Criminelen wilden Koos Plooij liquideren 10 ■mm GRIEKENLAND BUREAUCRATIE De verkoop van een stuk land die niet kan doorgaan vanwege een belastingschuld van... 3 cent. Dat klinkt bizar, maar de Nederlandse wijnboer Laurens Hartman kreeg er in Griekenland mee te maken. Wijnboer Laurens Hartman (54) woont met zijn vrouw en zoon al vijftien jaar in het Noord-Griekse dorp Amynteo. Hij produceert jaar lijks inmiddels 60.000 flessen mous serende wijn. Hij is net als andere ondernemers in Griekenland wel wat gewend op het gebied van bi zarre regels en op de zenuwen wer kende bureaucratie, maar dit keer kon zelfs hij zijn ogen niet geloven. Hij besloot zijn frustraties niet meer voor zich te houden. „Serieus??? We betalen tienduizenden euro's belas ting elk jaar, en ze belemmeren me om zaken te doen vanwege 3 rotcen- ten. Waarom f@#@ jullie jezelf niet op het belastingkantoor en in het parlement", fulmineert hij op Facebook. De problemen begonnen toen Hartman een opslagruimte wilde aanleggen voor zijn wijn. Volgens een opmerkelijke Griekse regel mag je niet beginnen met een nieuwe ver bouwing zolang een andere verbou wing op hetzelfde perceel nog loopt, vertelt hij. En eerder al had Hartman het plan opgevat een vleugel aan het gebouw toe te voegen - dat is dus een verbouwing die nog niet af is, rede neert de Griekse overheid. De wijnboer bedacht daarop een list: het bedrijf van Laurens Hartman verkoopt het stuk land waar de op slagruimte moet komen aan de per- töii We betalen tienduizenden euro's aan belasting en ze belemmeren me om zaken te doen vanwege 3 rotcenten soon Laurens Hartman. Die vervol gens kan doen met het stuk land wat hij wil. De deal met zichzelf leek in kannen en kruiken, maar op het laat ste moment kon de verkoop niet doorgaan. Vanwege een belasting schuld van zijn bedrijf, kreeg Hart man van de notaris te horen. „Ik was me van geen kwaad be wust en heb opgevraagd waar het om gaat. Nou, om 3 cent dus. Een afron dingsverschil waarschijnlijk. Natuur lijk heb ik die betaald. Maar hierdoor loopt het hele proces weer weken vertraging op, en in de winter kan ik niet bouwen. Dus is mijn opslag ruimte pas een halfjaar later klaar. Daardoor loop ik inkomsten mis." Ondernemers in Griekenland kla gen al jaren steen en been over de wirwar aan regels en de trage Griekse bureaucratie. Griekenland bungelt steevast in de onderste regionen van lijstjes die weergeven hoe makkelijk het zakendoen is. Van hervormingen op dit gebied is weinig terechtgeko men. De internationale geldschieters van Athene vragen daar al jaren om in de hoop dat het de economie zal oppeppen. Ondoenlijk Hartmans hartenkreet werd gretig opgepikt door Griekse media. Hij heeft zijn verhaal in diverse kranten en op tv gedaan. „Het gaat mij niet om die drie cent. Het gaat mij om Griekenland. Dit land heeft zoveel economische mogelijkheden. Maar alle onnodige regels maken het bijna ondoenlijk om hier zaken te doen." Nog een voorbeeld. Als dat stuk grond straks verkocht is, en hij wil gaan bouwen, moet er iemand van de archeologische dienst langskomen om vast te stellen dat er niets waar devols onder de grond ligt. „Maar dat hebben ze tien jaar geleden al ge daan! Ik verwacht niet dat er in de tussentijd ineens iets ouds is komen te liggen. Intussen moet ik voor die check wel 400 euro betalen. En o ja, er moet ook nog iemand komen con troleren dat er geen bos op staat." Hartman krijgt op Facebook