Vuurwerkoverlast in Zeeuws-Vlaanderen Schilderij brengt recordbedrag op 10 ZE Interim-bestuurder Heyne doortastend met reddingsplan Arduin Stichting Arduin zet de komende maanden alle zeilen bij om de toekomst van de organisatie zeker te stellen. „Mislukken is geen optie", zegt interim-bestuurder Gerton Heyne. Arduin kan het niet meer alleen. Die conclusie trok Gerton Heyne al snel, toen hij twee maanden geleden aantrad als interim-bestuurder van de instelling voor gehandicapten zorg. Hij trof een organisatie aan met 'nijpende' financiële proble men, personeelstekorten en grote zorgen over de kwaliteit van de zorgverlening. „De omvang van de problemen was zodanig, dat ik met een in gesprek ben gegaan met grote instellingen voor gehandicapten zorg in het land." Heyne had haast, want het be handelcentrum in Aagtekerke lag onder een vergrootglas. De Inspec tie Gezondheidszorg en Jeugd greep er in september hard in: cliënten die er gedwongen opgenomen waren, moesten per direct overgeplaatst worden. Begin oktober gaf de in spectie Arduin zes weken de tijd om de zorg in het behandelcentrum op orde te krijgen. Zorginstelling 's Heeren Loo, met vestigingen in het hele land, is vol gens Heyne de beste partner om Ar duin te helpen. „Die organisatie be loofde op korte termijn mensen af te vaardigen. Een team van onder meer gedragsdeskundigen en art sen heeft medewerkers in korte tijd geholpen, ondersteund en ge schoold. Bovendien heeft 's Heeren Loo een heel goede relatie met de inspectie. Dat gaf vertrouwen." De inspectie bracht vorige week naar buiten dat de zorg in het behandel centrum in Aagtekerke weer op orde is. Arduin staat er financieel slecht voor, zegt Heyne. „De situatie is zo nijpend, dat ik in gesprek moest met banken en zorgverzekeraars. We draaien dit jaar tekorten. Dan is het logisch dat de bank wil weten of we het financieel nog trekken." Een van de oorzaken is het grote aantal loca ties, die ook zorgen voor hoge ver voerskosten. Daarnaast moet de or ganisaties veel tijdelijke, duurdere krachten inzetten om het hoge ziekteverzuim en de vele vacatures op te vangen. Eind januari presenteert Arduin een 'continuïteitsplan'. Daarin staat hoe de instelling de zorg wil organi seren en weer zwarte cijfers gaat draaien. Heyne wil onder meer een nieuw vastgoedplan maken, met hulp van 's Heeren Loo. „De cliën ten wonen nu verspreid door de hele provincie, maar dat model is niet rendabel. We kiezen voor ge clusterd wonen. Mensen wonen bij elkaar, maar houden wel een gevoel van kleinschaligheid. Zo kunnen er Het zou zomaar kunnen dat er een andere naam komt, om te markeren dat we het anders gaan doen meer verzorgenden aanwezig zijn en neemt het aantal vervoersbewe- gingen af." Heyne wil ook de management structuur van Arduin veranderen. „Sommige managers hebben twee honderd tot driehonderd mensen onder zich. Dat vind ik veel te veel. Met extra managementcapaciteit kunnen de leidinggevenden zich beter toeleggen op het aanpakken van het hoge ziekteverzuim." Onzeker De kans is groot dat de hulp van 's Heeren Loo uitmondt in een over name, waarbij Zeeland een regio nale afdeling van de instelling wordt. Of de naam Arduin blijft be staan, is onzeker. „Dat vind ik nog het minst belangrijk", zegt Heyne. „Het zou zomaar kunnen dat er een andere naam komt, om te markeren dat we het anders gaan doen." De samenwerking met de drie andere Zeeuwse instellingen voor gehandicaptenzorg - Tragel, Zuid wester en Gors - blijft bestaan. „De arbeidsmarkt blijft krap. Daarom is regionale samenwerking noodzake