Makkie voor handbalploeg 23 Duitsers zetten Oranje bij WK in India terug op de grond Geldige finish na crash coureur 'Start marathon al om 05.30 uur' Frauderende bobo geschorst UITSLAGEN Al was de groepswinst in poule C van het Europees kampioen schap voor Nederland reeds voor de laatste wedstrijd in de groep tegen Kroatië een feit, gisteren wonnen de handbal- sters met een B-team ook ge makkelijk van Kroatië: 34-23. Geen spanning, wel een goede oefening voor de tweede keus van bondscoach Helle Thomsen. In het Franse Montbéliard koos de Deense ervoor ervaren speelsters als Nycke Groot en Lois Abbingh rust te gunnen in de wedstrijd te gen Kroatië. En ook met de beste middenopbouwspeelster ter we reld (Groot) op de bank liet Neder land zien duidelijk de betere ploeg te zijn. Stonden de gezichten van de speelsters twee dagen eerder nog gespannen in de enerverende wedstrijd tegen Spanje (die pas in de laatste seconden in het voordeel van Nederland werd beslist), van nervositeit was gisteravond geen sprake. Na de winst op eerst Hon garije en vervolgens Spanje, was Oranje al op voorhand verzekerd van de maximale score in de groepsfase. Waar Thomsen eerder nog voor zichtig was met haar jonge speel sters - „Als ervaren speelsters al ge spannen zijn voor een wedstrijd tegen Hongarije, hoe moet het dan wel niet voor debutanten zijn?" - koos ze er nu juist voor jonge speelsters wedstrijdervaring te ge ven en ze wel op te stellen. Met succes, na de eerste helft stond het 17-10 voor Nederland. In de twee de helft werd de voorsprong moei teloos verder uitgebouwd en kwam het team geen moment in de problemen. De handbalsters verplaatsen zich nu van Montbéliard naar Nancy, waar ze zondagavond voor het eerst in actie komen in de tweede ronde. Eén van de drie wedstrijden daarin is beladen: de Nederlandse handbalsters treffen hun eerdere bondscoach, Henk Groener, de man die aan het roer stond toen Nederland debuteerde op de Olympische Spelen en daar als vierde eindigde. Hij is nu coach van de Duitse vrouwen. Door de 1-4 tegen Duitsland moeten de Nederlandse hockey ers wellicht een extra wedstrijd spelen voor de kwartfinale van het WK. „Misschien is dat nu alleen maar fijn." Het Nederlands hockeyteam had tot gisteren zijn laatste zeven duels gewonnen en daarin 35 keer ge scoord. De voorbereiding op het WK in India verliep smetteloos, net als de openingswedstrijd tegen Maleisië (7-0). Wie weet dat de sof tegen Duitsland gisteren in het tweede pouleduel net op tijd kwam. „Het zou te mooi zijn om alles eenvoudig te winnen", zei aanvoerder Billy Bakker na het ruime verlies: 1-4. „Gelukkig zijn er meer landen die wereldkampi oen willen en kunnen worden." In de Whatsapp-groep van oud internationals, de gouden lichting van 'Utrecht 1998', zal het verlies zelfs met instemming zijn ontvan gen. Zij weten dat juist hun 1-5 ne derlaag tegen Duitsland twintig jaar geleden de inleiding was tot de wereldtitel. Bakker kijkt liever naar het heden. „Wij maakten het vorig jaar zelf mee, toen we in de groeps fase van het EK met 0-5 verloren van België en in de finale met 4-2 van die ploeg wonnen. Het zou kunnen dat het goed is, zo'n tegen slag. Maar als je daarop gaat specu leren, word je gemakzuchtig." Het was een aparte wedstrijd gisteren in Bhubaneswar. On danks dat Oranje niet geweldig speelde, was er gevoelsmatig drie kwarten lang weinig aan de hand. Deze pot tegen Duitsland maakt ons alleen maar nog hongeriger. Ik kom ze graag nog eens tegen als de knikkers worden verdeeld Misschien loerde daar het gevaar. In het laatste kwartier waren de Duitsers akelig effectief en werd het van 1-1 ineens 1-4. „Het was vlak, wij kunnen véél