Inspecteur vond zaak-lvana verdacht, maar deed niks Drie lanceerslandaards vuurpijlen goedgekeurd EUWS 11 ULTIEME RIJBELEVING rrrrrrrr v"- Ik wil na mijn studie weg hier, misschien naar Zwitserland het liefst zijn heil zou zoeken in het buitenland. Bij het Politechnisch Instituut in Kiev hangen studenten rond op de besneeuwde trappen voor het gebouw. Ze roken een siga retje tussen de colleges door. Igor (20, rossig baardje, lange jas met capuchon en nerdy bril) ziet zich na zijn studie gewoon blijven. „Ik word opgeleid tot program meur en daarmee kun je ook hier goed werk krijgen. Ik zie dus geen reden om te vertrekken", zegt de student. Al ziet ook hij de spanningen met Rusland toe nemen. Hij verzucht: „Natuurlijk zijn we bang dat het tot een totale oorlog komt." Verslechteren Vitali Lipetsk (18) denkt dat het wel zal loslopen, maar hij vindt dat Porosjenko goed heeft gehan deld door de staat van beleg uit te roepen. „Hij kon niet anders. Tegenover Rusland sta ik verder neutraal. Ik heb er familie wonen." Pas na enig doorvragen wil hij wel toegeven dat hij van de Rus sische machthebbers weinig moet hebben. „De situatie in Oekraïne zal daardoor alleen maar verslechteren. Ik wil na mijn studie weg hier", zegt Lipetsk, en hij mijmert: „Mis schien naar Zwitserland. Al vond ik ook Amsterdam geweldig." Dat meldt staatssecretaris Stientje van Veldhoven (Infrastructuur en Waterstaat) aan de Tweede Ka mer. Dit jaar is het voor het eerst verplicht om bij de verkoop van vuurpijlen lanceerinstallaties mee te leveren. Mogelijk kunnen er binnenkort nog meer veilige lan ceerinstallaties aan het lijstje worden toegevoegd, aldus de be windsvrouw. Twee goedgekeurde standaards zijn van het merk Lesli, de derde standaard is van het merk Vulcan. De standaards moeten aan twee eisen voldoen: ze moeten vuurpij len op zowel onverharde als ver harde ondergrond stabiel de lucht in schieten en ze moeten vaker dan één keer gebruikt kunnen worden. Eerder kwamen geen deugdelijke lanceerstandaards uit de testen van het Nederlands Forensisch Instituut (NFIen de inspectie. De vuurwerkbranche is kritisch over de verplichte koppelverkoop. Dat bleek gisteren in de rechtbank in Kuala Lumpur, waar de dood van het 18-jarige Nederlandse fotomo del wordt onderzocht. Ze viel 7 de cember vorig jaar na een wilde nacht van de twintigste verdieping. Alex en Luna verklaarden dat Ivana weg was toen ze wakker werden en dat ze naar een afspraak was. Faizal geloofde het niet - Ivana's handtas, telefoon en kleding lagen immers nog in het appartement. „Ze zeiden dat ze niet wisten hoe dat kon en wilden er verder niets over zeg gen." Faizal vond het verdacht, maar vond het onvoldoende om een moordonderzoek op te starten. Had hij dat wel gedaan, dan had den de Johnsons lange tijd in voor arrest kunnen zitten, betoogde Sankara Nair, de advocaat van de fa milie Smit. Dan hadden ze gecon fronteerd kunnen worden met het dna-rapport en de autopsies. Ivana had dna van Alex onder haar nagels en verwondingen die voor de val moeten zijn ontstaan. Kort nadat de rapporten in maart gereed waren, ontvluchtten de Johnsons Maleisië. Lijkstijfheid Nair vroeg of hij het niet vreemd vond dat de armen van Ivana gebo gen over haar borst lagen. De theo rie van de familie Smit is dat Ivana in het appartement is overleden en uren later over de balkonrand werd gegooid. „Heeft u weieens gehoord van lijkstijfheid, dat een lichaam drie tot vier uur na de dood ver stijft?" vroeg Nair. Faizal ant woordde dat hij nog nooit van lijk stijfheid had gehoord. Faizal ziet nog steeds geen aanwijzingen dat er een misdrijf is gepleegd: „Ik ver denk Alex en Luna nergens van." Ivana's oom Fred Agenjo: „Mijn mond valt open bij deze getuigenis. Je hoeft geen raketgeleerde te zijn om kennis te hebben van het feno meen lijkstijfheid. Maar op het mo ment dat een inspecteur met veer tien jaar ervaring claimt dat hij het niet kent, wordt het bijzonder on geloofwaardig. De man heeft finan ciële belangen om de Johnsons de dans te laten ontspringen." Op 22 januari 2019 zal de rechter beslissen of de dood van Ivana een ongeluk was of dat er een misdrijf is gepleegd. In dat laatste geval zul len de Johnsons - die weigerden te getuigen - worden opgespoord en in Maleisië worden vervolgd voor de dood van Ivana Smit. donderdag 6 december 2018 GO Valentina Boldyreva, in de Oekraïense stad Milove, pro beert een praatje te maken met haar zus Raisa Yakovleva een de andere kant van de Oekraïens-Russische grens. FOTO AP 8«,> -Vitali Lipetsk, inwoner Oekraïne DEN HAAG Vuurpijlen kunnen toch met oud en nieuw de lucht in. De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) heeft drie lanceerstandaards voor vuur pijlen goedgekeurd. Eind vorige maand waren nog alle door de vuurwerkbranche aan geleverde lanceerstandaards afgekeurd. Inspecteur Abdullah Faizal, de Maleisische politieman die de dood van Ivana Smit onder zocht, geloofde de verklaring van Alex en Luna Johnson niet, maar deed er niets mee. Ton Voermans Kuala Lumpur VOLVO V90 BUSINESS SPORT De Volvo V90 Business Sport biedt u een ongekende rijbeleving. Het Scandinavisch design geeft deze karaktervolle estate een elegant en ingetogen uiterlijk. Terwijl het comfortabele en sportieve interieur u het gevoel van rust en ruimte geeft zodra u instapt. Met onder andere een sportstuur en elektrisch verstelbare contourstoelen met geperforeerd nappaleder. De krachtige 190 pk-motor brengt u mede dankzij de 8-traps automaat ontspannen op uw bestemming. Waarbij de meest geavanceerde veiligheidsvoorzieningen alles wat u lief is beschermen. Nu in een beperkte oplage leverbaar. Kom snel langs voor de ultieme proefrit. MADE BY SWEDEN VOLVO V90 T4 GEARTRONIC R-DESIGN BUSINESS SPORT VANAF 58.675 I LEASE VANAF 799 VOLVOCARS.nl/V90 Volvo V90 vanaf 58.675 (consumentenadviesprijs) of 57.495 (fiscale waarde). Lease vanaf 799 p.m., excl. btw en brandstof, o.b.v. Full Operational Lease, 60 mnd, 15.000 km p.j., Volvo Car Lease: 020-65 873 10 (kantooruren). Wijzigingen voorbehouden. Raadpleeg voor meer informatie de verkoopvoorwaarden opwww.volvocars.nl. Gem. verbruik: 6,8- 6,9 1/100 km (14,7-14,5 km/l), gem. C02-uitstoot resp. 158-160 g/km.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11