Team NL Vrouwen kunnen leren van Engels model In de hotseat 22 Nederlands elftal in WSL KALENDER Schaatsen, World Cup 7 t/m 9 december Atletiek, EK cross 9 december Zwemmen, WK korte baan 11 t/m ie december Waterpolo, World League (m) 11 december Susan Krumins pakte eerder dit jaar in Berlijn al een prachtige zilveren plak bij de EK op de baan. Bij de EK cross is ze een van de troeven van TeamNL. De Leeuwinnen loten zaterdag voor het WK. Een mijlpaal, maar de KNVB wil nu ook een volwaardige vrouwencompetitie met al onze sterren. Zoals in Engeland, waar alle toppers full- prof zijn. Esmee de Graaf studeerde vorig jaar aan de Academie voor Licha melijke Opvoeding, woonde nog bij haar ouders en sprong af en toe bij in hun visspeciaalzaak om wat bij te verdienen. Daarnaast speelde ze voor PEC Zwolle in de ere divisie. Nu is ze profvoetbalster bij West Ham United en woont ze in Londen in een appartement van de club. „Bij Zwolle hadden we ook zes activiteiten per week, maar dan naast werk of studie. Nu heb ik op mijn vrije dag echt vrij, kan ik mijn rust pakken. Bij Zwolle kre gen we alleen een onkostenver goeding, hier kan ik rondkomen van het voetbal." Hoeveel ze verdient, zegt ze niet: praten over salarissen in het vrou wenvoetbal is nog taboe. Maar dit seizoen zijn de clubs in de Women Super League (WSL) verplicht hun speelsters fulltime-contrac ten te geven, anders krijgen ze geen licentie. Waar de eredivisie een mix van amateurs, semiprofs en een enkele fulltime profis, kan in de WSL, de enige fullprofcom- petitie voor vrouwen in Europa, iedereen van het voetbal leven. Een vetpot is het - zeker bij klei nere clubs - vaak niet. Ingewijden schatten dat salarissen beginnen rond het minimumloon: ongeveer 15.000 pond per jaar. Er was vrees dat de competitie zou krimpen, dat clubs budgetten niet zouden rondkrijgen. „Er zijn inderdaad teams afgehaakt, maar er zijn er meer bijgekomen. Vorig jaar hadden we acht clubs, nu elf', vertelt Sari van Veenendaal, kee per van Arsenal en Oranje. West Ham is nieuwkomer. Vo rig seizoen kwam het nog uit op het tweede amateurniveau; de se lectie moest volledig vernieuwd. Behalve De Graaf contracteerde men nog twee Nederlandse vrou wen. De Graaf: „Er zijn veertien nieuwelingen. De eerste training was raar: niemand kende elkaar." Ook qua faciliteiten moest er veel veranderen. „Ze hebben deze zomer een complete vrouwen profclub uit de grond gestampt op ONZE TOPPERS het trainingscomplex van de man nen. We hebben een eigen veld, tribunes, kleedkamers en een clubhuis. De fysioruimten en gym delen we met de mannen. Ook de staf is heel uitgebreid. Bij Zwolle hadden we één keer per week een fysieke trainer, nu elke dag. Er is zelfs een video-analist." Bij Arsenal zijn ze al langer op die weg, zegt Van Veenendaal, die in 2015 van FC Twente kwam. „We moesten mee met Manchester City en Chelsea. Het verschil met drie jaar geleden is gigantisch." De Engelse bond FA betaalt ei gen internationals sinds 2013 ruim 33.000 euro per jaar. Dat komt bo venop de clubsalarissen. „De bond wil groeien, meer mensen bij de sport betrekken. Het grootste groeipotentieel ligt bij vrouwen en meisjes", vertelt Kelly Simmons, bij de FA verantwoordelijk voor vrouwenvoetbal. De ambities van de bond: het nationale team moet consistent wereldtop zijn, het aan tal speelsters moet binnen drie jaar zijn verdubbeld, net als de toe schouwersaantallen in de WSL. Het aantal bezoekers blijft ach ter. Op dit moment trekt een wed strijd gemiddeld zo'n 850 mensen, dat moeten er over twee jaar meer dan 2000 zijn. Simmons ziet dat vrouwenteams steeds meer geïn tegreerd raken. „En veel clubs heb ben een enorm bereik door hun mannenteam. Eigen tv-zenders, social media-kanalen, uitgebreide marketingafdelingen. Daar kun je gebruik van maken." Op de omslagfoto van de Face- bookpagina van ManCity (36 mil joen volgers) en de Twitterpagina (6,5 miljoen volgers) staan vijf sterspelers: drie mannen, twee vrouwen. Een duidelijke bood schap van een van de grootste clubs ter wereld: vrouwen zijn een volwaardig onderdeel. donderdag 6 december 2018 Esmee de Graaf scoort op stijlvolle wijze voor West Ham United, fotogetty images Engeland beloofde land voetbalsters Suse van Kleef Londen Deze Nederlandse voetbal sters spelen in de Engelse competitie: Sari van Veenendaal, Vivian- ne Miedema, Danielle van de Donk en Dominique Janssen (allen Arsenal), Danique Kerkdijk (Bristol City), Inessa Kaagman, Siri Worm en Dominique Bruinenberg (allen Everton), Lucienne Reichardt, Esmee de Graaf en Tessel Middag (allen West Ham United). TeamNL is hét sportteam van Nederland. Wij vertegenwoordigen Nederland 365 dagen per jaar, op het hoogste internationale niveau. Onze reis op weg naar de Olympische en Paralympische Spelen voert ons langs vele toernooien over de hele wereld. Kijk hier waar we deze week onder andere actief zijn en volg ons via srteamnltweets, Oteamnlinstaof HEchtTeamNL. De schaatsers zijn voor de derde World Cup van het seizoen afgereisd naar het Poolse Tomaszów Mazo- wiecki. Jorrit Bergs- ma komt voor het eerst dit wereldbe kerseizoen in actie, op de 10 kilometer. De EK cross worden in 2018 voor de 25ste keer gehou den. Deze editie vindt plaats in Ne derland, bij Beekse Bergen. Met in totaal 26 atleten, waarvan 9 op seniorenniveau, vaardigt Nederland een sterk team af. In de Chinese stad Hangzhou meten de beste zwemmers van de wereld volgende week hun krachten in het 25-meterbad. Namens TeamNL komen zes vrouwen en vier mannen in het water. De waterpoloërs spelen dinsdag hun derde wedstrijd in de World League. Spanje is in Alphen aan den Rijn de tegenstander van de mannen van bondscoach Robin van Galen. BEKIJK DE COMPLETE KALENDER OP EAMNL.ORG S? @|«DSE AD Hekken Rabobank %kpn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22