Enschede: bewijzen stapelen zich op 3 AVONTURIER SOLOROEIER Voor de zevende keer stapt avonturier Ralph Tuijn volgende week in een bootje om een oceaan over te roeien. „Omdat het altijd sneller kan, omdat er altijd nog een record te breken is." Geldinzameling tegen plastic Vijftig dagen. In zijn eentje. Op de oceaan. In een roeiboot. Ralph Tuijn, verpleger van beroep en avonturier van geest, heeft er zin in. „Ik ben nu volkomen rustig, op de ochtend van vertrek heb ik ge zonde spanning en na een kwar tier roeien zit ik weer in het ritme." Als de weergoden het toelaten stapt Ralph Tuijn (47) woensdag 12 december in het Portugese Por- timao, in zijn roeiboot Algea om te beginnen aan een overtocht van de Atlantische Oceaan. Deze week bereidt hij zich in Portugal voor op die tocht. Zijn finish ligt 6000 kilometer verder in Cay enne, in Frans-Guyana. De Noord-Hollander hoopt er tussen de 50 en 55 dagen over te doen. Als dat lukt is het een record: de snelste solo-oversteek van de At lantische oceaan. Waarom, Ralph Tuijn, waarom? En vooral: waarom wéér? Want het is niet de eerste keer dat hij voor de lol stormen, metershoge golven, haaien en containersche pen opzoekt. Hij kapseisde al achttien keer. Leed schipbreuk op een klein eiland. Hij weet dat zijn lichaam talloze zweren zal verto nen, geteisterd door het zout van de zee. Hij weet dat hij vier uur op en twee uur af zal moeten, dat zijn slaapritme afschuwelijk zal zijn. Hij deed het al zes keer eer der. Drie keer over dezelfde At lantische Oceaan, afgelopen jaar nog zelfs. Maar ook over de Indi sche en Grote Oceaan. En oh ja, hij fietste ook al 100.000 kilome ter door tachtig verschillende DOEL landen en deed een expeditie op de Zuidpool. Zo'n type. Waarom stap je dus weer in die boot? „98 procent van de mensen die een oceaan over roeit, doet dat maar één keer. Net zoals 98 pro cent van de mensen die de Mount Everest beklimmen dat ook maar één keer doet. Anderen blijven het doen: omdat het altijd sneller kan, omdat er altijd nog een re cord te breken is. Als deze over tocht me lukt en dan ook nog in minder dan 96 dagen, heb ik er toch weer drie records bij. En ik heb er al zes. Usain Bolt rende ook niet meer alleen voor de overwin ning, wel voor het verzamelen van records." Om een lange opsomming te voorkomen: Tuijn heeft onder meer al de records van de snelste oversteek van de Atlantische Oce aan in vier- en vijfpersoons boten. Hij hoopt daar nu de snelste solo- oversteek (die staat nu op 96 da gen) aan toe te voegen. En een ge slaagde overtocht zou van hem de eerste zijn die vier keer van Eu ropa naar (Zuid-)Amerika is ge roeid. Of roeien in je eentje anders is dan met een team op een boot? Uit interviews, vorig jaar, na een overtocht met vijf man, spatte de frustratie over de onkunde van sommige minder ervaren en ge trainde medereizigers. „Je bent als team net zo sterk als de zwakste schakel. Ik sluit niet uit dat ik in mijn eentje sneller ben dan met vijf man. Ik weet wat me te wach ten staat en zoek het randje op. Met een groep gooi je bij een storm misschien eerder het drijf anker uit en ga je binnen zitten. Ik hoop juist op slecht weer, de gol ven kunnen je snel de goede rich ting in meenemen, zonder dat je hoeft te roeien." Ik hoop op slecht weer, golven nemen je mee zonder dat je hoeft te roeien Hoe gevaarlijk is de expeditie? „Niet zonder gevaar. Maar als ik van tevoren denk dat ik een expe ditie