13 LAGERHUIS STEMMING Zijn het intellectuele gangsters, of strategische schakers? De beruchte whips in het Britse parlement staan weer volop in de aandacht nu de belangrijkste politieke stemming in decennia nadert. Zij moeten de parlementariërs overtuigen: met argumenten of met ordinaire chantage. Het Verenigd Ko ninkrijk telt af: over vier dagen stemt het parle ment over het brexitakkoord dat premier May sloot met de EU. De kans dat de deal er doorheen komt is nihil: alle oppositiepartijen stemmen tegen, net als gedoogpartner DUP. Ook in de eigen Conservatieve Partij is er grote weerstand: ruim negentig partijgenoten van May kondigden de afgelopen tijd aan tegen deze deal te stemmen. En dus is het spitsuur voor de zogenoemde whips, die eigenwijze parlementa riërs in het gareel moeten krijgen. De politieke term whip dateert al uit de 18de eeuw en komt uit de vossenjacht: het is de zweep die de jager gebruikt om de jachthonden bijeen te houden. Honden die los komen van de meute krijgen een slag van de zweep, zodat ze weer terug bij de groep komen. Dat doet de whip bij een politieke partij ook: zorgen dat de parlementariërs in het gareel blijven en meestem men met hun partijleider. Dat kan goedschiks of kwaadschiks. In ruil voor steun bieden ze promoties en zelfs ridderordes aan, maar ze dreigen naar verluidt ook met openbaarmaking van affaires en het einde van politieke carrières. Muiten Elke partij heeft whips, en bij re geringspartijen geldt: hoe kleiner de meerderheid, hoe groter het be lang van de whips. Een stemming kan immers zo verloren gaan als er een paar partijgenoten muiten. Whip ben je naast je normale baan als Lagerhuislid. Op dit mo ment telt de Conservatieve Partij tien whips en een handvol assis tenten, op een totaal van 315 La gerhuisleden. „Het is geen popu laire baan, want iedereen heeft een hekel aan je", zegt Mark Stuart, assistent-professor Politi cologie aan de universiteit van Nottingham. „Het is een ellendige taak: je moet altijd maar om loy aliteit vragen om die meerderheid te krijgen. Maar het is wel een op stapje naar een hogere positie binnen de partij. Het idee is: je moet je handen eerst vuil maken voor je het echte werk wilt gaan doen." Zo werd Gavin Williamson vorig jaar minister van Defensie na een paar jaar als chef-whip, en be kleedde minister Michael Gove een paar jaar geleden dezelfde functie. Er gaan legendarische verhalen over de whips. Ze zou den 'black books' bijhouden, waar ze alle uitglijders van politici in documenteren. Drankmisbruik, jeugdzondes, buitenechtelijke af faires: alles wordt opgeschreven. Het gerucht gaat dat deze boekjes op Downing Street 12 in een brandkast liggen in het kantoor van de chef-whip. Zelf houden ze hun kaken stijf op elkaar: ze geven geen interviews als ze in functie zijn, en ook daarna blijven ze op vallend zwijgzaam. Conservatief Gyles Brandredth is een van de weinigen die de geheimhoudings code brak en in het openbaar uit gebreid sprak over zijn tijd als whip in de jaren '90. Hij ontkende het bestaan van de notitieboekjes niet, maar stipte vooral de posi tieve kant aan van het verzamelen van persoonlijke informatie. Met die kennis konden whips volgens Brandredth hun parlementariërs helpen als ze een moeilijke tijd doormaakten. Anderen vinden de tactieken van de whips minder onschuldig. Een anoniem conservatief Lager huislid vertelde het volgende over zijn ervaringen in de jaren '90. „Ze bleven mijn vrouw maar bellen en zeggen: zeg hem dat hij met de re gering mee moet stemmen. Het was vrij extreem. De whips pro beerden van alles: bedreiging, beïnvloeding. Ze zeiden dat ze Whip zijn, is geen populaire baan, want iedereen heeft een hekel aan je dingen wisten die ze openbaar konden maken, en impliceerden dat ze dat ook zouden doen als het nodig was. Bij sommige collega's ging het om buitenechtelijke af faires, of bezoekjes aan homobars. Het maakte de whips niet uit of het waar was, of dat het roddels waren: ze probeerden het ge woon." House of Cards Whips kregen meer bekendheid door de serie House of Cards. Hierin bekleedt Kevin Spacey's karakter Frank Underwood die functie in het Witte Huis. Under wood speelt vieze spelletjes, deinst niet terug voor chantage en bedreiging om zijn zin te krijgen. Overdreven, vindt professor Phi lip Cowley, die zich aan de Queen Mary University in Londen ver diept in het Britse parlement. „Door House of Cards denken mensen vaak dat whips heel machtig, manipulatief en eng zijn. Dat is een misverstand. Je moet ze zien als mensen die orde scheppen in een partij: de boel managen en de communicatie tussen parlementariërs en de par tijleider soepel laten verlopen. Ze vervullen een belangrijke rol." Vroeger gingen ze een stuk ver der, vervolgt hij. „In de jaren '50 zat er bij de Conservatieve Partij een aantal ex-militairen. Toen kon het er wel stevig aan toegaan: ver baal, maar soms was er ook sprake van fysieke mishandeling. Maar vandaag de dag gebeurt dat niet meer. Nu is het meer praten, dis cussie, overtuigen: whips moeten zorgen voor eenheid binnen de partij." Wat ze tegenwoordig nog wel doen is een eretitel, een groter kantoor, of iets anders aanbieden in ruil voor je steun, zegt Cowley. „Als Lagerhuislid kun je zelf ook eisen stellen. Stel dat je ontevre den bent over dat er een zieken huis moet sluiten in jouw kiesdis trict, dan kan je tegen de whip zeggen: ik stem voor, als jij ervoor zorgt dat het ziekenhuis in mijn kiesdistrict openblijft. Dat is in het verleden wel gebeurd." Whips zijn absoluut noodzakelijk in het Britse parlement, zegt Mark Stu art. „Er zijn zo'n 300 stemmingen per jaar, terwijl de verdeeldheid binnen partijen groot is: dat moet worden gemanaged. Ook hebben Lagerhuisleden soms geen idee waar de stemming over gaat: dan vertellen de whips ze wat ze moe ten stemmen. Iedereen focust op de negatieve aspecten, maar ze hebben een belangrijke informe rende rol." Onmogelijk Wat er op dit moment achter de schermen in de achterkamertjes precies gebeurt, zullen we nooit weten. Maar het lijkt er niet op dat de whips dit keer slagen in hun opzet: ruim negentig conserva tieve rebellen weer in het gareel krijgen voor de stemming is een onmogelijke opgave. En dus is een parlementaire meerderheid voor de brexitdeal van May ver weg. vrijdag 7 december 2018 Ruim negentig conservatieve rebellen weer in het gareel krijgen voor de brexitstemming is voor de whips vrijwel onmogelijk, fotoafp Brexit met de zweep? Suse van Kleef Londen - Mark Stuart, assisent-professor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13