Verdachten van moorden Enschede leverden prutswerk OZCAN AKYOL L Belgische N-VA houdt voet bij stuk: géén Marrakesh 6 Misdadige professionaliteit legden de verdachten van de viervoudige moord in Enschede niet aan de dag. Integendeel, door hun amateurisme én puur toeval lijkt justitie een sterke zaak te hebben. Column De moord op vier mannen in een growshop in Enschede vorige maand, heeft op het eerste gezicht alles van een koelbloedige afrekening. Maar wie de gedra gingen van de drie verdachten op een rijtje zet, stuit regelmatig op een ongekende slordigheid. Dat alles, samen met een flinke dosis toeval, brengt justitie in een luxepositie. Dat blijkt uit onder zoek van De Twentsche Courant Tubantia, die met verschillende betrokkenen rond het moorddos- sier sprak. De verdachten Camil A. en zijn zonen Dejan en Denis trokken een week voor de moorden voor het eerst de aandacht van de poli tie. De eigenaar van een auto- Kenmerkende gleuf hoed van verdachte speelt politie in de kaart bedrijf in Hengelo deed aangifte van afpersing tegen de mannen. Als waarschuwing dat hij moest betalen, zou bij de afpersing een kogel rakelings langs het slachtof fer zijn gevlogen. De familie A. wilde volgens de aangever 50.000 euro hebben voor een mislukte harddrugsdeal. De A.'s vertrok ken uiteindelijk met 450 euro. De verdachten worden in hun auto toevallig gefilmd door een dashcam in een voorbijrijdende auto. De politie krijgt de beelden, en de gefilmde Opel blijkt op naam van de familie te staan. Vervolgens lijkt het trio bewijs van de afpersing te willen ver doezelen: omdat ze weten dat jus titie naar de auto zoekt, verkopen ze de Opel en schaffen ze een Volkswagen Golf aan. Dat is het voertuig waarin ze direct na de moorden in Enschede, om de hoek in de Snelliusstraat, door een camera worden vastgelegd. Slordige fout Bij de autowissel maken ze een slordige fout: ze gebruiken geen stroman om de Volkswagen op naam te zetten, zoals gebruikelijk is in het criminele circuit, maar registreren het voertuig op eigen naam. Als de politie de camera beelden van de Snelliusstraat ziet, wordt dus direct de link met de familie A. gelegd. Die link wordt sterker door een verklaring van een getuige, die het trio na de moorden in de buurt van de growshop in de Van Leeuwenhoekstraat ziet. Hij beschrijft een oudere man met twee jongere mannen, die een tweeling zouden kunnen zijn. Het signalement past niet alleen bij vader en zoons A., maar ook een kenmerkend kledingstuk helpt de politie. Volgens de getuige droeg de vader een gleufhoed, en precies zo'n hoed vindt de politie in zijn woning. Daar ligt ook een derde bewijs stuk: kogels van het kaliber .22, te gebruiken in een handpistool. Kogels van dat formaat zijn ook gebruikt om de vier mannen in Enschede dood te schieten, en een gelijke huls wordt in het Hengelose autobedrijf gevonden. Woonboulevard Het net rond de familie A., bekend in de hennepwereld, maar nooit eerder in verband ge bracht met zware levensdelicten, sluit zich langzaam. Zeker als de jongste zoon tijdens een van zijn eerste verhoren bij de politie ver klaart inderdaad in de buurt van de Van Leeuwenhoekstraat te zijn geweest. „Onderweg naar de woonboulevard", zegt hij. Door de aaneenschakeling van slordigheden en toeval zitten de drie verdachten diep in de nesten, hoewel er weinig bekend is over hun motief voor de moorden. Dat er vier mannen zijn dood geschoten, zou ook heel goed toe val kunnen zijn. Over slachtoffer Max Klaassen was al bekend dat hij vermoedelijk op het verkeerde moment op de verkeerde plek was, maar ook over Maijkel Akfidan en Artur Sargsyan rijst dat vermoeden. Die twee zijn in de uren voor de moord naar Amsterdam ge gaan om een airco te kopen. Ze vertrekken in Hengelo met de bestelbus van Akfidan, en gaan richting een growshop in de hoofdstad. Toevallig wordt die winkel op dat moment door de politie doorzocht. Zonder airco maken Akfidan en Sargsyan rechtsomkeert. Ze hebben nog contact met familieleden, maar vertellen niet waarom ze naar Enschede rijden, in plaats van terug naar Hengelo. In Enschede vindt even later een schietpartij plaats, die doet denken aan de afpersing van een week eerder in Hengelo. Het trio komt op klaarlichte dag binnen met doorgeladen wapens en gaat dreigend op de aanwezigen af. Er is echter één verschil: waar in Hengelo alleen wordt gedreigd, vallen in Enschede ook doden. Liquidatie Raakten de verdachten in paniek toen ze geconfronteerd werden met meerdere getuigen? Verloor een van de familieleden het geduld en haalde hij de trekker over? Vaststaat dat er met zeker twee wapens is geschoten, en dat Akfidan en Klaassen apart wer den gezet en van dichtbij geliqui deerd. Door de stapel aan bewijs staat ook vast dat Camil, Dejan en Denis A. erbij betrokken waren. t Motief ontbreekt nog, maar technisch bewijs