BZ Roegiers ondersteunt proef met zonnecellen in glas GGD en Adrz zoeken hepatitispatiënten voor behandeling Slingers op je bord bij Are en Bleu in Renesse Vroeger samen in één ploeg, nu tegenover elkaar Twee jaar geleden won Teun Sweere uit Zevenbergen het NK Tegenwindfietsen. Nadat het evenement vorig jaar niet doorging, is Sweere erop gebrand zijn titel zaterdag op de Oosterscheldekering te prolongeren. Aan zijn voorbereiding zal het niet liggen. „Ik wil echt gaan pieken!" Brasserie biedt streekproducten met mediterrane twist Leon de Witte en Perry Snoep kruisen degens in derby WHS-Noad'67 De slimme ramen worden in de praktijk getest door het jonge be drijf Physee uit Delft. In Zeeland werkt het exclusief samen met glashandel Roegiers uit Heinkens zand, dat de ontwikkeling van het slimme raam ondersteunt met praktijkkennis. Studenten van de Technische Universiteit Delft gin gen enkele jaren terug aan de slag met een procédé dat op de TU was bedacht: zonnecellen in glas, ge combineerd met sensoren, een da- takast. De start-up van drie studen ten is inmiddels een volwaardig be drijf met 28 werknemers. Mede-eigenaar Antwan de Pun- der van glashandel Roegiers is nauw betrokken bij de test van wat offici eel de smart window heet. „Het is een mooie innovatie. De zonnecel len zitten in het randkader van het raam. Het glas bevat een coating die het zonlicht naar de randen stuurt. Dat zorgt voor een maximale ener gieopbrengst. De zonnecellen staan in verbinding met sensoren die data verzamelen over het binnen- en buitenklimaat. De cellen die nage noeg onzichtbaar zijn, produceren voldoende energie om zonwering, verwarming en koeling van de wo ning optimaal aan te sturen. Je kunt bijvoorbeeld je telefoon opladen via het smart window-systeem. Nee, je elektrische auto nog niet, maar zon necellen worden steeds krachtiger, dus wellicht in de toekomst." Kennis vergaren Roegiers heeft onder meer bijge dragen aan het ontwerp, zodat er bij de installatie geen kwetsbare delen zoals kabeltjes worden beschadigd. Het bedrijf is inmiddels de Zeeuwse montagepartner van Phy see. Overigens wordt het slimme raam in heel Nederland beproefd, zegt De Punder. „Er is 4200 vier kante meter aan slim glas geïnstal leerd, met name in gebouwen in Amsterdam en Rotterdam. Die zijn vooral bedoeld om kennis te verga ren. Met de data die de testwonin gen leveren, kan Physee het sys teem doorontwikkelen." De Punder denkt dat het slimme raam, dat voor de communicatie compleet met app en draadloze ver binding kan worden geleverd, over niet al te lange tijd gemeengoed wordt. „Een aantal grote investeer ders heeft geld gepompt in de ont wikkeling. Het product wordt on dersteund door de vier grote glasfa brikanten van Nederland. Zij heb ben er veel vertrouwen in." Dat heeft De Punder ook. In februari wil hij in gesprek met potentiële opdrachtgevers. Wat een slim raam moet kosten, is nog niet bekend. „Uiteraard zal zo'n raam in het be gin veel duurder zijn dan normaal HRR++-glas. Het gaat er echter om hoe snel je de meerkosten terugver dient. Een optimale aansturing van het energiesysteem in een woning bespaart tenslotte geld. Het slimme raam past in elk geval perfect in duurzame bouw van woningen." INTRATUIN KOUDEKERKE m ZONDAG A.S. 12-17" m vrijdag 7 december 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND2 Flikt hij het weer? ZEELAND2 <:w ZEELAND10 ZEELAND12 Slim raam regelt klimaat thuis Ogenschijnlijk zijn het doodge wone ramen in de drie woningen in Kats en 's-Heer Hendrikskin deren. Toch zijn ze speciaal. Ze bevatten zonnecellen en senso ren die data verzamelen over het klimaat buiten en in huis. Frank Balkenende Heinkenszand OPEN Galgeweg 5, 0118-551623, www.intratuin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29