Alles draait om Sinterklaas Rozenkruisers op Tholen? 8 De agressieve dieren doodden al kippen Klaar voor de lekkerste recepten? Dankzij onze nieuwe app maak je er een onvergetelijke pakjesavond van! Download de app, ga naar Koken Eten en ontdek de lekkerste recepten voor Sinterklaas! Makkelijke pepernoten Snoepsushi Download onze nieuwe app direct via pzc.nl/app In Sas van Gent is onrust ont staan door twee agressieve los lopende honden. Ze ver scheurden afgelopen week vier kippen van de familie Balcaen. Ook in het nabijgelegen Asse nede zijn kippen doodgebeten. De kippen van Paul en Daniëlle Balcaen vielen afgelopen week ten prooi aan de honden. „Mijn vrouw hoorde een heleboel herrie en rende naar het kippenhok. Toen bleek dat een hond binnengedron gen was en drie kippen had ge dood", vertelt Paul. Volgens hem gaat het om een Stafford. De Balcaens deden mel ding bij de politie en deelden het bericht op sociale media. Ook lichtten zij het buurtnetwerk in. Een dag later was het opnieuw raak: de enige kip die de eerste aanval had overleefd, werd nu ge grepen door een andere hond, eve neens een Stafford. „Die hond was met zijn borst tegen de omheining aan het beuken", zegt Paul. Op nieuw lukte het niet de hond te pakken. „Mijn vrouw rende er nog achteraan, maar hij was te snel." Balcaen en zijn vrouw zijn er van overtuigd dat de honden bij el kaar horen, het gaat om een don kergrijs/zwart exemplaar en een hond met een witte/caramelach- tige vacht. Maar van wie ze zijn of waar ze vandaan komen, is voor alsnog niet duidelijk. De honden waren in elk geval nooit eerder ge- ^zien in de wijk. „Er is nu behoor lijk wat alertheid", zegt Balcaen. „Het maakt onze buurt onveilig. Nu zijn het kippen, maar het kan ook een kind zijn dat wordt aange vallen." Het Sasse gezin had de kippen al jaren, „maar zolang die honden nog rondlopen, gaan wij ze geen nieuw voer bezorgen", klinkt het wrang. Melding Op Facebook roept Daniëlle Bal caen op melding te maken bij de politie als de honden worden ge zien. 'En let op dieren die buiten worden gehouden'. De politie is van de zaak op de hoogte, bevestigt woordvoerster Mireille Aalders. „Het is lastig, want we weten niet van wie de honden zijn. We zijn afhankelijk van getuigen." Mensen die de hon den zien, wordt gevraagd foto's te maken en die naar de politie te sturen. Amateurarcheoloog Piet Jasperse uit Sint-Maar tensdijk kreeg in 1961 een bijzondere penning in handen. Deze was gevonden aan de voet van de vliedberg van Westkerke op Tholen. De penning dateert uit ongeveer 1625-1650. De voor zijde is versierd met een octa- gram (achthoek) en de namen en astrologische symbolen van de 'zeven planeten', waartoe ook de maan behoorde. Op de keerzijde is de scène van Christus en de Sa- maritaanse vrouw afgebeeld (Jo- hannes 41-39). De connectie tussen beide zijden is vermoede lijk dat Christus naar aanleiding van dit bijbelverhaal ook Water man werd genoemd: één van de tekens van de Dierenriem. De Westkerkse penning heeft een doorsnede van 5,9 centimeter. Helaas is zij ietwat beschadigd, vermoedelijk door ploegsporen. Gelukkig zijn van elders enkele identieke penningen bekend, zo dat het 'decoratieprogramma' van het Thoolse exemplaar kon wor den aangevuld. In het centrum van de acht hoek is een roosachtig motief te herkennen. Dit duidt mogelijk op de grotendeels fictieve, occulte beweging van de Rozenkruisers, waarover de eerste (Duitse) pam fletten verschenen in 1614 en 1615. De roos staat in deze traditie voor Christus. De penning zou dus aan twee zijden hetzelfde verhaal vertellen van Christus en het door hem geschonken water als bron van eeuwig leven: aan de UIT DE ZEEUWSE KLEI keerzijde in bijbelse taal, aan de voorzijde in esoterisch-astrologi- sche symboliek. In de oud-chris telijke symboliek staat de acht hoek ook voor het eeuwige leven. De astrologie verloor in de ze ventiende eeuw haar weten schappelijke geldigheid door de opkomst van de moderne astro nomie. Tegelijk begon deze oude 'koningin der wetenschappen' aan een nieuwe loopbaan in de hermetische en occulte discipli nes. Het motief van Jezus en de Samaritaanse vrouw, afgebeeld op de andere kant, is al vanaf de late middeleeuwen een geliefd onderwerp in de beeldende kunst. Hoe kwam deze intrigerende penning aan de voet van de berg van Westkerke terecht? Mis schien woonde in het Hooge Huys in de directe nabijheid ie mand met belangstelling voor de mystieke symboliek van de astro logie, wat tijdens de renaissance zo geliefd was. De penning kan ook verloren zijn door een bezoe ker met dezelfde voorliefde. Want deze belangstellingssfeer sloot in de zeventiende eeuw goed aan bij interesse voor de Zeeuwse vlied bergen, waaromheen een ge heimzinnige waas hing. De oor sprong en functie van deze mid deleeuwse mottes of kasteelberg jes was toen al niet meer bekend. woensdag 5 december 2018 m Een leuke manier om samen alvast in de Sinterklaas stemming te komen: bak zelf pepernoten. Nicolette van Eerste hulp bij Kindertraktaties legt uit hoe je in een handomdraai snoepsushi op tafel zet. Bijtgrage honden los in Sas van Gent Een Amerikaanse stafford- shire terriër (niet een van de honden uit dit artikel). FOTO GETTYIMAGES/ISTOCKPHOTO Luc Oggel Jan J.B. Kuipers Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) ■4 Voor zijde van de pen ning uit West kerke. FOTO BEELDBANK SCEZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40