Bouwkavels in Reimerswaal zijn op, behalve in Hansweert PvdA/GroenLinks plaatst vraagtekens bij ambtsgebed 7 GOES-WEST TERUGKIJKEN Een groot deel vandewijkGoes- West heeft de afgelopen tien jaar een metamorfose ondergaan. „Maar we zijn nog lang niet klaar", zegt directeur Maarten Sas van RWS. „Ik schat dat we op de helft zitten." De woningcorporatie constateerde aan het begin van de eeuw dat Goes-West, met zijn veelal verouderde en kleine huizen, toe was aan een gron dige opknapbeurt. Een belangrijke conclusie was dat er een gebrek aan seniorenwoningen was. Min of meer bij toeval kwam in de periode dat de plannen voor de wijk werden uitgewerkt het landbouwcentrum aan de Westsingel vrij. RWS kocht het kantoorgebouw en maakte er appartementen in. „Hier is als het ware de eerste groep ouderen uit de wijk kunnen gaan wonen", zegt di recteur Maarten Sas. Met onder meer de appartementsgebouwen Ja- katra en Bantam en het onlangs op geleverde complex De zeven provin ciën aan het Hollandiaplein hebben senioren al heel wat meer te kiezen. In het zuidelijke deel van de wijk is de afgelopen jaren veel gesloopt om plaats te maken voor nieuwe huizen en complexen. Momenteel wordt gebouwd op de voormalige locatie van de Keuringsdienst van Waren aan de Evertsenstraat. In ap partementencomplex De Henry wonen straks verstandelijk gehan dicapte cliënten van zorginstelling De Zuidwester. In het naastgelegen complex De Hoorn komen koopap partementen. Gas komt er niet meer aan te pas. Maar in tijden waarin de ontwik kelingen zich in rap tempo opvol gen, is het niet altijd simpel te be palen welk alternatief wordt toege past. De corporatie durft te experi menteren. En dan kan het ook best eens tegenvallen. Zoals met het ijs- buffersysteem in de Witte de Withstraat en de Abel Tasmans traat. „Dat is nogal duur gebleken voor dit soort grondgebonden wo ningen", vertelt Sas. „De techniek werkt trouwens wel. Die passen we weer toe bij de appartementen in Westerschans." In het nieuwe appartementen complex aan het Hollandiaplein In het zuidelijke deel van de wijk is de afgelopen jaren veel gesloopt om plaats te maken voor nieuwe huizen en complexen wordt de warmte uit het riool ge haald, ook al zo'n nieuw fenomeen. Volgens Sas is het in het belang van de huurders dat ze niet meer afhan kelijk zijn van de schommelingen van de gasprijs. „Als die straks om hoog schiet, zijn onze huurders de genen die lachen." De nieuwbouw wordt ook steevast voorzien van zonnepanelen. De bouwdrift komt binnenkort even tot stilstand. Na consultatie van de bewoners is besloten de la tere fases van de grootscheepse re constructie van de wijk pas na 2025 uit te voeren. Er worden dan - ook op verzoek van de bewoners zelf- meer woningen gesloopt en ver vangen dan aanvankelijk de bedoe ling was. In onder meer de Bank- ertstraat en de Joost de Moorstraat wilde RWS eerst nog verouderde woningen gaan renoveren. In over leg is besloten toch voor nieuw bouw te gaan. Al met al zijn aan het eind van de rit ongeveer 400 van de 560 wonin gen die RWS in Goes-West bezat, gesloopt. Een aantal huizen blijft staan en wordt opgeknapt, zoals een rijtje markante huizen in de Schengestraat. Het totaal aantal woningen dat de RWS in de wijk heeft, is straks trouwens hoger, na melijk zeshonderd. En zoals dat te genwoordig hoort, zijn de nieuwe huizen allemaal levensloopbesten- dig. Zo verandert Goes-West van een lelijk eendje in een moderne zwaan. Onlangs zijn de laatste stukken grond in de Rillandse wijk Werf- kampen uitgegeven. Raadslid Jan Nagelkerke (CDA) vroeg daarom dinsdag wanneer nieuw kavels worden uitgegeven in het dorp. Wethouder Jaap Sinke moest hem teleurstellen. „Daar hebben we geen plannen voor." Volgens hem moet Rilland het van 'inbreidings- locaties' hebben, zoals het terrein van de Bathsewegkerk. In Kruiningen zijn ook onlangs de laatste kavels in plan Zandweg gereserveerd. Wie in dat dorp nog wil bouwen, is afhankelijk van de projectontwikkelaar die de wijk Veerhaven ontwikkelt. Voor Yer- seke en Krabbendijke neemt de ge meente Reimerswaal wél zelf het initiatief om grond uit te geven. Wie echter in Steehof (Yerseke) of Rozeboom (Krabbendijke) bouwgrond wil kopen, moet ge duld hebben. In Yerseke is het eerst nog wachten tot het nieuwe be stemmingplan definitief is, naar verwachting in de tweede helft van 2019. Voor de Krabbendijkse nieuwbouwwijk wordt eerst een nieuwe indeling gemaakt. Daarna moeten in beide dorpen de gron den nog bouwrijp worden ge maakt, zodat de kavels pas halver wege 2020 in de verkoop kunnen. Behalve de vijf beschikbare kavels in Hansweert, heeft Reimerswaal ook in Waarde nog één lapje te koop. De dorpsraad van Waarde verwacht dat ook deze kavel snel wordt verkocht, het bestuur maande de gemeente en provincie onlangs nog om werk te maken van een nieuwe uitbreidingswijk. THOLEN 'Bij de opening van de vergadering spreekt de voorzitter het ambtsgebed uit.' Dat zinnetje staat al jaren zo opgenomen in de vergaderre- gels van de gemeente Tholen. De fractie van PvdA/Groen Links plaatst er nu zijn vraag tekens bij. „Het verplicht de voorzitter van de gemeenteraad om de vergadering met het gebed te openen", zeggen fractievoor zitter Jan Heshof en raadslid Jacques Dekkers. „Dat is strij dig met de scheiding tussen kerk en staat." Heshof wijst op een brief van toenmalig minis ter Johan Remkes, die in 2006 naar alle gemeenten is ge stuurd. Daarin staat dat het ambtsgebed nooit verplich tend mag zijn voor de voorzit ter of andere deelnemers aan de vergadering. Staat er in de gemeentelijke re gels iets dat strijdig is met de scheiding tussen kerk en staat, dan overweegt de minister om dat te vernietigen. „En die briefis nog steeds geldig", zegt Heshof. Daarom vraagt hij vandaag tijdens de raadsverga dering aan burgemeester Ger van de Velde -de voorzitter - hoe zij de situatie ziet. donderdag 6 december 2018 BE Lelijk eendje verandert in zwaan Rob Paardekam Goes '4 as*3'- «v.- S»' Bist' Kï A Volgens Maarten Sas, directeur van woningcorporatie RWS, moet er in de wijk nog veel gebeuren, fotomarcelledavidse Je droomhuis bouwen op een lapje grond van de gemeente Reimerswaal? Dat kan de ko mende jaren alleen maar in Hansweert. In alle andere dor pen is de bouwgrond helemaal op of komen op z'n vroegst in 2020 weer vrije kavels in de ver koop. Joeri Wisse Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63