Prijs gas en stroom 360euro omhoog II Schaarste anticonceptiemiddel kan nog weken duren 3 VAARWEL BUSH 'Ik ben een meisje en zodra ik ongesteld ben, bloed ik dood.' Na die dramatische oproep op sociale media werd Chantal Kuipers bedolven onder de overal schaarse anticonceptiepil. AMERSFOORT Door stijgende ta rieven en fors hogere belastingen schiet de energienota omhoog. Een gemiddeld gezin gaat in 2019 liefst 360 euro meer betalen, becijfert energievergelijker Gaslicht.com. Dit jaar stegen de energiekosten ook al, met gemiddeld 190 euro. Eneco, één van de drie grote energiebedrijven, verhoogt per 1 ja nuari de gasprijs met 7 cent per ku bieke meter. Stroom wordt bijna 3 cent duurder. Een driepersoonsge- zin (3.500 kilowatt uur stroom en 1.500 kuub gas) is daardoor in 2019 ruim 200 euro extra kwijt, becijfert Gaslicht.com. Oorzaken zijn onder meer de hoge inkoopprijs van gas, gestegen CCL-emissierechten en de goed draaiende economie. Het stil leggen van kernreactoren in België drijft de prijs verder op, omdat onze zuiderburen daardoor meer Neder landse stroom inkopen. Nuon en Essent weigeren hun consumententarieven te onthullen. „De tarieven voor consumenten gaan in elk geval niet omlaag", wil Essent slechts kwijt. Belastingen Stijgen de energietarieven, de be lastingen nemen nóg harder toe. In 2019 betaalt een gemiddeld huis houden voor energie 160 euro meer belasting dan dit jaar. Zowel de gastaks (+54 euro) als de opslag duurzame energie (+68 euro) gaat omhoog. Verder ontvangt een ge middeld huishouden 61 euro min der belastingkorting op energie. Een klein voordeeltje is er ook: de stroomtaks daalt net als vorig jaar met 30 euro. De energierekening bestaat zo inmiddels voor twee derde uit belastingen. Door het al maandenlang voort durende tekort aan anticonceptie pillen halen vrouwen de gekste capriolen uit om toch aan een strip te komen. Ze bieden op Marktplaats, reizen naar België of zetten een noodkreet op sociale media. Dat deed ook Chantal Kui pers, uit Groningen. „Ik ben een meisje en heb een meisjesprobleem. Zodra ik onge steld ben, bloed ik dood, daarom slik ik de pil. Helaas is-ie nergens meer te krijgen. Wie in Gronin gen wil een strip aan mij kwijt zodat ik kan werken en leven (ja, mijn apotheek adviseerde om het op deze manier te proberen)." Toegegeven, zegt Chantal Kui pers een paar uurtjes later, de op roep was wellicht wat overtrok ken, maar bleek bijzonder effec tief. Ze kreeg minstens veertig strips aangeboden door onbe kende vrouwen, terwijl bij veel apotheken in het land de voorraad nul is. „Ik bloed natuurlijk niet dood, maar ik kan niet functione ren zonder de pil. Ik val flauw en lek binnen twintig minuten door", vat Kuipers (36), moeder van drie kinderen, haar maande lijkse 'bloedbad' samen. De Groningse nam drie strips over, de rest is voor andere gedu peerden, besloot ze. Zij kunnen elkaar benaderen via de hashtag #vrouwensteunenvrouwen die Kuipers in het leven riep. „Ik kan wel een pillenzaakje beginnen, maar ik ben geen dealer. Hopelijk worden door die hashtag meer vrouwen geholpen." Ook via Marktplaats wordt de veelgebruikte pil met ethinyle- stradiol en levonorgestrel aange boden. „Deze zeven strips heb ik nog liggen en zijn altijd netjes bewaard in het donker in een kastje", schrijft een verkoper uit Leerdam, die er een beschaafde prijs van 17,50 euro voor vraagt. Gevaarlijk Brancheorganisatie voor apothe kers KNMP noemt de handel via internet 'gevaarlijk'. „De klant weet niet of hij een betrouwbaar middel krijgt. Soms zit er te veel werkzame stof in, of juist hele maal niet. De vervalsing van het doosje kan zo goed zijn dat zelfs de apotheker dit niet ziet", waar schuwt een woordvoerder. De KNMP adviseert naar de huisarts te gaan voor een alternatief, zoals de prikpil of een spiraaltje. Het tekort speelt al sinds sep tember. De problemen worden Ik kan niet functioneren zonder de pil. Ik val flauw en lek gauw door steeds groter. Waar apothekers eerst een strip meegaven aan de balie, om de kleine voorraad zo eerlijk mogelijk te verdelen, zijn de schappen nu bijna overal leeg. „Vrouwen rijden zelfs naar België voor de pil", meldt de KNMP. Veel apothekers krijgen te ma ken met boze, soms agressieve vrouwen aan de balie. „Apothe kers worden uitgescholden en krijgen soms lege doosjes naar hun hoofd geslingerd. We snap pen het onbegrip van de vrou wen, maar de apothekers kunnen er helaas ook niks aan doen", aldus de KNMP-woordvoerder. Afgekeurd Het tekort ontstond nadat een grote lading pillen uit het buiten land werd afgekeurd en vernie tigd door een toezichthouder en de Inspectie voor de Gezond heidszorg. De pillen worden in opdracht van de Nederlandse be drijven gemaakt in landen zoals India, China en Turkije. Door de grote vraag ontstonden daarna productieproblemen. Minister Bruins (Medische Zorg) liet vo rige week aan de Tweede Kamer weten dat de tekorten nog enkele weken kunnen aanhouden. Chantal Kuipers is in elk geval voorzien, de komende drie maan den. En haar oproepje leverde nóg iets positiefs op. „Ik kreeg een be richtje van een gynaecoloog dat ik maar eens langs moest ko men, want dat maandelijkse bloedbad was écht niet nodig." woensdag 5 december 2018 Met een strak gelaat laten de Amerikaanse president Do- nald Trump en first lady Mela- nia Trump hun gedachten aan de vorige week vrijdag overle den ex-president George Bush (94) de vrije loop. George Herbert Walker Bush, de 41ste president van de Ver enigde Staten in de jaren 1989-1993, is overgevlogen naar hoofdstad Washington, waar afscheid van hem kan worden genomen in het Capi- tool. Woensdag is er een uit vaartdienst, waar Nederland wordt vertegenwoordigd door minister van Staat Winnie Sorgdrager. Bush wordt don derdag in Houston (Texas) be graven. FOTO AFP 'Wie o wie geeft mij de pil, zodat ik kan leven?' Hanneke van Houwelingen Groningen - Chantal Kuipers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3