WERK Ja, ook jij hebt iets toe te voegen Sommelier bij Johannes Waarom planningen altijd uitlopen Ernie £7 V te 18 EHBO voor ondernemers VACATURE VAN DE WEEK Onze hersenen staan zonder dat we het doorhebben ons heldere denken nogal eens in de weg. Neuropsycholoog Chantal van der Geest vertelt hoe je denkfouten aanpakt. Elke week bespreekt coach Charlotte van 't Wout een dilemma. Vandaag: een coach die 'niet snapt waarom mensen voor mij zouden kiezen'. Ai, het stemmetje in je hoofd dat je hele maal gek van onze kerheid kan maken. Iedereen kent 'm wel. Misschien heb je te veel gekeken naar concurrenten, misschien ben je te gefocust op wat er allemaal niet lukt of op kritiek die je krijgt. Hoe dan ook: wees er zeker van dat zelfs de mensen tegen wie jij opkijkt, dat weer voelen bij mensen tegen wie zij opkij ken. Haal diep adem en bedenk alvast één belangrijk ding: je doet dit allemaal voor jezelf. Dit leven. En specifiek: je on derneming. Ooit leek het jou leuk om te beginnen met on dernemen, omdat je hoopte daarvan te groeien en er mooie dingen uit te halen. Probeer dus eerst dankbaar te worden voor de groei die je nu al hebt doorgemaakt. Kijk terug naar het allereerste be gin. Waarom ben jij dit bedrijf begonnen? Waar ligt jouw kracht? Herinner jezelf daar aan, en probeer plezier in je activiteiten terug te krijgen. realiseren dat jouw unieke stem en gave nodig zijn in deze wereld. Misschien voeg jij wel net dat aspect toe wat ze bij een ander missen. Je kunt soms iets honderd keer horen, maar pas de toiste keer klikt het. Misschien ben jij wel net die toiste keer voor iemand. Daarom is het natuurlijk on zin dat jij niet iets kan aanbie den 'wat al bestaat'. En bedenk: al doet die ander het tienduizend keer beter en met meer succes, zij of hij is ook ooit begonnen. Om het zelfde succes te krijgen, of om net zo goed te worden, moet je nu eenmaal eerst een weg af leggen. Als je mokkend bij het begin van de weg staat te kij ken naar mensen die al veel verder zijn, kom je zelf ook niet op dat punt. De laatste optie is realistisch kijken of je écht hetzelfde aan biedt. Want als je precies je concurrenten aan het kopië ren bent, is dat natuurlijk ook niet zo handig. Zoek iets wat jou uniek maakt. Zodat je voortaan bij een vergelijking met een concurrent kan zeg gen: 'Ja, het lijkt erop, maar dit en dat aspect doe ik héél an ders.' Zo weten klanten ook dui delijk waarom ze naar jou toe moeten. Denkfouten: het boek van neuropsycholoog en we tenschapsjournalist Chan tal van der Leest (39) staat er vol mee. Op luchtige wijze vertelt ze hoe onze hersens door intuïtie, emoties of simpelweg luiheid in talloze werksituaties niet de optimale keuze maken. Maar is dat nou erg, al die dagelijkse denkfouten? „Nee, erg is het niet. Het zit in onze natuur om zo te denken", zegt Van der Leest. „Als onze automatische piloot geen beslissingen zou nemen, zouden we de hele dag onze handelingen over denken. In de categorie: is het beter om eerst mijn linkersok aan te trek ken, of toch de rechter? Totaal inef ficiënt." Ons automatische brein, dat dus bedenkt hoe jij je sok ken aantrekt, bepaalt 95 pro cent van onze dagelijkse beslis singen. Dat brein noemt Van der Leest systeem 1. De overige 5 procent van de beslissingen wordt genomen door systeem 2: ons reflectieve brein. Dat brein beslist over zaken waarover je goed moet na denken: een ingewikkelde rekensom of een analyse op het werk. Volgens Van der Leest kun je de systemen vergelijken met Sesamstraatfiguren Bert en Ernie, waarbij Ernie sys teem 1 is en Bert systeem 2. „Eigenlijk regelt Ernie al les: hij reageert intuïtief op zaken en is in staat 'Als je 200 euro als anker neemt, zal je werkgever nooit 400 euro voorstellen' snel te beslissen. Héél af en toe, als het echt ingewikkeld wordt, kan hij Bert om hulp vragen. Maar Bert helpt liever niet, want dat kost tijd en ener gie." Die luie Bert en intuïtieve Ernie maken dat onze hersenen soms de fout ingaan. Met Van der Leest nemen we vier van zulke situaties op de werkvloer door. donderdag 6 december 2018 GO Vervolgens is het goed te In samenwerking met Nationale Vacaturebank Functieomschrijving De sommelier van restaurant Johannes (Amster dam) zoekt wijnen bij traditionele Franse cu/s/ne-gerechten, 'met een moderne draai'. Wie wordt gezocht? Communicatief vaardig, gediplomeerde sommelier. Wat levert het op? Circa 2500 euro bruto per maand. Voor een uitgebreidere omschrijving: nationalevacaturebank.nl/carriere/ persgroep Je brein fopt je, ook in je baan JETTE PELLEMANS -CHANTAL VAN DER LEEST Ons automatische brein bepaalt 95 procent van onze dagelijkse beslissin gen. Die andere 5 procent doet ons reflectieve brein. Vergelijk ze met Bert en Ernie, zegt Van der Leest. Ernie reageert intuïtief en beslist snel. Als het moeilijk wordt, schakelt hij Bert in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18