M Belgische premier wil N-VA passeren over Marrakech 5 Baudet komt razendsnel met motie Hij licht zijn fractieleider Thierry Baudet in over zijn bevindingen. Die wacht tot half oktober met het delen van zijn zorgen met de rest van het land. Dat doet hij op zijn Baudets. Met grote woorden in de Kamer - de voorman van FvD noemt het pact een 'open uitnodiging aan heel Afrika om hierheen te komen' - en een uitgebreide campagne op sociale media. Hij wil een spoeddebat. Bau det zet zichzelf neer als roepende in de woestijn. Dat is hij ook wel zo'n beetje. Al leen de PW en de SGP steunen het verzoek voor een apart debat, dat er dus niet komt. Ook in het kabinet is het pact nau welijks een thema. Premier Mark Rutte noemt het op 17 oktober een 'VN-verdrag', terwijl het die juri disch bindende status nou juist niet heeft. Vicepremier Hugo de Jonge weet als hij Rutte later die week ver- Ik dacht: juridisch niet bindend, dat kan niet vangt tijdens het wekelijkse pers praatje niet eens wat het migratie pact is. Pas als een aantal landen in Europa, vaak onder invloed van rechts-popu- listen, gaat twijfelen of afhaakt, be ginnen de panelen te schuiven. De Nederlandse pers begint serieus aan dacht te besteden aan 'Marrakech'. Hoogleraren stellen in meerderheid dat het pact écht niet bindend is. Groenlinks en D66 betogen dat geen steun geven, gelijk staat aan buigen voor populisme. Maar Baudet vindt ook medestan ders. Frits Bolkestein, nog altijd in vloedrijk binnen de WD, spreekt zich uit tegen het pact. De mening van de liberale mastodont klinkt op 21 november door in de woorden van zijn partijgenoot Malik Azmani. Azmani verklaart bij de behandeling van de justitiebegroting 'helemaal niks met dit soort teksten te hebben'. Het is tijdens die begrotingsbehan deling dat Baudet een triomf viert: hij krijgt zijn vurig gewenste debat (dat gisteravond plaatsvond). Intussen overlegt de coalitie hoe de zorgen van rechtse zijde, die behalve bij de VVD ook bij het CDA leven, weggenomen kunnen worden. De polderoplossing die daar eind vorige week uitrolt - de een noemt het een inlegvelletje, de ander een stemver klaring - blust het brandje dat dreigt uit te slaan. Voorstanders van het pact zijn blij dat Nederland straks 'gewoon' zijn steun uitspreekt, te genstanders kunnen worden gecoun terd met het inlegvel waarin staat dat het kabinet de afspraken heus niet als bindend beschouwt. De gevolgen van de wekenlange discussie zijn echter groter dan een inlegvelletje alleen. De WD houdt er een mokkende Bolkestein aan over. En Baudet kan van alle aandacht die het pact hem oplevert prachtige cam pagnefilmpjes monteren voor de pro vinciale verkiezingen in maart, die bepalend zijn voor de zetelverdeling in de Eerste Kamer. Niemand die daar ook maar een idee van had, afgelopen zomer. Het scheelde een haartje of het was gisteravond al zo ver. Precies op het moment dat premier Charles Mi- chel met zijn vier vicepremiers zou gaan praten over de crisis, startte de Nieuw-Vlaamse Alliantie (feitegen het Marrakech-verdrag) gisteren een online-campagne met foto's van onder meer zwaar gesluierde moslima's. De boodschap: zeg je ja tegen het verdrag, dan krijg je dit. Na zware kritiek trok de N-VA de campagne in, er volgden excuses, maar de toon was nog maar eens gezet. En dat terwijl er twee jaar lang helemaal niks aan de hand was. Mi- chel zei het dan ook luid en duide lijk, toen hij in september de Ver enigde Naties toesprak: „Mijn land zal in december in Marrakech het globale pact over de migratie teke nen." Bedenkingen Halverwege november kwam coa litiegenoot N-VA echter met een mededeling die niemand zag aan komen: „Deze tekst tekenen we niet." Premier Michel schrok zich rot. Hij had niks meegekregen van de bedenkingen. N-VA-leider Bart De Wever had zich stilgehouden, vicepremier Jan Jambon ook (die vond aanvankelijk zelfs dat het ver drag'actief gepromoot moest wor den) en de doorgaans erg luidruch tige staatssecretaris voor Migratie Theo Francken had het dossier twee jaar op zijn bureau liggen, zonder ook maar een kik te geven. De conclusie in België is dan ook dat de N-VA heeft zitten slapen. Maar nu zijn ze wakker, en goed ook. Volgens de partij komt dit door het verzet van met name Oosten rijk: „Een nieuwe situatie vraagt om een nieuwe evaluatie." Hoewel het verdrag van Marra kech juridisch niet bindend is, zijn de Vlaamse nationalisten als de dood dat rechters het toch gaan meewegen in hun oordeel. Ook niet goed: de stelling dat detentie van migranten zo veel mogelijk beperkt moet worden. Dit gaat in tegen de harde lijn die de N-VA voorstaat als het gaat om gedwongen uitzettin gen. De partij staat al wekenlang lijn recht tegenover haar coalitiepart ners. De weg die Nederland koos, een begeleidende verklaring bij het verdrag waarin staat dat migranten er geen rechten aan kunnen ontle nen, wijst de N-VA af. Ze wil zelfs niet dat Michel naar Marrakech af reist. Een boze Michel wil nu dat het parlement over het migratiepact stemt. Hij gaat ervan uit dat hij daar een meerderheid krijgt, en daar mee gaat hij nadrukkelijk wél naar Marrakech, zei hij gisteravond. Dan maar om de N-VA heen. De vraag is of de N-VA deze route accepteert, of uit het kabinet stapt. woensdag 5 december 2018 GO DEN HAAG Zelden zal er in de Tweede Kamer sneller een motie van wantrou wen zijn ingediend dan gisteren. Thierry Baudet (FvD), de eer ste spreker tijdens het debat over het migra tiepact, haalde hem al aan het einde van zijn eerste bijdrage uit zijn achterzak. In de regel worden moties ingediend na de tweede termijn, als alle partijen hun standpunten hebben kunnen uitwisselen en ook het kabinet vra gen heeft beantwoord. Maar Baudet vond dat niet nodig. Hij her haalde zijn zorgen over het pact, dat vol gens hem zal leiden tot massa-immigratie. Alleen de PVV stemde voor de motie. Het lange debat veran derde daarom niets aan de steun - met stemverklaring - van Nederland aan het mi gratiepact. VVD'er Malik Azmani verklaarde dat zijn partij getwijfeld heeft of het pact gesteund moest worden, maar er uiteindelijk mee kan leven. De mening van partij coryfee Frits Bolke- stein, die tegen het pact is, is volgens Azmani niet die van de fractie. - FvD-Kamerlid Theo Hiddema Staatssecretaris Harbers en Baudet voorafgaand aan het debat, foto anp A Een toehoorder wordt de Kamer uitgezet vanwege zijn hesje, foto anp België is niet het enige land met bedenkingen over het verdrag van Marrakech. Maar nergens wordt er op dit moment zo over geruzied als in Brussel. Er wordt serieus rekening gehouden met de val van het kabinet. Mark van Assen Brussel A Premier Charles Michel wil het Belgische parlement over het migratiepact laten stemmen. Hij omzeilt de N-VA. fotobelga migratiepact waar lang geen haan naar kraaide

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5