Overleg met Brussel over Airport Lelystad Minder herrie in filmzalen 1922-2018 13 Selma Wijnberg was een van de weinigen die een verblijf in Sobibor kon navertellen. Dinsdag overleed de laatste Nederlandse overlevende van het concentratiekamp. „Ze was een heel gezellige vrouw, ondanks al die ellende." Selma Wijnberg t chrijf in godsnaam I iets liefs over Selma", zegt actrice Ellis van Maarseveen. Ze slikt een paar keer, kucht. Ze klinkt ontdaan. Amper een uur daarvoor heeft ze gehoord van het overlijden. „Ach die lie verd. Zo recht voor haar raap, maar ook zo heerlijk nuchter." Selma Wijnberg (96) overleed dinsdag in de Verenigde Staten. Ze was de laatste Nederlandse overlevende van concentratie kamp Sobibor in Polen. Daar leerde ze niet alleen haar latere man Chaim Engel kennen, maar wist ze tijdens een opstand in oktober 1943 ook te ontsnappen. In 1987 werd daarover de speel film Escape from Sobibor gemaakt, met een hoofdrol voor Rutger Hauer. Van Maarseveen, toen 25 jaar oud, speelde Wijnberg. „Zij en Chaim, maar ook andere overle venden, kwamen kijken op de set. Stonden we daar oog in oog. Dat maakte diepe indruk. Alleen vond ik het raar dat ze er zo goed mee om kon gaan. Dat hele kamp was nagebouwd, zoiets grijpt je toch aan? Maar ze zei: 'Het is voorbij, ik heb het overleefd.' Bij zonder hoe die ellende een plek heeft gekregen. Ze vond zichzelf een enorme bofkont." Na de oorlog wilde Wijnberg met haar Poolse echtgenoot een leven opbouwen in Zwolle. Daar had ze immers jaren met haar ou ders gewoond. De autoriteiten deden echter moeilijk over de verblijfsvergunning van Chaim. „Ze moesten zelfs onderduiken. Kun je je dat voorstellen? Als je zoiets hebt meegemaakt", zegt Van Maarseveen. Het paar vertrok naar Israël en later Amerika, waar Chaim in 2003 overleed. Vanaf die tijd was Wijnberg best een zaam, weet Van Maarseveen. „Ze werkte veel in de tuin en speelde met de hond. Maar de kinderen woonden redelijk ver weg." Eerherstel Voor Wijnberg had Nederland af gedaan. Ondanks het eerherstel, dat pas volgde in 2oro. Toen kreeg ze een koninklijke onderschei ding, die ze aanvankelijk wei gerde. Van Maarseveen zet een snibbige stem op: „Ze zei wel een paar keer: 'Ze zijn gewoon te laat.' Haar kleinkinderen hebben haar overgehaald. Ze drukte mij bij de ceremonie opeens haar dagboek in handen. Ik moest voorlezen, ze kon het zelf niet." In die week was er een vul kaanuitbarsting op IJsland, weet de actrice nog. „Ze kon niet met een terugvliegen, dus we hadden extra tijd. Ik herinner me de rondvaart in Amsterdam. Ze was gewoon een heel gezellige vrouw, ondanks al die ellende in haar bagage." Van Maarseveen heeft haar leven lang contact gehouden, via kaartjes en de telefoon. Wijnberg en Engel waren ook in Amster dam bij haar huwelijk met acteur Robert Gwilyn, nota bene haar tegenspeler in Escape from Sobi- Haar grootste verdienste is dat het verhaal van Sobibor bekend is geworden AAMk bor. Ze schrijft nu een toneelstuk waarin het leven van Wijnberg terugkomt. „Ik heb toestemming gekregen van de familie om haar verhaal te gebruiken. Maar door dit zal het even in de kast belan den. Ik vind het heel heftig." Journalist Ad van Liempt, die een boek over haar schreef en een documentaire maakte, wist dat het niet meer zo goed ging met Wijnberg. „Ze herkende mensen niet meer. Na zo'n zwaar leven is ze toch nog 96 geworden. Dan komt zo'n einde toch niet als een schok." Van Liempt heeft haar in 2009 uitgebreid geïnterviewd. „Ik ken weinig mensen met zo'n bizarre oorlogsgeschiedenis. Ze heeft niet alleen zes maanden Sobibor overleefd, maar door haar ont snapping is het verhaal over het kamp ook bekend geworden. Dat was haar grootste verdienste." Want Sobibor was bedoeld als tijdelijk kamp dat met de grond gelijk moest worden gemaakt, om sporen uit te wissen. „Het moest geheim blijven, maar al die ver schrikkingen werden mede door haar alsnog bekend." Wreedheden Wijnberg was een van de weinige getuigen van de wreedheden. Mede dankzij haar verklaring konden 34.000 Joodse Nederlan ders officieel dood worden ver klaard. Veel nabestaanden bena derden haar met vragen. Of ze 'die en die' nog had gezien in het kamp. Dat heeft haar enorm aan gegrepen, het werd gewoonweg te veel, stelt Van Liempt. Dat ver klaart in zijn ogen ook het vertrek naar het buitenland. Ook Van Liempt herinnert haar als een heel gewone, nuchtere vrouw, ondanks de wreedheden waaraan ze was blootgesteld. „Dat viel me het meeste op bij haar, dat begrippen als geluk en tegenslag vervagen. Die verliezen betekenis. Ik zei ook steeds: 'Waarom zeg je nou dat je geluk hebt gehad?' 