lijk." Het herstel van Arduin is een kwestie van lange adem. Heyne gaat ervan uit dat de boel in 2022 of 2023 op orde is. „We hebben tijd nodig. De realisatie van het vastgoedplan kost minstens vier jaar. In die tijd zitten we nog in een niet-rendabele situatie. Dat betekent dat ik dekking nodig heb om die periode te over bruggen." Alle betrokken partijen - waaron der de banken, zorgverzekeraar CZ, het ministerie en de inspectie - heb ben vorige week gezamenlijk hun steun uitgesproken aan Arduin. Dat geeft Heyne het vertrouwen dat de instelling uiteindelijk de problemen te boven kan komen. „Ik kan dat niet 100 procent garanderen, maar ik acht de kans dat het lukt erg groot. Mislukken is eigenlijk geen optie." TERNEUZEN Worden de vuur werkknallen in Zeeuws-Vlaande ren nu veroorzaakt door zogeheten legaal kindervuurwerk of niet? Daar zijn de meningen over ver deeld, blijkt uit een bericht van het politieteam Zeeuws-Vlaanderen en de reacties daarop op Facebook. Volgens de politie komen er de laatste dagen regelmatig meldingen van vuurwerkoverlast binnen, maar uit controles zou blijken dat het om zogeheten categorie 1-vuur werk gaat: dat mag het hele jaar door legaal gekocht en afgestoken worden. Onder dat 'kindervuur werk' vallen knalerwten, sterretjes, Bengaalse lucifers en kleine ijsfon- teintjes. Mensen die reageren op het bericht geloven daar echter he lemaal niets van, valt op te maken uit de tientallen reacties. 'Pittige knalerwten dan tegenwoordig', schrijft bijvoorbeeld Teuntje de Vries. 'In Axel gaan al avonden aan een stuk complete bommen af, re ageert 'Mar J olein'. Anderen wij zen op bange huisdieren. Ook vanuit Clinge en Breskens worden 'dreu nen' gemeld. Opvallend is dat de politie zelf schrijft 'soms verbaasd te zijn over de grote knallen die ca tegorie i-vuurwerk geeft'. Er zijn ook mensen die het opne men voor de jeugd. 'Laat ze lekker bezig', zegt Jan-Niek van Hese. Volgens het Zeeuws Vei linghuis gaat het om de hoogste opbrengst die dit jaar op een Nederlandse kunstveiling is geboekt. Voor het veilinghuis zelf is het een absoluut re cord. Dat stond sinds 2013 op 750.000 euro voor een schilderij van Willem Gerard Hofker (1902- 1981). Voor Lee Man Fong gaat het om een 'wereld record' voor zijn kenmer kende langgerekte schil derijen. Het schilderij, Awake- ning eagle getiteld, stond voor 100.000 tot 150.000 euro in de catalogus. Het gaat om een lang onbe kend gebleven, vroeg werk van Lee Man Fong. Het Zeeuws Veilinghuis ontdekte het schilderij deze zomer in IJsland. De vader van de eige naar, die in IJsland woont, bleek het in 1950 op een tentoonstelling in Haarlem te hebben ge kocht van de kunstenaar. De eigenaar zelf wist een groot deel van zijn leven niet wie de maker was, aangezien het schilderij in het Chinees is gesig neerd. Lee Man Fong was in de jaren zestig de pa leisschilder van Soe- karno, de eerste presi dent van Indonesië. In Zuidoost-Azië is zijn werk erg populair. donderdag 6 december 2018 GO 'Mislukken is geen optie' Cornelleke Blok en Rolf Bosboom Middelburg -Gerton Heyne, Arduin Het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg heeft gistermiddag een re cord geboekt. Tijdens de veiling van Zuid oost-Aziatische kunst werd een schilderij van Lee Man Fong (1913- 1988) voor 900.000 euro verkocht. Rolf Bosboom Middelburg Awakening eagle van Lee Man Fong is voor negen ton verkocht. FOTO ZEEUW VEILINGHUIS Gerton Heyne in Houtatelier Vakwerk in Ritthem, een van de dagbestedingslocaties van Arduin, foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38