II Herinrichting Duinrand dichterbij 7 BLAUWE BOLWERK ONDERZOEK OP SCHEUREN Het Blauwe Bolwerk in Zierikzee kan gewoon worden gerestaureerd, al vonden onderzoekers gisteren nog een diepe scheur in een muur. Als diepe groeven op een doorleefd gezicht lopen de scheuren over de ze- ventiende-eeuwse ver- dedigingswal. De muur ziet er na eeuwen allesbehalve onberispelijk uit. Het imposante monument werd gisterochtend onderworpen aan een kwaliteitsproef: de bui tenste laag natuursteen werd op drie plaatsen verwijderd om de stand van zaken binnenin te con troleren. Het onderzoek aan het historische bolwerk vond plaats in voorbereiding op de restauratie die binnenkort begint. „Uitstel had niet tot problemen geleid", vertelt architect Erik-Jan Brans. „Toch is het een dringend project. Dat dit snel kan, is alleen maar positief." Samen met pro jectleider Jan Quist leidt Brans de restauratie in goede banen. Gewijzigd bouwplan Tot voor kort dreigde er achterstal lig onderhoud: de smak geld die nodig was voor restauratie kon de gemeente niet zomaar ophoesten. Uiteindelijk schoot het Rijk te hulp met een bedrag dat ruim 70 procent van de kosten dekt. Via de provincie kwam dit terecht bij het Schouwse project. Ondanks het geld van de gemeente en een do- natie van Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland, schoot de financiële injectie tekort. Dit werd opgelost met een wij ziging in het bouwplan. In plaats van de oude, decoratieve afdek king bovenop de muur te restaure ren, neemt nu een bakstenen af dekking die plaats in. „Dat is even goed authentiek; in de achttiende eeuw was dit ook het geval", be sluit Quist. Lasertechnologie Met de financiën op orde kan de restauratie nu echt beginnen. „We houden de beweging van het Bol werk al een jaar in de gaten met Wanneer delen echt onbruikbaar zijn, laten we exacte replica's maken metingen", zegt Brans. Die metin gen werden gedaan door middel van lasertechnologie. „Op de muur plakken we reflecterende re ferentiestickers, waarna op afstand een laser wordt geplaatst die be weging in de muur detecteert." De metingen gaven een hoopvolle in dicatie: „In de resultaten hebben we geen grote verschuivingen waargenomen." Verrassing Ondanks de positieve meetresul taten, werden Brans en Quist gis teren toch verrast tijdens de derde proef. „Deze scheur is een stuk dieper", meldt aannemer Boogert na het verwijderen van een klomp stenen. Gewapend met een bouwlamp ziet ook Brans de schade. „Kijk nou joh, dit loopt misschien volle dig door in de breedte!" De spleet blijkt dieper en breder te zijn dan verwacht, hoewel de metingen nauwelijks verschuiving aangaven. Ook de rest van de muur lijkt erop achteruitgegaan te zijn. „Mis schien zijn we wel precies op tijd." Veel gevaar loopt het plan des ondanks niet. Na de winter begint in april de renovatie. Daarbij wordt de natuurstenen buitenlaag van de muur afgehaald, gereinigd en waar nodig vervangen. „Wanneer delen echt onbruik baar zijn, laten we exacte replica's maken", legt Quist uit. „Alles bij elkaar zijn we ongeveer drie maanden kwijt aan de restauratie, en zijn we midden in de zomer klaar." Burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland hebben hun handtekening gezet onder de intentie-overeenkomst met Fio- rinvest, de financieringsmaat schappij van Blom. Blom krijgt tot 3T januari de tijd om te bewijzen dat zijn plan in houdelijk en financieel haalbaar is. Hij moet aantonen dat hij binnen de bestaande regels van de ge meente en de provincie blijft, met betrekking tot recreatiebebou wing. B en W nemen dan uiterlijk een maand de tijd om het onder zoek te beoordelen. Vervolgens wordt het plan uitgewerkt in een definitief voorstel, dat wordt ge toetst aan de ruimtelijke eisen. Zijn bedoeling is de bestaande camping om te bouwen tot een luxe park In de intentie-overeenkomst is opgenomen wat Blom wil met Duinrand. Zijn bedoeling is de be staande camping (ruim 600 een heden) om te bouwen tot een luxe park met maximaal 220 recreatie woningen. Ook moet er een cen traal logeergebouw komen en aan vullende voorzieningen, zoals een kantoor met receptie, winkels, ho reca, een atelier, een indoor speel tuin en een zwembad met well- ness. De huidige dienstwoningen op het terrein worden gesloopt, op één na. Dat huis wordt verbouwd voor permanente bewoning. Uit de overeenkomst blijkt dat Blom nog steeds in onderhande ling is over aankoop van grond van de naastgelegen camping. Over de aankoop van twee andere percelen heeft hij al wel overeenstemming bereikt met de eigenaar. De pro vincie heeft laten weten geen aan vullende eisen te stellen, zo lang de planontwikkeling binnen het bestaande recreatieve gebied plaatsvindt. woensdag 5 december 2018 Thomas Clement Zierikzee Projectleider Jan Quist (gele jas), architect Erik-Jan Brans (rode sjaal) en Arjan Zwart van aannemer Boogert onderzoeken het Blauwe Bolwerk, foto dirk-jan gjeltema -Projectleider Jan Quist Eigenaar Machiel Blom van Duinrand kan beginnen met het haalbaarheidsonderzoek voor de veelbesproken herinrichting van zijn camping in Burgh- Haamstede. Burgh-Haamstede WISSENKERKE Letty Demmers is gisteren geïnstalleerd als waarnemend burgemeester in Noord-Beveland. Ze volgt Mar cel Delhez op, die is vertrokken naar Veldhoven. De gemeente raad start in juni de procedure om een definitieve burgemees ter te benoemen. Demmers was eerder korpschef bij de politie en waarnemend burgemeester in Vlissingen. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58