TOiïlTHl II BOEK NU: €20,- korting op alle reizen* S effeweg.nl 10 OEKRAÏNE STAAT VAN BELEG President Petro Porosjenko riep ruim een week geleden de staat van beleg uit in Oekraïne. Een vijfde deel van de inwoners onder de 35 jaar wil weg. ImilV Sinds een kleine week leeft Oe kraïne onder de staat van beleg. In de hoofdstad Kiev gaat het le ven gewoon door. Restaurants en koffietentjes zitten vol. Maar veel jongeren willen weg. Al in een van de spaarzame trei nen die nog rijden tussen Moskou en Kiev, merk je het: er zijn geen Russische mannen. Onder de vorige week ingevoerde krijgswet zijn Russische mannen tussen 16 en 60 jaar niet langer welkom in Oekraïne. Russische vrouwen moeten bij de nachtelijke douanecontrole ineens het immigratieformulier voor buitenlanders invullen en hun vingerafdruk geven. „Dat hoefde vroeger nooit", zegt een Russische verbouwereerd. De Oekraïense president Petro Porosjenko kondigde de staat van beleg aan, nadat de Russische marine vorige week zondag op de Zee van Azov, bij de nieuwe Krim- brug, een Oekraïense sleepboot had geramd en Oekraïense oor logsbodems had beschoten. Er vie len gewonden en ruim twintig Oekraïners werden gearresteerd tijdens het treffen tussen de twee voormalige Sovjetstaten. Het was na een jaar van over en weer provoceren veruit het ernstigste incident op zee tussen beide landen tot dusver. Olga Koepriënko (33) noemt de maatregel Nu kan de president sneller besluiten nemen als de situatie verder escaleert 'geheel noodzakelijk'. „Op deze manier kan de president sneller besluiten nemen als dat nodig is. Wanneer het verder escaleert, kan hij nu direct extra maatregelen doorvoeren", zegt de it-business- analitica, nippend aan een vruch tenthee in een chic warenhuis aan de rand van Kiev. In de Oekraïense hoofdstad merk je niets van de maatregel die is genomen in tien aan Rusland en de Zee van Azov grenzende regio's. De krijgswet stelt de auto riteiten in staat onder meer een avondklok in te stellen, de pers in te perken en bezittingen in beslag te nemen als dat in het belang van de staatsveiligheid is. „Ik heb me geschaamd voor de parlementsleden die de staat van beleg wilden tegenhouden. Ze begrijpen kennelijk niet wat voor dreiging er vanuit Rusland komt", zegt Koepriënko. „Van mij had de oorlogswet nog wel langer inge voerd mogen worden dan voor dertig dagen." Corruptie De 'stille' oorlog met Rusland woedt nu bijna vijfjaar, heeft aan meer dan tienduizend Oekraïners het leven gekost en het dagelijks bestaan in Oekraïne er niet ge makkelijker op gemaakt. Veel geld gaat naar het leger en hoewel de economie er de laatste twee jaar iets op vooruit is gegaan, willen veel jongeren weg. Het lidmaat schap van Europese Unie en Navo blijft, ondanks mooie woorden uit Brussel, ver weg en de corruptie in het land endemisch. Uit een pei ling in augustus bleek dat 20 pro cent van Oekraïners onder de 35 €1.499,- Rondreis Noordkaap en LoFoten Boek nu en profiteer! Aanbetaling niet verplicht Rome, Florence en Venetië Krakau, 'Florence van Polen' Baltische Staten: Estland, Letland en Litouwen I Kroatië, Opatjja en Lovran donderdag 6 december 2018 'Natuurlijk zijn we bang dat het tot een totale oorlog komt' Joost Bosman Kiev -Olga Koepriënko, inwoner Oekraïne 15 daagse excursiereis Vertrek: meijunjul, aug 2019 Alle Fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting geldt per boeking. Bekijk de actievoorwaarden op www.effeweg.nl. 8 daagse excursiereis Vertrek o.a.: mrt, apr, meijunjul, aug 2019 8 daagse excursiereis Vertrek: meijunjul, aug, sep, okt2019 10 daagse excursiereis Vertrek: jun.jul, aug, sep 2019 8 daagse excursiereis Vertrek: mrt, apr, meijun, sep, okt2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10