Enquête naar veiligheid offshore MINDERHOUD Grote collectie occasionsieraden 5 MOLEN IN ACHTERTUIN BOUDEWIJN TONNAER KRIJGT GEEN VERGUNNING De zelfgebouwde windmolen in de achtertuin van Boudewijn Tonnaer in Sint Laurens moet weg. Helaas, vindt wethouder Johan Aalberts. „Het is een mooi stukje techniek." Maar een klagende dorpsgenoot van Tonnaer laat hem geen keus. JUWELIER e dorpsgenoot vroeg de gemeente Middelburg om te handhaven. De windmolen meet vijf meter hoogte tot de as en dat is een meter te veel om ver- gunningsvrij te mogen staan. Ton naer heeft ook een vergunning aan gevraagd en maakte daar afspraken over met de gemeente. „Ze verrekken het om een vergunning te verlenen", zegt Tonnaer. „Niemand van de bu ren heeft last van de molen. Ik heb tevoren met iedereen gesproken en het uitgelegd, ook aan de klager. Die ziet de molen niet eens, die woont even verderop. Maar die is naar de ge meente gestapt. En nu is de molen 'planologisch onwenselijk'." Klopt, zegt Aalberts. „Toen meneer Tonnaer vorig jaar naar ons toe kwam met zijn wens zijn huis zelf voorzienend te maken met een windmolen, is hem uitgelegd dat het niet past in ons klimaatbeleid, ieder een een kleine molen in de tuin. We hebben in Nederland gekozen voor centrale molens die tienduizend ge zinnen van stroom voorzien, en niet voor tienduizend kleine molens in achtertuinen. Die kleine molens zijn een tijd geleden getest op een proef veld in Zeeuws-Vlaanderen en het rendement viel nogal tegen. Maar we hebben gekeken of we de molen van Tonnaer als een soort proef konden behandelen." Eén van de voorwaarden was dat Tonnaer handtekeningen van zijn buren zou verzamelen. Aalberts: „Hij kan wel zeggen dat zijn buren het geen probleem vinden, we willen daar wel een schriftelijke neerslag van. Daar heeft meneer Tonnaer niet aan voldaan." „De gemeente mag dat niet van mij verwachten", zegt Tonnaer. „Ik heb iedereen uitgenodigd op mijn terras om uit te leggen wat ik wilde doen. Wie een probleem heeft, komt naar mij toe, heb ik gezegd. Niemand is gekomen. Maar van die klager krijg ik geen handtekening." De gemeente heeft Tonnaer een al ternatieve locatie aangeboden, maar Hij kan wel zeggen dat zijn buren het geen probleem vinden, we willen daar wel een schriftelijke neerslag van Tonnaer wees die af. „Achter de school De Palmenhof, hier op het dorp. Aalberts is daar bestuurder. Maar dat schoolgebouw is hoog en er staan hoge bomen rond. Een molen moet wel wind vangen." Dat bewijst maar de technische onkunde van de beoordelende ambtenaren, zegt Ton naer. Om dezelfde reden is demon tage van de molen, die één meter in korten en vergunningsvrij weer op bouwen ook geen optie. „Eigenlijk moet die molen zes meter hoog zijn. Ik heb hem al een meter korter ge maakt om de buren geen overlast te bezorgen." Tonnaer had de molen willen ge bruiken om schoolklassen les te ge ven over gratis energie en hoe dat kan, stroom halen uit wind. „Die proef met kleine molens was tien jaar geleden. Ik heb de onderzoeks bevindingen gebruikt voor deze molen. We zitten in de energietran sitie. We moeten allemaal van het aardgas. De gemeente werkt aan een nieuwe omgevingsvisie die in 2021 klaar moet zijn. Middelburg mist een kans. Ik heb met Middel burgse raadsleden gesproken en die zijn allemaal enthousiast." Met hulp van lokale politici hoopt Ton naer de molen te redden. Twee maanden draait die nu, maar stroom heeft Tonnaer er nog niet van gekregen. Daar is een elek- triciteitskast voor nodig van 1200 euro en die laat hij pas uit Polen ko men als hij zeker weet dat de molen mag blijven. „De gemeente vraagt al 850 tot 1000 euro leges voor de vergunning. Dat moet ik ook betalen als die vergun ning geweigerd wordt." De commissie wil van het publiek horen of bedrijven zich houden aan de Europese richtlijn offshore- veiligheid. Wie wil reageren, kan tot 21 december online een vragen lijst invullen die is te vinden op ec.europa.eu. De richtlijn offshore veiligheid stelt minimale voor schriften vast voor de veiligheid en de bescherming van het milieu bij offshore olie- en gasactiviteiten in de Europese Unie, terwijl ongeval len zoals een olielek grote gevolgen kunnen hebben voor mensen en de natuur. De risico's in de offshore zijn groot, stelt de Europese Commis sie. Overigens spreekt de commis sie specifiek over de olie- en de gasindustrie, terwijl de bouw van Europese Commissie wil weten: wordt er in de offshore veilig gewerkt? windparken op zee een hoge vlucht neemt. Volgend jaar begint de aanleg van windpark Borssele 1 en tot met 4. Daarna volgt Hol landse Kust (noord en zuid). Dit voorjaar heeft het kabinet drie nieuwe windmolenlocaties op de Noordzee aangewezen: IJmuiden Ver en Hollandse Kust West. Het derde park moet ten noorden van de Waddeneilanden verrijzen. Veiligheid tijdens de bouw en onderhoudswerkzaam heden is, mede door de enorme hoogte en gewicht van de masten, minstens zo belangrijk als in de fossiele offshore. Naast de publieke enquête zal de Europese Commissie ook nagaan hoe de lidstaten de richtlijn off shoreveiligheid hebben omgezet in nationale regelgeving. De com missie zal het Europees Parlement duidelijk maken of de richtlijn goed wordt opgevolgd en of aan passingen noodzakelijk zijn. Westkapelle Arnemuiden www.juwelierminderhoud.nl donderdag 6 december 2018 GO Vechten voor eigen windmolen Claudia Sondervan Sint Laurens D - Johan Aalberts, wethouder Boudewijn Tonnaer bij zijn zelfgebouwde windmolen. FOTO LEX DE MEESTER Wordt er op olie- en gasplat- forms op zee wel veilig genoeg gewerkt? De Europese Com missie wil er meer van weten. Daarom raadpleegt ze deze maand burgers, bedrijven, over heden en kennisinstellingen. Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33