'Maar ja, het is toch zo', zei ze. 'Ik ben er nog."' Van Nieuwenhuizen weigerde gisteren tijdens een debat over luchtvaart te vertellen waarom Brussel haar plan voor een zoge noemde verkeersverdelingsregel, waarmee luchtvaartmaatschap pijen naar Lelystad kunnen wor den verplaatst, blokkeert. Omdat ze nog in gesprek is met de Euro pese Commissie over aanpassing van haar voorstel, wil ze niets kwijt over de motivering van de afwijzing. „Natuurlijk ben ik teleurge steld dat de verkeersverdelings regel het niet gehaald heeft. We hadden voor de zomer goed over leg met de Europese Commissie en ik had er andere verwachtin gen van. Mooier kan ik het niet maken. Verder wil ik er nu niet meer over zeggen. We zijn met de Europese Commissie in ge sprek over wat we moeten doen om wél aan de regels te voldoen. Zodra we daar uit zijn, zal ik de Kamer informeren." Het gebrek aan openheid leidde vooral bij GroenLinks en de SP tot irritatie. „Bij ons leeft de sterke behoefte aan meer dui delijkheid", zei Suzanne Kröger van GroenLinks. „Waarom gaat Europa niet akkoord? En hoe zit Nederland in de onderhandelin gen om het nu wel voor elkaar te krijgen? Het is zo niet transpa rant. Waar is dat voor nodig?" Door de afwijzing dreigt de opening van het nieuwe vakan tievliegveld in Lelystad opnieuw vertraging op te lopen. In juli diende Van Nieuwenhuizen in Brussel de verkeersverdelings regel in. Door de verplaatsing van vakantievluchten naar Lely stad Airport komt er op Schiphol ruimte voor duurdere interconti nentale vluchten. Dat is een harde voorwaarde van de Tweede Kamer voor opening van Lely stad Airport. Laagvliegroutes Over twee weken debatteert de Tweede Kamer over Lelystad Air port en de herindeling van het luchtruim. Die herindeling moet de bekritiseerde laagvliegroutes boven Gelderland en Overijssel uitwissen. Ook praat de Kamer die dag over de uitkomsten van de belevingsvlucht die voor Lely stad Airport is gehouden. Uit metingen tijdens die vlucht blijkt dat er meer vliegtuigherrie wordt geproduceerd dan in offi ciële rapporten is berekend. „Ik hoop tijdens dat debat meer dui delijkheid te kunnen geven", al dus Van Nieuwenhuizen. DEN HAAG Bioscopen, stu dentenverenigingen en fit nesscentra draaien voortaan minder harde muziek. Zo wil len ze voorkomen dat bezoekers gehoorschade oplopen. Vandaag ondertekenen ze een convenant met de overheid waarin ze belo ven de volumeknop minder ver open te draaien. Daarmee sluiten de bedrijven en verenigingen zich aan bij de afspraken die poppodia en festi vals eerder al maakten met de overheid: het geluidsniveau blijft onder de 203 decibel. Daar naast zorgen ze ervoor dat hun bezoekers makkelijk goede oor doppen kunnen kopen. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezond heid stelt dat de afspraken goed worden nagekomen. Uit steek proeven blijkt dat het geluids niveau in het overgrote deel van de metingen onder de norm van 103 decibel blijft. Volgens verantwoordelijk staatssecretaris Paul Blokhuis moeten we 'zuiniger zijn op ons gehoor'. „Schade door te hard geluid is onherstelbaar." Hij vindt daarom dat zo veel moge lijk organisaties moeten mee doen aan het convenant. Het RIVM waarschuwt al langer dat harde muziek blij vende gehoorschade veroor zaakt. Onderzoek van het Aca demisch Medisch Centrum in Amsterdam leverde op dat een kwart van de jongeren tussen de 12 en 25 jaar gehoorschade heeft. De Hoorstichting schat dat er in Nederland 2 miljoen mensen zijn met oorsuizen. Dat kan het gevolg zijn van langdurige blootstelling aan lawaai, maar ook van afwijkingen aan het gehoororgaan. UlillfillïliÈI donderdag 6 december 2018 PC 'Selma vond zichzelf een enorme bofkont' Marco van den Berg Zwolle -Ad van Liempt (journalist) Selma Wijnberg met twee kleindochters, fotosachawunderink De Tweede Kamer wil van minister Cora van Nieuwenhui- zen weten waarom de Euro pese Commissie niet akkoord gaat met haar plan om vakan- tievluchten te verplaatsen van Schiphol naar Lelystad Airport. Paolo Laconi Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13