LEZERS HELPEN LEZERS 9 Een doos vol plastic zakjes, blauwwit gestreept. Misschien wel 500 stuks. Dat is wat de oproep van Harma Hoogerheide (64) in deze krant opleverde. Genoeg voorraad voor de komende jaren. De Vlissingse knipt de zakjes in lange stroken en haakt er tassen van. ';y.v Twintig stuks heeft Harma Hoogerheide minimaal nodig voor het haken van een tas. Soms het dubbele. Het hangt een beetje af van het for maat. En dat weet ze vooraf niet. „Patronen gebruik ik niet. Het ont werp ontstaat gaandeweg. Puur wat er op dat moment in mijn hoofd opkomt." Het idee is een halfjaar geleden ontstaan op de camping in Spanje, waar Harma en haar man al jaren komen. Daar raakt ze aan de praat met een van de campinggasten, die plastic zakjes verwerkt tot een haakstuk. „Dat leek me ook wel wat, dus ben ik aan de slag gegaan. Na 35 jaar niet haken, moest ik er even inkomen." Waar je in Spanje in elke super markt een tasje krijgt, merkt de Vlissingse dat het verzamelen van plastic thuis een stuk lastiger is dan in het buitenland. „Bij veel winkels krijg je tegenwoordig geen zakjes meer. Vanuit milieu oogpunt heel goed. Alleen was ik snel door mijn voorraad heen." Ze doet een oproep in deze krant. Met succes. „Spontaan kreeg ik een belletje van een mevrouw uit Hoek, of ik interesse had in een paar honderd blauwwitte zakjes. Van die hele dunne, die je nergens meer krijgt. Dat zijn de beste, die haken lekker. Van te dik plastic krijg ik pijn in mijn vingers." Een paar dagen later staat de doos voor de deur. Het levert meer spontane reac ties op. Zoals van een mevrouw uit Middelburg en van buurtbewo ners. „Mensen uit de buurt stop pen soms een aantal zakjes door de brievenbus omdat ze weten wat ik ermee doe. Dat waardeer ik enorm. Hoe meer, hoe beter." Harma werkt het liefst met zo veel mogelijk verschillende tasjes. Variërend in dikte van het materi aal en in kleur. „Wit, blauw, geel, bedrukt met letters. Het maakt niet uit. Zelfs gescheurde poncho's kan ik gebruiken." Overal waar ze komt vraagt ze om tasjes, zoals bij de visboer, of op de markt. Ontspanning Van kennissen krijgt ze regelmatig te horen dat ze geld voor haar crea ties moet vragen. Maar dat is nu net wat Harma niet wil. „Weet je wat het is. Nu is het een hobby, ontspanning. Terwijl mijn man te levisie kijkt, zit ik op de bank te haken. Dat is heerlijk." Het haken moet geen productie worden, zegt ze. „Dan verdwijnt het plezier. Mensen vragen we ieens of ik er eentje voor ze wil maken. Ook dat doe ik niet. Heb ik iets af, dan geef ik het weg aan wie ik wil. Zoals aan mijn schoon dochter, of vrienden. Dat is toch veel leuker?" woensdag 5 december 2018 Harma Hoogerheide haakt tassen van plastic zakjes. „Patronen gebruik ik niet. Het ontwerp ontstaat gaandeweg." fotoslex de meester Harma haakt tassen van zakjes Timo van de Kasteele Het oproepje: Ik spaar plastic zakken. Zakken die je weggooit in de plasticbak omdat ze erg dun zijn, niet te ge bruiken als boodschappentas. Wie heeft tasjes liggen of zou ze willen sparen voor mij? Ik herge bruik ze door er tassen van te haken. Alle kleuren zijn welkom. Harma Hoogerheide Vlissingen, harmahoo@gmail.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41