Veranderiengen N 12 ZE Zuiderburen >19 Streektaal TRAIN WORLD SPOORWEGMUSEUM zijn ope ning et de trein reizen, is niet nieuw. Het is voor velen een da gelijkse bezigheid, en voor sommigen wellicht een noodzakelijk kwaad. Eenenkeltje Train World is daar entegen een bijzondere ervaring. Dankzij goed gebruik van licht en geluid en een beetje fantasie wordt het een reis om nooit te ver geten. De ingang van Train World is gevestigd in het voormalig stati onsgebouw van Schaarbeek. Het spoorwegmuseum werd op 24 september 2015 officieel ingewijd door koning Filip van België en lokte sinds 400.000 bezoekers. Met de vier maanden lange Lego-expositie wil het museum deze cijfers doortrek ken. Speciaal hiervoor werden ze ven unieke schaalmodellen met legosteentjes gebouwd. Het idee is leuk, maar eerlijk: deze speelgoed- treinen en de legopoppetjes die af en toe opduiken, vallen in het niet bij al het moois dat dit museum te bieden heeft. In 1835 reed er voor het eerst een trein op Belgisch grondgebied én op het Europese vasteland. De aanleg van spoorwegen is een van de grootste succesverhalen in de Belgische industriële geschiede nis. Het is terecht dat Train World dit verhaal in de kijker wil zetten. Vanaf het moment dat je vanuit het voormalig stationsgebouw het daadwerkelijke museum binnen stapt, spring je terug in de tijd. Het is de moeite waard om even stil te staan en je te vergapen aan de vijf stoomlocomotieven die voor je neus verschijnen, waaronder de oudste nog bewaarde in Europa. Maar vergeet zeker niet de trap af te dalen, je naar plat form 9 3/4 te begeven en te wachten tot de trein naar to- verschool Zweinstein je ophaalt... Dankzij de filmische mu- Vergeet nietje naar platform 9 3/4 te begeven en te wachten tot de trein naar toverschool Zweinstein je ophaalt ziek en de spots die de locomotie ven een voor een in de schijnwer pers zetten, kun je je fantasie de vrije loop laten. Leuk detail: een van de locomotieven is op een stelling geplaatst, waardoor bezoe kers eronder kunnen lopen. Voor mensen die zich liever In de trein begeven, gooien de 'no access'- bordjes wel wat roet in het eten. Maar wie geduld heeft, wordt be loond in de volgende hallen. Het zijn verrassende details die de reis door Train World afmaken: kunnen lopen over het spoor dankzij een glasplaat, ervaren hoe de bediening van treinen geëvolu eerd is dankzij videobeelden en écht voelen hoe het was om vroe ger met de trein te reizen. Een rij tuig binnenstappen waar de reis koffers, kopjes koffie en typemachines zó geplaatst zijn, dat het lijkt alsof de passagiers een minuut geleden de trein verlie ten. Dat schrijfsters als J.K. Rowling en Agatha Christie de trein een belangrijke rol gaven in hun verhalen, is plots heel begrijpelijk. IVAnWI Spoorwegmuseum Train World in Schaarbeek en speelgoedproducent Lego slaan tot en met 31 januari de handen ineen. Resultaat is een expositie. Het museum is leuk voor kinderen, maar zeker ook voor volwassenen de moeite waard. Iae de ramp in '53 bin d'r in ons durp Noorse in Oöstenriekse oute uzen gebouwd. Dat most eêl vlug gebeure in 't ei lank eduurd vó dat 'r dae goeie wehen nae toe an'eleid wiere in vö dat 'r lantaerens kwaeme. Wie of t'r saeves nae toe wou dee in 't duuster loape. Die lan den aode de spullen vö de uzen eschonke in ier moste ze dan dü onze maansen ebouwd 'ore. Die Noorse uzen aode dubbele raemen. Neênt, gin dubbel glas, ma dubbele raemen. Je kon 't eêle uus mit eêne kachel waarm kriehe! Ze waere netuurlijk bestemd vö de maansen, die naer 't oahe deêl van Schouwen waere ge vlucht, ma uuteindelienge aode ze toch de bestemmieng recreaosie. Toe dat de evacués nae 'n stuitje wï trug gienge naer ulder eihe durpen konde d'r ok aore maansen wone. In zö kreeg ik 'n Oöstenrieker toeheweze. Ik wou eihenlijk liever nie mï in de kost, wat vroeher eêl gewoon was, ma vö m'n eihe zurhe. Waarm ete dee ik aalken dag bie bure, ma nae 'n jaer bin 'k zaalf gae koke. Ik bin d'r nog groös op, dat 't goed gieng. Docht ik. Ma toe dat ik trouwde de kinders van de schole toch gezoenge op de wieze van Piet Hein: "Heb je wel ge roken die aangebrande pap?" De vrouwe trok bie mien in, zie eit 't ko ken overhenome in sint è'k 't zaalf nooit mï edae, want zie kan 't vee be terder as ikke. Ma 'n ei bakke kan ik toch nog wè, maansen. M'n in dat oute uus eêl goed kunne wone. Dat gieng wat minder goed bie d'uzen die dichte bie de du- nen gebouwd waere, want in de natte winter van '6o/'6t stieng dat stik on der waeter. De ofwaeterieng was ag- heêl nie op zövee waeter berekend. In dat natte stik woonde de kleuterjuf frouw in die ao gin laezen. Ze kon d'r uus nie uut in ze dee boos nae de ge- meênte baale: woon ik nou in een huis of in 'n woonark? De gemeente stierde trek 'n krootje waarkers mit groöte planken in toe kon ze mit dro- ahe voeten nae d'r schole. Noe aod'ik 't over opbaale: d'r waere dae ma 'n paer gezinnen mit tille- foon. Zö kon 't gebeure dat midden in de nacht d'n dokter an de deure stieng. Of'n even mocht baale naer 't zieken'uus. Ie was mit 'n bevallieng bezig in dat gieng toch nie naer z'n zin. De jeugd van noe za dit stikje nie goed behriepe. Ao dien dokter nie 'n tillefoon op zak? Neênt, want de gsm was nog nie uut'evonde. Bevallien- gen tuus? Dat was toe nog gewoon, woensdag 5 december 2018 GO Een reis om nooit te vergeten In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De lego- expositie in het spoorweg museum van Schaarbeek. Gertie De Boey Schaarbeek Train World in en bij het station van Schaarbeek. Voor meer informatie: trainworld.be Het station van Schaarbeek gebouwd met legosteentjes. foto'S'camileschelstraete Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44