is genoeg voor veroordeling Na de moorden rijdt het trio naar Hengelo, waar de vader en oudste zoon wonen. Daar worden ze ge filmd door bewakingscamera's. Camil en Dejan dragen grote tas sen. De politie meldt in Opsporing Verzocht zeer nieuwsgierig te zijn naar de inhoud en de tassen zelf. Vervolgens rijden de verdachten naar Brabant. Daar hebben ze in een Tilburgs hotel een ontmoe ting met een onbekend persoon. De politie onderzoekt waar die ontmoeting voor diende. Het ontbreken van een motief is volgens bronnen geen belem mering om tot een veroordeling van het drietal te komen. Daar voor is er technisch bewijs genoeg. mmHP lllll Een kennis van Anna, niet eens een vriendin, belde ons op omdat ze een belangrijke vergadering had, een bijeenkomst die ze - naar eigen zeggen - écht niet kon missen. Er bestond alleen een probleem. Ze had geen oppas voor haar zoon tje. En het was ook geen optie om haar dreumes mee te nemen, dat zou onprofessioneel overkomen. Dus ten einde raad vroeg ze ons of we hem wilden opvangen. De ver gadering duurde een uur. Wij zijn de beroerdste niet. 'Laat maar komen', zei ik tegen Anna, die me peinzend aankeek, een beetje verbaasd over mijn hulp vaardigheid. Een kwartier later stond er een lief mannetje in onze woonkamer. Hij was dik ingepakt, hield een knuffelpinguïn vast en zijn vlezige wangetjes hingen over zijn gezicht. 'Ontzettend bedankt', riep zijn moeder. Daarna raasde ze ons huis uit, zonder die knaap een kus of een knuffel te geven. Dat moest wel een héél belangrijke vergade ring zijn. 'Hoe heet jij, kleine boef?' vroeg ik. Maar hij reageerde angstig. Misschien kwam het door mijn baard, die door ver waarlozing associaties opriep met een jihad- strijder. Anna probeerde ook iets: 'Wil je misschien met de treintjes spe len?' Dat was de druppel: hij barstte in huilen uit. kinderen onverstoorbaar naar het tafereel. Alsof zij ook nieuwsgierig waren naar hoe we ons uit deze situatie zouden manoeuvreren. Omdat we het karakter van de jongen niet kenden, moesten we op basis van zijn uiterlijk iets ver zinnen, en zo kwam ik weer bij die welvaartswangetjes. Ik nam een koekje uit de trommel en gaf het aan hem. Dat was een voltreffer. De tra nen verdwenen: hij vrat het koekje binnen een paar seconden weg. Daarna keek hij me hoopvol aan. 'Deze jongen houdt van eten', zei ik tegen Anna, die ondertussen dezelfde conclusie had getrokken, maar toch een beetje nerveus werd nadat ik hem een zak chips, een chocoladeletter, vijf spekjes, een doosje rozijnen en een lolly had gegeven. 'Dit kunnen we niet maken', fluisterde ze. Maar toen zijn laatste snoepje op was en hij geen nieuwe kreeg, biggelden de tranen weer over die kenmerkende bolle toet. hield zich warempel weer stil. Even later keerde zijn moeder terug. 'We gaan naar huis, Sam.' Plotseling bleek het jongetje te kunnen praten. 'Nee, niet weg. Hier is het leuker.' Dat hadden wij weer. Ik gaf een koekje. Dat was een voltreffer. De tranen verdwenen Peter De Roover, de fractieleider van de Vlaamse nationalisten, deed gistermiddag zijn uiterste best om een verzoenende toon aan te slaan. „Wij steken onze hand uit", zei hij tijdens een debat in de commissie Buitenlandse Zaken. „We kunnen elkaar niet vinden over Marrakesh. We schuiven het dus beter opzij om over te gaan tot de orde van de dag. Even goede vrienden." Ook benadrukte hij nog maar eens dat zijn partij de regering niet wil laten vallen. Tegelijkertijd week de N-VA geen millimeter af van wat ze al twee weken roept: „Wij zijn tegen het pact van Marrakesh. Met de N-VA in de regering zal België dit pact niet goedkeuren." Het is onduidelijk hoe De Roover beide standpunten met elkaar denkt te verenigen. Hij weet dat premier Charles Michel in septem ber, voor het oog van de wereld, aankondigde dat België het VN-pact gaat ondertekenen. Michel ervaart het als gezichts verlies voor het land om nu plots 'nee' te zeggen. Bovendien heeft de N-VA nooit eerder haar bezwaren laten horen, terwijl er toch al twee jaar over wordt onderhandeld. Ook de premier houdt voet bij stuk. Premier Michel had het parle ment dinsdag om een standpunt gevraagd, toen bleek dat hij er met de N-VA niet uitkwam. Vanmid dag wordt waarschijnlijk duidelijk met welke boodschap hij volgende week naar Marrakesh afreist. En of hij überhaupt nog gaat. donderdag 6 december 2018 GO @OzcanAkyol Pim Lindeman Frank Timmers Enschede Politie bezig met onderzoek bij de growshop in Enschede. FOTO EMIEL MUIJDERMAN Ondertussen keken onze eigen Ik gaf hem een taaitaaipop, hij De politieke crisis in België is nog niet voorbij. Regeringspartij N-VA blijft bij haar standpunt dat premier Michel het migratie pact van Marrakesh niet mag ondertekenen. Vandaag spreekt het parlement zich uit over de kwestie. Mark van Assen Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6