Provincie stopt steun voor administratie Postpiet Athina gooit alleen post door de bus, geen pepernoten Snelheid tijdelijk omlaag op Zanddijk en Molendijk 4 Fabriek betwijfelt of het lukt de deadline van oktober2022te halen Wiebes stelde de deadline van ok tober 2022 maandag in een brief aan de Tweede Kamer. Hij wilde eerst 53 bedrijven die veel Gronings gas gebruiken, voor die tijd laten om schakelen. Volgens hem is dat ech ter niet haalbaar. Het vraagt te veel geregel. Wiebes wil zich nu 'beper ken' tot de negen grootste afne mers, van jaarlijks meer dan 100 miljoen kubieke meter Gronings gas. Tot die groep behoort in Zeeland kunstmestfabriek Yara, die elk jaar zo'n twee miljard kubieke meter gas verwerkt. Gas is een basis grondstof voor kunstmest. Yara is in de loop der jaren steeds meer niet-Gronings, hoogcalorisch gas gaan gebruiken. Dat percentage is tot 75 procent opgelopen. Een kwart, ofwel 500 miljoen kubieke meter, komt nog uit Groningen. Uitfaseren „We willen onze bijdrage leveren aan het uitfaseren van Gronings aardgas", reageert Yara-woordvoer der Gijsbrecht Gunter op de maat regel van minister Wiebes. „Maar er is meer duidelijkheid nodig hoe over wij dat kunnen bereiken." Compenseren Het kabinet heeft in het regeerak koord al 75 miljoen euro toegezegd om bedrijven te compenseren. Een regeling is daar nog niet voor. Een belangrijk punt voor Yara is ook dat het overschakelen naar andersoor tig gas dan laagcalorisch Gronings gas kan leiden tot een hogere uit stoot van het broeikasgas CO2. Yara wil weten welke (financiële) conse quenties dit heeft. Yara-woordvoerder Gunter spreekt de hoop uit dat Yara in staat wordt gesteld fasegewijs het ge bruik van Gronings aardgas (ver der) terug te brengen. Investerin gen in fabrieken zijn daarvoor no dig en die lopen volgens Gunter niet altijd gelijk op met de agenda Er is meer duidelijkheid nodig over hoe wij dat kunnen bereiken van Wiebes. Yara voert in principe elke zes jaar groot onderhoud uit aan één van de fabrieken in Sluis kil-Oost, volgens een strakke plan ning. Het kost veel geld om die eventueel naar voren te halen om op niet-Gronings gas te kunnen overschakelen. Of oktober 2022 als deadline haalbaar is voor Yara, durft Gunter daarom niet met zekerheid te zeggen. „We moeten daar nog eens goed over praten met het mi nisterie." Wetswijziging Minister Wiebes kondigt in zijn brief aan de Tweede Kamer een wetswijziging aan die de negen grootverbruikers verplicht op tijd om te schakelen. Het doel is de aardgaswinning in Groningen steeds verder terug te dringen om het aardbevingsgevaar te beper ken. Boerderijenstichting Zeeland en Erfgoedvereniging Heemschut moeten hun administratie en se cretariaat voortaan zelf betalen. De provincie wil dat niet meer doen. Dat scheelt ruim 10.000 euro. Het gaat onder meer om de kos ten voor het versturen van post en het notuleren van vergaderingen. Het besluit vloeit voort uit de op richting van een Erfgoedhuis. Vrij dag nemen Provinciale Staten daarover een beslissing. Het idee is dat Zeeuwse vrijwilligersorganisa ties binnen dat Erfgoedhuis - dat onderdeel is van de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) - gaan samenwerken. Daarmee kan de administratief- secretariële ondersteuning van de Boerderijenstichting en Heem schut door SCEZ wel vervallen, vindt het provinciebestuur. Op verzoek van de Staten is nog eens op een rijtje gezet wat er precies wordt gedaan en hoeveel dat kost. Het afhandelen van de post, het or- Het