ge noeg bijval van Griekse onderne mers, maar hij voelt zich toch een roepende in de woestijn. „Grieken beschouwen deze bureaucratie als een gegeven. Waarom gaan onderne mers niet de straat op om te zeggen dat ze deze onzinnige regels niet lan ger pikken? Ja, demonstraties genoeg in Griekenland, maar allemaal van ambtenaren voor behoud van hun sa larissen en pensioenen." Ondanks de landelijke aandacht heeft Hartman nog geen reacties van politici gekregen of gezien. „Sterker nog, ik zag een minister onlangs op tv verkondigen dat de buitenlandse investeringen toestromen. Ik zou graag willen dat hij dat staaft met cij fers en namen van bedrijven, want ik geloof er helemaal niks van." Dat bevestigen ingewijden na een be richt van NRC Handelsblad. Via een versleutelde telefoon die Taghi (40) volgens justitie gebruikte, zou hij op 17 april 2016 het moordplan hebben voorgelegd aan zijn Amsterdams- Chileense misdaadcompagnon Ri- chard R., alias 'Rico de Chileen'. 'Sir, zullen (we) die kk Plooij laten slapen', staat in het bericht. De berg e-mails tussen criminelen is te lezen na de inbeslagname van de Canadese computerserver die voor de geheime communicatie werd gebruikt. Jargon 'Laten slapen' is het onderwereldjar gon voor vermoorden. Het taalge bruik in de berichtjes komt sterk overeen met dat in communicatie over andere moordopdrachten die justitie aan Taghi en zijn groep toe schrijft. „Goed voor die kankerzoon. Een beetje info geven over onze groep", zou Ridouan Taghi bijvoor beeld eerder via zo'n zelfde PGP-tele- foon hebben verstuurd. En: „Hij weet. Ga iedereen van hem laten slapen als die mijn naam heeft genoemd R. zou volgens NRC, dat de berichtjes heeft ingezien, afhoudend hebben ge reageerd: 'Haha, Hermano (broer) Sir. Dat zijn echte gedachtes, maar nee. Wachten en kijken of we het an ders kunnen doen. Wij hadden dat toen tegen mensen gezegd en kregen zwaar hoofdpijn!!! Hermano Sir, we doen wat we moeten doen. Fuck ze, maar we moeten scherp en tactisch te werk gaan!!' De politie ziet in het duo de kop stukken van een bende die jarenlang verantwoordelijk is geweest voor de handel in ongekende hoeveelheden cocaïne en hasj. Taghi, afkomstig uit Vianen, en Richard R., afkomstig uit Utrecht, staan aan het roer van een or- ganisatie die verantwoordelijk wordt gehouden voor zeker twintig liquida ties in de Utrechtse en Amsterdamse onderwereld. Taghi en Richard R. staan al ruim een halfjaar op de internationale opspo ringslijst. Ze verblijven op wisselende locaties, waarbij Dubai en landen in Midden- en Zuid-Amerika worden genoemd. Daarbij zou het duo regel matig van verblijfplaats wisselen en vervalste identiteitskaarten hebben. Plooij was gisterochtend niet be reikbaar voor commentaar. Hij is een van de belangrijkste aanklagers in de strijd tegen de georganiseerde mis daad. In het verleden heeft hij al twee keer beveiliging gehad omdat er plan nen zouden zijn hem te vermoorden. vrijdag 7 december 2018 GO Nederlandse wijnboer radeloos om belastingschuld van 3 cent Thijs Kettenis Het terrein dat wijnboer Laurens Hartman veel kopzor gen geeft. Athene ibvj' V.'jC t -Laurens Hartman op Facebook De inmiddels meest gezochte crimineel van Nederland, Ridouan Taghi, heeft overwogen om officier van justitie Koos Plooij te laten liquideren. Paul Vugts Marcia Nieuwenhuis Amsterdam A Ridouan Taghi en Koos Plooij (onder).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10