School discrimineerde toch niet met klassenfoto 7 Cyberspecialisten genieten van vrijwilligerswerk bij politie Een moeder stapte naar de rechter, nadat haar twee dochters de schoolfoto hadden gemist door het Offerfeest. De fotograaf kwam in 20t5 op de eerste dag van dat eest langs op school om de jaarlijkse fo to's te nemen. De twee meisjes uit het islamitische gezin waren toen vrij vanwege het feest, waardoor zij niet op de foto kwamen. De moeder eiste vorig jaar 10.000 euro schadevergoeding en excuses van de school. „Weet u hoe het voelt als je dochtertje van 5 elke dag bij binnenkomst in de klas naar de foto kijkt en vraagt 'mama, waarom sta ik hier niet op?' Dat kun je niet aan een kind uitleggen", zei ze vo rig jaar snikkend bij de zitting in de rechtbank. Haar advocaat betitelde het gebeuren als discriminatie. Schadevergoeding Volgens de rechter had de school inderdaad niet goed gehandeld. De ouders kregen een schadevergoe ding toegewezen van 500 euro. De school liet het er echter niet bij zit ten en ging in beroep om toekom stige claims van religieuze ouders te voorkomen. „Het gaat ons om het principe", zei bestuursvoorzit ter Wiely Hendricks van scholen koepel De Haagse Scholen eerder. „Deze uitspraak heeft enorme reikwijdte, de gevolgen voor het hele onderwijs zijn niet te over zien." De school werd gisteren door het Haagse gerechtshof in het gelijk ge steld. Het Offerfeest bleek in 2015 namelijk een dag later te beginnen dan de school dacht. Dit werd kort tevoren ontdekt, waardoor het niet meer mogelijk was om de fotograaf op een ander moment te laten ko men. De leerlingen die het fotomo ment misten, werden alternatieven geboden. Bovendien maakte de ad junct-directeur van de school, die amateurfotograaf is, later opnieuw klassenfoto's. Op die foto's, die gra tis werden weggegeven, staan wel alle leerlingen. Ook van de twee zusjes zijn later nog foto's gemaakt. En dus heeft de school volgens de Het is een goede uitspraak. We zijn blij dat er nu duidelijkheid is rechter genoeg gedaan om de onge lukkige planning te compenseren. Tevreden De scholenkoepel is tevreden. „Het is een goede uitspraak. We zijn blij dat er nu duidelijkheid is en dat de rechter heeft geoordeeld dat de school niet discrimineerde", zegt bestuursvoorzitter Wiely Hendricks. Hij heeft ook goede hoop dat toekomstige claims van religieuze ouders worden voorko men. „Het kader dat de rechter heeft geschetst, is duidelijk." De twee meisjes waar het om ging, zijn voortijdig van school ge gaan. „Maar we weten niet of dat te maken heeft met de rechts zaak." komt door derden in te schakelen. „Daarom zijn we begonnen met de inzet van vrijwilligers die al aan de politie waren verbonden. Zij zijn al gescreend." Deze vrijwilligers hebben een speciale aanvullende opleiding gekregen. Zo'n opleiding krijgen ook de vrijwilligers die vanaf vol gend jaar extern worden aange trokken. Uiteindelijk moet het zelfs mogelijk worden bij wijze van bedrijfsactiviteit mee te doen aan een 'hackathon' in dienst van de politie. In Engeland worden met vrijwillige ict'ers al goede re sultaten behaald. Zij bieden ken nis die de politie niet altijd heeft. Voor Arieh Tal is het vrijwilli gerswerk na zijn pensionering een ware roeping. De natuurkun dige kwam naar Nederland om kernfusieonderzoek te doen, maar ging aan de slag als bio-in- formaticus bij het Nederlands Kanker Instituut. „Ik wilde me inzetten nadat mijn ex-vriendin aan kanker was overleden." Het gaf zin aan zijn werk. Nu hij dat niet meer doet, zet hij zich in voor de politie om 'iets terug te doen' voor Nederland, dat hem als immigrant welkom heette. Programmeurs, hackers en experts in cryptocurrencies worden in de toekomst veel vaker als vrijwilliger ingezet bij de politie. De eerste ict'ers zijn al aan de slag. 'Dit is toch spannender'. echte naam in de krant. „Ik ben al sinds 2007 als vrijwilliger bij de politie, maar dan op straat. Door dat ik daarnaast als programmeur werk, werd ik al snel een vraag baak voor collega's." Bob (31) werd de eerste vrijwilliger die aan de slag ging bij het Dark Web Team in Driebergen. Daar draait hij mee in onderzoeken naar het deel van het internet waar illegale diensten en producten worden aangeboden, zoals drugs, en waar wordt betaald met digitale munt eenheden zoals bitcoin. „Daar denken veel mensen anoniem te kunnen blijven. Maar wie slim zoekt, kan wel degelijk een iden titeit achterhalen." Zo deelt Bob mee in de opdrach ten die binnen het politieteam worden uitgezet. Als hij tijd heeft, kan hij met zijn beveiligde verbinding online gaan en mee helpen met het uitpluiswerk dat moet worden gedaan. „Dit is toch spannender. Je hebt nu met zwaardere criminelen te maken." Screening Cybercrimespecialist Theo van der Plas merkt dat veel meer mensen dit graag willen doen. Ze vinden zingeving in het werk, dat helpt Nederland veiliger te ma ken. Tegelijkertijd moet worden opgelet dat de veiligheid van het politiewerk niet in het geding Een supermarktketen heeft al aangeklopt bij de politie. Wat als hun data-analisten zich nu eens niet buigen over het gedrag van consumenten die de snelste weg naar de melk zoeken, maar naar de manier waarop criminelen te werk gaan? Voor de politie is het een uit komst, zegt Theo van der Plas, die zich bezighoudt met cybercrime en digitalisering. „We kunnen de snelle ontwikkelingen niet bijbe nen als we geen verbinding zoe ken met het bedrijfsleven." Het is belangrijker dan ooit, nu bijna elk politie-onderzoek een digitale component heeft, maar de politie van oudsher een organisatie is van ouderwets recherchewerk. De politie is blij met de inzet van de eerste vrijwillige ict'ers. die inzet moet volgend jaar rap groter worden. En ook de vrijwil ligers zelf zijn te spreken over de ontwikkeling. Zoals Bob*, die jaagt op criminelen die zich op het zogenaamde dark web bege ven. Omdat hij daar wellicht in de toekomst zijn fulltime baan van wil maken, wil hij niet met zijn woensdag 5 december 2018 GO Misdadigers jagen op dark web, spannend De Maria Montessorischool in Den Haag discrimineerde niet bij het nemen van klassenfoto's in 2015. Dat heeft het gerechtshof in Den Haag gisteren beslist in hoger beroep. Christy Dollen Den Haag -Wiely Hendricks, bestuursvoorzitter De Haagse Scholen *4 Mannen van het Dark Web Team: Bob (I), Theo van der Plas (m) en Arieh Tal (r). FOTO KOEN VERHEIJDEN Carla van der Wal Driebergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7