beter", vond Bakker. „We creëerden genoeg kansen om de 1-0 voorsprong te vergroten, dat geeft vertrouwen." De Amsterdammer spreekt dan ook liever van een leermoment dan van een tik op de neus. „Het verval was te groot, dat is afgestraft. We waren te veel bezig met ons spelplan, terwijl je ook een wed strijd moet kunnen lezen en een oplossing moet verzinnen als de tegenstander rechts gaat in plaats van links. Maar we gooien na één nederlaag niet ineens alles over hoop. De sfeer was hartstikke goed en dat blijft zo." Na de goal van Valentin Verga via een Duitse stick scoorde Duits land twee keer uit een zelfde straf- cornervariant, waarbij aangever Mathias Müller ook de afmaker was. Daar zag de verdediging er niet goed uit, net als bij de late 1-3 en de overtreding waar de strafbal (1-4) uit voortkwam. Tegelijkertijd stond het vizier bij de aanvallers niet helemaal op scherp. Helemaal zonder gevolgen is het verlies niet. Nederland moet de groepswinst en rechtstreekse plaatsing voor de kwartfinale ver moedelijk aan Duitsland laten. Zelf is Oranje dan aangewezen op een tussenronde op dinsdag. „Ener zijds speel je dan meer wedstrijden in korte tijd", zegt Bakker. „Ander zijds is het niet heel gek om nu een extra duel te spelen om aan dingen te kunnen werken. Als we de vol gende ronde halen, heeft niemand het meer over deze pot tegen Duitsland, zo is het ook. Die maakt ons alleen maar nog hongeriger. Ik kom ze graag nog eens tegen als de knikkers worden verdeeld." donderdag 6 december 2018 MOTORSPORT Coureurs die in een WK-race vlak voor de finish crashen en los van hun machine over de finishlijn glij den, worden voortaan toch in de uitslag opgenomen. Motor sportfederatie FIM heeft dat bepaald. De regel komt te laat voor Bo Bendsneyder, die bij de TT van Assen in 2017 vlak voor de finish van de Moto3 viel en gescheiden van zijn motor over de streep gleed (foto). Hij eindigde als tiende, maar werd gediskwalificeerd. ATLETIEK De organisatoren van de Spelen van Tokio heb ben atletiekfederatie IAAF voorgesteld de marathons nog vroeger te laten begin nen. Zowel de mannen als de vrouwen zouden om 07.00 uur vertrekken, maar nu wordt zelfs aan 05.30 uur gedacht. Afgelopen zomer liepen de temperaturen in Tokio op tot 41 graden. Zo warm was het sinds 1998 niet geweest. BADMINTON De internationa le badmintonbond BWF heeft bestuurslid Raj Gaya uit Mau ritanië levenslang geschorst en met 50.000 dollar beboet. Gaya stortte geld dat be stemd was voor de bond van zijn land en een olympische atlete op zijn eigen bankreke ning. Hij bekleedde sinds 1999 bestuursfuncties in de natio nale en internationale bond. HANDBAL Vrouwen. EK. Montbéliard. Groep C: Nederland - Kroatië 34-23. Stand: 1. Nederland* 3-6 (90-75) 2. Spanje* 2-2 (52-46) 3. Hongarije* 2-2 (49-46) 4. Kroatië 3-0 (59-83) naar tweede ronde. HOCKEY Mannen. WK. Bhubaneswar. Groep D: Nederland - Duitsland 1-4. Score: 13. Verga 1-0,30. Müller (sc) 1-1, 52. Windfeder (sc) 1-2,54. Miltkau 1-3, 58. Rühr (sb) 1-4. Stand: 1. Duitsland 2-6 (5-1) 2. Nederland 2-3 (8-4) 3. Pakistan 2-1 (1-2) 4. Maleisië 2-1 (1-8) Groepswinnaar naar kwartfinales, num mers 2-3 naar achtste finales. Programma Zondag (14.30 uur): Nederland - Pakistan. TENNIS Vrouwen. Solapur, 2de ronde: Lemoine (Ned) - Gongalves (Bra) 6-4 6-4. Lisette van der Geest Rotterdam/Montbéliard Angela Malestein viert de vlotte zege op Kroatië, fotoafp Hockeyers zien dik verlies vooral als leermoment' Rik Spekenbrink Rotterdam/Bhubaneswar Billy Bakker zet zich schrap als de Duitser Martin Haner het Nederlands doel onder vuur neemt, fotoepa - Billy Bakker (30)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23