en de eerste indruk belangrijk is mi ^23 'Ik kreeg alles wat ik vroeg, dat gaf een boost' 19 KkNT/EM Hoeveel verdien je? Het belang van een goede eerste indruk Stel, je komt een bedrijf binnen voor een sollicitatie. De receptionist heet je vriendelijk welkom, je mag plaatsnemen op een lekkere stoel en daar komt ook al een kopje koffie aan! Je hebt meteen al een goede indruk van het bedrijf, op basis van maar een paar elementen. Dat heet het halo- effect. Chantal van der Leest: „Een paar elementen stralen dan iets uit over de gehele organisatie. Andersom werkt het ook zo. Als je een ruimte binnenkomt met een smoezelige vloerbedekking en smerige koffie, heb je al gauw geconcludeerd dat het vast geen goed bedrijf is." Van deze denkfout kun je zelf ge bruikmaken door bijvoorbeeld in een presentatie eerst wat positieve punten te noemen. Wil je het halo-effect voorkomen omdat het misschien een vertekend beeld geeft? Denk dan als een statisti cus in plaats van als een psycholoog. „Maak bijvoorbeeld een lijst met vaardigheden en houd systematisch bij hoe goed iemand daarin is. Dat is eerlijker dan afgaan op je onderbuik- gevoel." Doe geen laag openingsbod maar zeker als je weet hoe de ankertheorie werkt. iledereen is van nature optimistisch over zijn eigen kunnen. Ik ook' Van der Leest: „Het anker is het eer ste getal dat je noemt. Voor de herse nen is dat het uitgangspunt om op voort te borduren. Stel, je wilt loons verhoging en noemt een vrij hoog bedrag: 500 euro per maand erbij. Dan kan je werknemer misschien moeilijk kijken, maar zal dan met bij voorbeeld 400 euro als tegenvoorstel komen. Als je 200 euro als anker neemt, zou je werkgever nooit 400 euro voorstellen." Het effect is zo sterk dat het ook werkt met willekeurige getallen als je postcode. „Als ik net mijn postcode heb opgeschreven en me daarna wordt gevraagd: wanneer heersten de Romeinen? Dan zal ik eerder geneigd zijn '4000 jaar geleden' te zeggen, omdat mijn postcode 3812 is. Echt waar." Waarom planningen altijd uitlopen Een herkenbaar euvel voor velen: een tijdsplanning die gierend uit de hand loopt omdat er allerlei onvoor ziene zaken op je pad komen. Van der Leest: „Iedereen is van nature opti mistisch over zijn eigen kunnen. Ik ook. Je hebt een uurtje goed gewerkt en denkt: zo, dat ging lekker. Nog tien van deze uurtjes en dan is het artikel wel klaar." Niet dus. Van der Leest tipt: ruil je optimis me in voor realisme. Ga bij een col lega te rade die al eens eerder zo'n project heeft gedaan. „Waar liep hij tegenaan? Hoe lang duurde dat? En denk dan niet: o, maar ik doe dat veel sneller." Waarom we denken overal verstand van te hebben In het boek van Van der Leest komt meerdere malen het fenomeen WYSIATI terug: What You SeelsAll There Is. Een trucje van onze herse nen om de informatie die we kennen over een bepaald onderwerp te zien als alle informatie over dat onder werp. Dat ondervond Van der Leest zelf toen ze een nieuwe digitale nieuwsbrief ontwikkelde. „Ik vroeg aan een groep collega's hoe die nieuwsbrief eruit moest zien. De meesten hadden daar een stevige mening over, terwijl zij toch echt niet allemaal communicatie-experts waren." Een denkfout waarvan we ons be ter bewust moeten worden, volgens Van der Leest. „Het zou niet gek zijn om af en toe te zeggen: hierover heb ik geen mening, want ik beschik niet over voldoende informatie. Punt." „2200 bruto. Ik werk 40 uur per week. „Op zich wel. Als ik kijk waar ik vandaan kom, vind ik het een mooie slag. Ik kom uit een achter standswijk en heb geen rustige jeugd gehad. Dus ik vind dat ik het goed doe. Ik zie het zo: ik zit in m'n leerproces. Op dit moment woon ik nog bij mijn moeder. Ik heb nog geen partner, maar als ik straks 27 ben, wil samenwonen en zo, dan wordt geld belangrijker." „Ik ben begonnen met 1900 euro. In een jaar tijd heb ik er twee keer 150 euro erbij gekregen. Dat ging zo: ik kreeg links en rechts van collega's te horen dat ze meer gingen verdienen na het beha len van hun opleiding assistent-douane decla rant. Tijdens een functioneringsgesprek met mijn supervisor kreeg ik te horen dat ik het leuk deed. Toen zei ik dat ik ook wel meer wilde ver dienen. Hij antwoordde: ik gun het je van harte, maar je moet bij de manager zijn. Dus ik naar de manager: Ik zeg: 'Mag ik je spreken? Het gaat om drie punten. Eén: ik wil een opleiding volgen. Twee: ik wil een vast contract en drie: ik wil sala risverhoging. En daar heeft hij allemaal goedkeu ring voor gegeven." „Het motiveert. Ik kreeg er een boost van!" „Wat mijn manager doet wil ik over vier jaar ook doen. Via Linkedln benaderen veel recruiters me, maar ik ga nu een opleiding volgen om volwaar dig declarant te worden. Dat diploma wordt hoog gewaardeerd. Je kunt er makkelijk 3000 euro mee verdienen. Mijn werkgever betaalt mijn oplei ding van 3500 euro, met de voorwaarde dat ik hier drie jaar blijf werken." „De meesten verdienen meer, maar ze zijn ook een stuk ouder dan ik, boven de 30. Tegen die tijd verdien ik dat ook. Moet haalbaar zijn." Verdient Emre genoeg? donderdag 6 december 2018 GO Een laag openingsbod doen bij je salarisonderhandelingen is sowieso geen goed idee, - CHANTAL VAN DER LEEST Ons feilbare denken op het werk van Chantal van der Leest is ver schenen bij uitgeverij Business Contact (€15). Vandaag: Emre (23) werkt als assistent douane declarant. Vorig jaar rondde hij de MB04-opleiding mana ger havenlogistiek af. Dit is zijn eerste baan. Wat verdien je? Blij mee? Heb je onderhandeld over je salaris? Je kreeg alles wat je vroeg. Wat deed dat met je? Wat zijn je volgende stappen? Weet je wat je collega's verdienen? BABETTE RIJKHOFF Opleidingsniveau: MBO Functiegroep: Import-export Branche: Transport opslag logistiek Werkervaring: 1 jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde salaris voor Emre's functie 2.374 euro bruto. Emre: „Ik vind het een realistische uitkomst. Als ik de opleiding haal, ga ik 300 euro extra verdienen en dan zit ik erboven." Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19