15 Gratis rijden in bus, trein en tram in Luxemburg CDU'ers kiezen vandaag opvolger Angela Merkel intermediair Het land heeft 600.000 inwoners, maar bijna 200.000 mensen komen dagelijks vanuit Frankrijk, België en Duitsland de grens over om in het land te werken. Vooral hoofd stad Luxemburg lijdt al ja ren onder files en ver keersopstoppingen. Dage lijks rijden zeker 400.000 forenzen de stad in. Auto mobilisten in de hoofdstad brachten in 2016 gemid deld 33 uur uur door in de file, blijkt uit onderzoek. Het openbaar vervoer is in Luxemburg al betaal baar: voor een reis van maximaal twee uur moet 2 euro worden neergeteld. Binnen dat tijdsbestek kan een passagier, gezien de beperkte afmetingen van het groothertogdom, bijna overal komen. Eerder dit jaar werd besloten dat kin deren en jongeren onder de 20 jaar niet meer hoef den te betalen. Er zijn nog wel enkele haken en ogen bij de rege ling. De nieuwe regering, bestaande uit de liberale DP, de sociaaldemocrati sche LSAP en de groene partij Déi Gréng, weet nog niet wat er moet gebeuren met eerste- en tweedeklas coupés in treinen als het openbaar vervoer straks gratis is. Eindelijk! Eindelijk is er voor de CDU weer eens wat te kiezen. Het is bijna vijftig jaar geleden dat er voor het laatst meerdere kandida ten waren voor het voorzitterschap, en het wordt nog spannend ook. Op de partijdag in Hamburg wordt reikhalzend uitgekeken naar de speeches van de drie kansheb bers: Annegret Kramp-Karren bauer, Friedrich Merz en Jens Spahn. Maar alles wijst er op dat de werkelijke strijd tussen de eerste twee gaat. De winnaar wordt niet alleen de nieuwe leider van de Duitse christendemocraten, maar als het bij de volgende verkiezingen (in 2021, of eerder) meezit ook de bondskanselier. Er staat dus nogal wat op het spel. Wie de peilingen wil geloven, kan zijn geld zetten op Kramp-Kar renbauer (56). De gedelegeerden die vinden dat de partij en Duits land verder moeten langs de lijn van Merkel gaan op haar stemmen. 'AKK', want niemand kan drie keer achter elkaar foutloos Annegret Kramp-Karrenbauer zeggen, is be gin dit jaar door de bondskanselier naar voren geschoven als opvolger. Niet met zoveel woorden, dat zou al te nadrukkelijk zijn, maar wel door haar te benoemen tot secretaris-ge neraal van de partij. Het heeft AKK de bijnaam 'mini-Merkel' opgele verd. Niet helemaal terecht, want ze vindt ook zelf iets van dingen. Ze is een ervaren politica, voor malig deelstaatminister en -pre mier, een vrouw zonder veel poeha, een verzoener die de geplaagde par tij misschien wel nodig heeft om weer op koers te geraken. Ze steunde Merkel in haar migratiepo- litiek, maar heeft al wel gezegd dat ze een hardere lijn voorstaat. In haar tour langs partijgenoten stuitte ze op 'trots, frustratie, bezorgdheid en onzekerheid', en daar wil ze mee aan de slag. Sleutelwoorden: 'ver antwoordelijkheid' en 'verbinding'. Voor mensen die dit te soft vin den, is er Friedrich Merz (63), de i Merkel schoof Kramp naar voren doorhaar te benoemen als secretaris-generaal van de CDU 'anti-Merkel'. Hij was de laatste tien jaar niet politiek actief, maar min der dan een uur nadat Merkel haar terugtreden bekendmaakte, stak hij zijn vinger op. Merz kent Merkel nog uit 2002, toen zij hem bruut op- zijschoof als fractieleider en zelf aan het roer ging staan. Het woord 'wraak' is al gevallen, maar dat ont kent hij ten stelligste. De financieel expert, 'Ik verdien een miljoen per jaar', is een man van orde en gezag. Dat valt goed bij het conservatieve deel van de CDU. Hij baarde opzien door te zeggen dat iedereen die in Duitsland wil wonen zich moet voegen naar 'de heersende cultuur'. De invloedrijke Wolfgang Schauble, voorzitter van de Bondsdag, sprak onomwonden zijn steun uit voor Merz. De derde kandidaat, minister van Gezondheid Jens Spahn (38), maakt eigenlijk geen kans. Hij is hip, altijd met een baardje van een dag of twee, homo, en woont in de brui sende Berlijnse wijk Schöneberg. Tegelijkertijd is hij zeer conserva tief: tegen de boerka, dubbele pas poorten en Merkels vluchtelingen beleid. Spahn is misschien iets te wild voor de CDU. vrijdag 7 december 2018 In Luxemburg kunnen passagiers vanaf ko mende zomer gratis met de tram, de trein en de bus. Minister-president Xavier Bettel, onlangs herkozen voor een tweede termijn, wil met zijn progressieve rege ring meer aandacht be steden aan het milieu. ANP Luxemburg Merz, Spahn en Kramp-Karrenbauer, respectievelijk de 'anti-Merkel', de outsider en de 'mini-Merkel', fotoap Wie van de drie? Precies 1001 CDU-gedelegeer- den kiezen vandaag hun nieuwe partijvoorzitter, de opvolger van Angela Merkel dus. Wordt het Annegret Kramp-Karrenbauer, Jens Spahn of Friedrich Merz? En wat betekent dat voor de CDU en de rest van Duitsland? Mark van Assen Berlijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15