Schrijfpieten helpen PostNL met brieven waarop staat: 8 OP PAD MET... HULPSINT DIRK Vanaf het middaguur racet hulpsint Dirk Struijk vandaag samen met zijn Piet Shirley van het ene sinterklaasfeestje naar het andere. „De blijdschap van de kinderen is onbetaalbaar." Als Sint Dirk vandaag weer binnenkomt in zo'n volle kamer, de kindergezichtjes vol verwachting, de ouders al breed lachend, dan geniet hij met volle teugen. „Heer lijk, vind ik dat. Elke keer weer." Al weekeinden lang zijn hulpsint Dirk Struijk (40) en zijn piet Shirley (23) op pad in de regio Amersfoort. Met zijn tweeën in een wa gentje langs huiskamers, sportclubs en waar er ook maar blije kinderen zijn. Staf in de achterbak, onder weg een snelle burger bij een fastfoodrestaurant. Het is een beetje uit de hand ge lopen hobby. „Ik ben be gonnen voor vrienden en bekenden, mensen vonden ons leuk en nu zaten we in september al voor heel de cember volgeboekt." Dirk (overdag leraar op een vmbo) en Shirley (die werkt met ouderen) hebben hun vaste grappen en grol len. „De vaders moeten een mond vol pepernoten ne men, die zo snel mogelijk leeg eten en dan een sinter klaasliedje fluiten. Oh, dan moet je die kinderen zien lachen, joh!" Ook prachtig: „Een moeder had me ge vraagd tegen haar dochter- De duurste cadeaus hebben niets met het sinterklaasfeest te maken tje te zeggen dat het heel goed was dat ze haar speentje minder in had, maar of ze dat nu ook niet 's nachts kon proberen. Kreeg ik even later een bedank briefje dat het meisje nu 's nachts haar speentje niet meer droeg 'omdat Sinter klaas het gevraagd had'." Heeft de Sint het ook wei eens niet naar zijn zin? „Nou dat gezeik over de kleur van Piet ben ik wel beu." En verder? „Soms kom ik bij mensen thuis waar het er bij de cadeaus vooral om lijkt te gaan wie de grootste portemonnee heeft. Dat vind ik jammer, want dat heeft niets met de magie van het sinterklaasfeest te maken." foto's maartje ter horst Kinderboerderij Weverkeshof in het Brabantse Nuenen weet wel raad met al die mooie brieven, ver langlijstjes en tekeningen voor Sinterklaas of piet. „Al sinds 1985 krijgen wij hier sinterklaaspost. Deze wordt al ruim twintig jaar gratis doorgestuurd door PostNL als er bijvoorbeeld alleen 'Sinter klaas' op staat. Of de brief wordt rechtstreeks aan ons gericht. We zijn namelijk het officiële post adres voor de Sint en zijn pieten", vertelt Paul Koppelman van Stich ting Weverkeshof, dat voor de ge legenheid even Sinterklaashof heet. „In toptijden krijgen we wel 12.000 brieven. Hoeveel het er dit jaar zijn, kan ik nog niet zeggen. Onze schrijfpieten zijn nog steeds aan het schrijven zodat de aller laatste brieven morgen bij de kin deren zijn." Volgens Koppelman komen de brieven uit de hele we reld. „Van Brunei tot de Verenigde Staten, tot brieven met wortels in de envelop uit Taiwan. Bedoeld voor het paard van Sinterklaas." Spenen Behalve brieven, wortels en teke ningen krijgt de Sint ook heel veel kinderspenen binnen. „Sinter klaas is heel goed in het ontspenen van kinderen." Ouders die hun kind van de fopspeen af willen hebben, laten hun kind het ding vaak naar Sinterklaas opsturen 'die er wel wat mee kan'. Om de enorme aanvoer van sintpost te kunnen verwerken, zijn ruim zes tig schrijfpieten actief bij het We verkeshof. Alle kinderbrieven waar een afzender op staat, en waar een extra postzegel bij zit, krijgen antwoord in de vorm van een deels voorgeschreven brief. De rest van de brief wordt aangevuld door de schrijfpieten, met een per soonlijke boodschap voor het kind. „Als de enveloppen hier binnen komen, worden ze verdeeld in drie categorieën: individuele kinderen, brieven van broertjes en zusjes en brieven van schoolklassen. Daarna worden ze allemaal beantwoord. In 99,9 procent van de gevallen zit er een afzendadres en een postze gel bij. Als dat niet zo is, kunnen we er helaas niks mee." Geen raad PostNL vist de brieven bestemd voor Sinterklaas uit de bulk met post die in het sorteercentrum binnenkomt. „Hoewel we dage lijks acht miljoen brieven in de Benelux bezorgen, zitten er soms enveloppen in onze posttassen waar we geen raad mee weten. Zo als brieven die ongeadresseerd zijn woensdag 5 december 2018 'We zaten in september al helemaal volgeboekt' Cyril Rosman Amersfoort - Dirk Struijk, hulpsint Kijk op de site bij /video Op pad met Sinterklaas Een envelop geadresseerd aan 'Sinterklaas, Madrid'. Meer niet. Waar gaat die heen? Kinde ren weten: die gaat rechtstreeks naar de riante woning van Sin terklaas in Spanje. Maar voor PostNL is het lastiger. Gelukkig is er al twintig jaar een mooie oplossing. Bonne Kerstens Nuenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8