idee is dat vrijwil ligersorganisaties binnen Erfgoedhuis gaan samenwerken ganiseren en notuleren van verga deringen en het regelen van excur sies voor de twee verenigingen kostte dit jaar in totaal 10.771 euro. Beide organisaties én SCEZ pro testeren tegen het vervallen van de steun. D66 komt vrijdag met een voorstel om ze te blijven helpen. Achter de gedaante van deze Zwarte Piet gaat Athina Leemans schuil. De inwoonster van Rilland is bezorger bij postbedrijf Sandd. Sinds zeven jaar brengt ze in sinter klaastijd de post af en toe rond als het hulpje van de goedheiligman. In het begin deed ze dat vooral ter vermaak van de dorpsbewoners, maar tegenwoordig is het ook wel een statement. „Want wij zijn vóór Zwarte Piet", zegt ze. „Kijk maar naar de versieringen in huis. Alle pieten zijn hier nog zwart. Een roetveegpiet is voor ons een nep- piet." Het postbedrijf staat volgens Athina achter haar en ook van de meeste dorpsbewoners krijgt ze leuke reacties. Vaak loopt ze langs een paar scholen en dan wordt er enthousiast gezwaaid. Soms wen den mensen hun hoofd af, maar de Rillandse weet niet of deze dorps bewoners tegen Zwarte Piet zijn, er niks mee hebben of het misschien wel eng vinden. Nare ervaringen heeft ze in elk geval nog nooit ge had. Discussies over het fenomeen 'Zwarte Piet' trouwens ook niet. „Maar die ga ik ook niet aan, hoor." Dinsdag liep Athina, zelf moeder van drie jonge kinderen, haar laat ste ronde als Zwarte Piet voor dit jaar. Als er geen gekke dingen ge beuren, wordt het pietenpak vol gend jaar weer uit de kast gehaald. „Het kost even wat moeite", zegt ze. „Meestal ben ik een minuut of twintig bezig met schminken. En na afloop moet het er ook allemaal weer af. Maar ik vind het zo leuk om te doen." De Rillandse neemt ook altijd een zakje strooigoed mee. Af en toe krijgt iemand een hand vol lekkers. „Maar ik gooi geen peper noten door de brievenbus", bena drukt ze. „Je weet niet of mensen dat waarderen." YERSEKE De maximumsnelheid op de Zanddijk en de Molendijk tussen Yerseke en de A58 gaat om laag naar 60 kilometer per uur. Nu geldt dat nog maar voor een deel van de weg. Het dagelijks provinciebestuur heeft dat vandaag besloten. De maatregel is bedoeld om de veilig heid op de drukke weg te vergro ten. Het gaat om een tijdelijke maat regel. Er is een onderzoek gaande naar een oplossing van de ver keersproblemen rond Yerseke. Dat moet leiden tot een integrale aanpak. Op aandrang van omwo nenden en belanghebbenden wordt tot de snelheid alvast terug gebracht tot 60 kilometer per uur. Dat zou bij het inrichten van de wegen weer kunnen veranderen. Om ervoor te zorgen dat wegge- De maatregel is bedoeld om de veiligheid te vergroten bruikers zich aan de snelheid houden, worden dit voorjaar ver keersplateaus aangelegd. Als die klaar zijn, gaat de nieuwe maxi mumsnelheid in. woensdag 5 december 2018 GO Yara moet van Gronings gas af Het is maar de vraag of kunst- mestfabriek Yara in Sluiskil- Oost al in oktober 2022 zonder laagcalorisch Gronings aardgas kan, zoals minister Eric Wiebes van Economische Zaken en Kli maat wil. Harmen van der Werf Sluiskil - Gijsbrecht Gunter, woordvoerder Yara Ernst jan Rozendaal Middelburg Athina Leemans brengt tijdens sinterklaastijd de post rond als Zwarte Piet. fotomarcelledavidse Er zijn allerlei soorten pieten. Hoofdpieten, huispieten, kook- pieten... Maar in Rilland loopt elke dinsdag een postpiet rond. Rob Paardekam Rilland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36