MIJN FOTO II 11 ledereen heeft wel een foto waar een verhaal achter zit. Dat tekenen we graag op. Vandaag vertelt Jan Harman van den Hamer uit Brouwershaven over de foto van de Brouwse molen Windlust, die zijn ome Jan bouwde. Het moet een vakman eerste klas zijn geweest: Jan van den Hamer uit Brouwershaven. Timmerman en molenmaker, die vanwege zijn precisiewerk ook wel 'Jan de Millimeter' werd genoemd. Voor Jan Harman van den Hamer was hij ome Jan: de broer van zijn opa Simon. En bouwer van het opmerkelijke mo lentje Windlust, bij het Slingerbos aan de Brouwse haven. Grote grijns: „Wij hebben hier vadertje Cats én we hebben ome Jan." Op een steenworp afstand van molen De Haan, die zijn overopa Leendert vanaf 1898 bemaalde, houdt Jan Harman van Ontwerp- huis Partitio kantoor. Daar stikt het binnen van de molenattributen: van een modelmo len tot een modelwiek. Probeersels van ome Jan, die met aërodynamische vormen experi menteerde. Hij was timmerman bij wie het molenaarsbloed volop door de aderen stroomde. „Als een Willy Wortel probeerde hij thuis van alles uit." In 1935 bouwde hij op het kippen- annex duivenhok in zijn achter tuin molen Windlust, om zijn bevindingen aan klanten te demonstreren. Op de foto zijn ome Jan en tante Jo op Windlust te zien, vlak voordat de molen in 1955 cadeau werd gedaan aan de gemeente. Het bouwwerk verhuisde van het kippenhok achter de woning aan de Molenstraat naar het Slingerbos, waar het nu nog altijd staat. „Mijn zoon Florian (20) wil daar op gaan draaien. Dat wilde ik vroeger ook trouwens, maar het kwam er nooit van." Het zit de Van den Hamers hoe dan ook in het bloed. Op heel wat Zeeuwse molens hebben molenaars van Van den Hamer gemalen. In Brouwers haven lieten de overopa en opa van Jan Har man de wieken draaien op De Haan en op - de later weggewaaide - molen 't Hert. Windlust was een verhaal apart. Ome Jan experimenteerde er bij de bouw lustig op los. Liet zich inspireren door Groningse mo- Als een Willy Wortel probeerde hij thuis van alles uit lens en omarmde het systeem van zelf- zwichting, waarbij hij de wieken voorzag van kantelbare klepjes. De molen is een kleintje, al kon-ie malen als de beste. De vlucht, de afstand van het ene uiteinde naar het andere uiteinde van twee tegenover el kaar gelegen wieken, telt 7,35 meter. Ter ver gelijking: bij Nederlands grootste molen is die vlucht dik 29 meter lang. Voor Jan Harman was ome Jan, die langer leefde dan zijn broer Simon, als een soort opa. Hij groeide in zijn nabijheid op en ver sleet in diens werkplaats heel wat uurtjes. Tegelijkertijd is ome Jan en het molenaarsge slacht waar Jan Harman uitkomt ook een stukje plaatselijke historie. „Ik ben altijd met Brouw bezig. Er zijn zoveel goede en waar devolle dingen die Brouw Brouw maken. Daar hoort ook zo'n verborgen stukje herin nering bij." donderdag 6 december 2018 De molen op het kippenhok Esme Soesman - Jan Harman van den Hamer Molen Windlust op het kippenhok met ome Jan en tante Jo. archieffamilievan den hamer Jan Harman van den Hamer bij molen Windlust in Brouwershaven, foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39