niet zou overleven, zou ik er niet aan beginnen." Kijken zijn kinderen (van 10 en 15) er ook zo tegenaan? „Ze weten dat het ge vaarlijk is, wat ik doe. Maar eerlijk gezegd hebben we het bij het af scheid nemen vooral gepraat over het vakkenpakket dat de oudste zou gaan kiezen op school." Volgens planning zou Tuijn er gens begin februari in Frans-Guy ana moeten aankomen. Of dat lukt, weet hij uiteraard nog niet. Wat hij wel weet: in mei 2019 stapt hij weer in een roeiboot. Dan met vijf anderen. Weer van Europa naar Zuid-Amerika. La chend: „Dan ben ik de eerste die de oversteek in een zespersoons boot heeft gedaan. Zo lang mijn lichaam dit soort dingen toelaat, zal ik het blijven doen." Justitie lijkt voldoende bewijs te hebben verzameld om Camil A. (57) en zijn zonen Dejan (32) en De- nis (30) veroordeeld te krijgen voor de viervoudige moord van vorige maand in Enschede. Er is onder meer een dna-match op een huls. En de gleufhoed van vader Camil onderbouwt zijn aanwezigheid op het moment van de liquidaties. Dat blijkt uit onderzoek van dagblad Tubantia. In een growshop op de hoek van de Van Leeuwenhoekstraat en de Snelliusstraat in Enschede werden dinsdag 13 november naast eigenaar Tuan Nguyen ook Artur Sargsyan, Maijkel Akfidan en Max Klaassen doodgeschoten. 26 november arres teerde de politie het drietal. W Er zijn getuigen, bloedsporen, een dna-match en een gleufhoed van vader Bronnen rond het onderzoek ver tellen dat de politie hard bewijs te gen hen heeft. De verdachten be roepen zich op hun zwijgrecht, maar voordien had Denis al toege geven dat ze die dinsdag alle drie in hun auto door de Snelliusstraat wa ren gereden. Volgens hem waren ze op weg naar de meubelboulevard. Toen de politie hem voorhield dat die daar helemaal niet is, besloot hij alsnog zijn mond te houden. Op camerabeelden vanuit de Snelliusstraat is de Volkswagen Golf te zien die op naam van één van het drietal staat. Mensen in de buurt hebben een drietal bij de growshop zien lopen dat aan het signalement van Camil, Dejan en Denis voldoet. Ze beschrijven een oudere man met een gleufhoed en twee jongere mannen die wel een tweeling lijken. De gleufhoed werd later in de woning van Camil A. in Hengelo gevonden. Op één van de gevonden hulzen bevindt zich dna van zowel slacht offer Nguyen als verdachte Dejan. donderdag 6 december 2018 In 2017 roeide Ralph Tuijn in 49 dagen de Atlantische Oceaan over. Canarische Eilanden Porti mao, Portugal Kaapverdische Eilanden Cayenne, Frans Guyana 0612181 KAART: NAT. EARTH Waarom wéér in j e uppie de oceaan over? Cyril Rosman Rotterdam/Portimao Met zijn solotocht van Europa naar Zuid-Amerika wil Ralph Tuijn geld inzamelen voor de Plastic Soup Foundation, een organisatie die zich inzet om te voorkomen dat er plastic afval in de oceanen beland. Tuijn: „Opruimen van plastic in de oceanen is prima, maar ik denk dat we er meer aan hebben om minder plastic te produceren, zodat het überhaupt niet in zee kan belanden." - Ralph Tuijn De recherche heeft in de vier voudige Enschedese moordzaak een waslijst aan bewijs tegen Camil A. en zijn zonen Dejan en Denis. De vraag lijkt alleen nog wat ieders aandeel is geweest. Pim Lindeman Frank Timmers Enschede De straat waar vier liquidaties plaatshadden, foto emiel muijderman IJZ'MMM A Ralph Tuijn leed tijdens een eerdere tocht schipbreuk op een klein eiland, privefoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3