vangen. „Ik zag bij eerdere edities dat sommige deelne mers een bodywarmer droe gen. Dat lijkt me wel héél erg uitdagend." Ad Roos Middelburg De rechtbank doet uitspraak op 20 december.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30