Bewoners vechten tegen kerk in Yerseke Wat is een praktijkschool 3 jecten." Leerlingen kunnen tijdens hun opleiding certificaten halen, die door branches erkend zijn. „Dat zijn bijvoorbeeld lascertificaten of heftruckcertificaten. Leerlingen zijn daar enorm trots op, juist om dat ze geen diploma krijgen", weet Van Nieuwenhuijzen. „Een school diploma zal ongetwijfeld goed zijn voor de eigenwaarde van de leerlin gen, maar als ze daarmee geen stap kunnen zetten, dan worden ze blij gemaakt met een dooie mus." Zijn collega Gernler: „Er moet verder nagedacht worden over het effect van zo'n diploma. Anders is het alleen een papiertje voor de bühne." Schild merkt weieens dat ouders teleurgesteld zijn als ze horen dat hun kind geen diploma krijgt op de praktijkschool. „Dan vertel ik ze dat hun kind geen diploma krijgt, maar wel een arbeidscontract en een baan. De leerlingen doen mee in de maatschappij. Daar gaat het om." VIJFTAL Zo probeerden de advocaten van een groep bewoners van de Steeweg aan te tonen dat helemaal niet nodig is om een 'megakerk' met tweeduizend zitplaatsen te bouwen. Uit onderzoek van advies bureau Antea zou blijken dat na ja ren van groei, nu een 'kentering is ingezet' naar krimp. Ook werden vraagtekens gezet bij het aantal kerkgangers. Advocaat Johan van Groningen: „Van mijn cliënten heb ik gehoord dat er lege plekken zijn." Klapstoeltjes Met deze bewering hadden de staatsraden grote moeite. „Van ho ren zeggen is natuurlijk geen objec tieve vaststelling." De advocaat van de kerk, Gerrit van der Veen, bena drukte dat het bijna elke zondag 'tobben is met klapstoeltjes en par keren'. Volgens de tegenstanders moet de kerk maar een tegenover gelegen perceel aankopen. „De hui dige locatie is de beste plek, maar die is buiten het locatieonderzoek gehouden." De bezwaarmakers verwachten grote verkeersproblemen, ook al heeft de gemeente Reimerswaal toegezegd dat de Steeweg in 2019 op Van horen zeggen is natuurlijk geen objectieve vaststelling de schop gaat. Aangezien die plan nen nog niet klaar én nog niet uit gevoerd zijn, vond advocaat Martijn de Winter dat de bewoners niet kunnen vertrouwen op een goede afloop. De maximale hoogten in het be stemmingsplan bleken nogal ruim bemeten: 31 meter voor de kerk zelf en 50 meter voor te toren. Die wor den aangepast naar de daadwerke lijk geplande afmetingen: respec tievelijk 25 en 45 meter. De discus sie over de maten lokten reacties uit het publiek uit. „Het wordt een to ren van Babel", riep een aanwezige vrouw. Vrij uitgebreid werd stilgestaan bij de noodzaak een nieuw pad aan te leggen tussen de kerk en de be graafplaats en het aantal rouwstoe ten dat daar gebruik van gaat ma ken. Bij één van de bezwaarmakers loopt het pad 'praktisch door zijn achtertuin'. Bovendien wordt een grondwal, aangelegd om weder zijdse privacy te garanderen, deels afgebroken. Daardoor krijgen de bewoners zicht op de begraafplaats. „Wij ervaren stoeten huilende mensen op onverwachte momen ten als een gigantische inbreuk op onze privacy." Advocaat Tycho Lam weersprak namens de gemeente de suggestie dat het aantal rouwstoeten (nu twintig per jaar) de komende jaren enorm oploopt. „Maar ook als het er zestig worden, is de hinder voor de omwonenden uit ruimtelijk oog punt niet onaanvaardbaar." Vanwege de complexiteit van de zaak zal de Raad van State waar schijnlijk iets langer dan de gebrui kelijke zes weken nodig hebben om uitspraak te kunnen doen. woensdag 5 december 2018 doet geen recht aan school' Axl Isrie (16) uit Goes zit op praktijkschool De Wissel in Goes „Ik vind zo'n diploma wel een gaaf idee. Toen ik hoorde dat ik op de praktijkschool geen diploma krijg, was ik teleurgesteld. Ik vind een diploma een bewijs dat ik hard ge werkt heb. Het geeft me zelfvertrouwen. Ik wil later in de kinder- zorg gaan werken of lasser worden. Ik wil ook graag certificaten halen, maar ik denk dat ik trotser zou zijn als ik een diploma in handen heb. Dan denk ik: Kijk nou hoever ik het heb geschopt! Dan voel ik me een haan in het kippenhok. Op de praktijkschool leer je misschien minder uit de boeken, maar ook met de handen kun je heel veel bereiken." FOTO'S MARCELLE DAVIDSE Op de vijf praktijk scholen in Zeeland (in Goes, Middel burg, Terneuzen, Hulst en Krabben- dijke) zitten zeshon derd leerlingen tus sen de 12 en 20 jaar. Het gaat om scholie ren met een laag IQ, voor wie het vmbo te hoog gegrepen is. De tieners worden praktisch opgeleid, en blijven op school tot een baan voor ze gevonden is. Som mige leerlingen zet ten de stap naar een entreeopleiding in het mbo (niveau 1). Youri van der Bel (18) uit Goes zit op praktijkschool De Wissel in Goes „Ik vind het leuk om een diploma te krijgen, maar ik wil weten wat je met zo'n schooldiploma kan. Een vmbo- of mbo-diploma, daar heb je wat aan, maar wat heb je aan een praktijkschooldiploma? Ik vind het niet oneerlijk dat wij nu geen diploma krijgen, want we doen heel veel in de praktijk en hebben weinig theorie. En er is ook geen examen. Ik heb al zes certificaten gehaald op de praktijkschool, bijvoorbeeld een heftruckcertificaat en een VCA- certificaat. Voor mij is het be langrijk om een werkplek te vin den, want daarmee kun je verder in je leven." Van koplichten in de woonkamer tot rouwstoeten door de achter tuin en van wildparkeerders tot geluidsoverlast. Tegenstanders van de bouw van de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Yerseke haalden gisteren alles uit de kast om het in juli vorig jaar aangenomen bouwplan bij de Raad van State onderuit te halen. De raad bleek lang niet van alle argumenten onder de indruk. Joeri Wisse Den Haag - Staatsraad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35