Scholen zijn een beetje te zuinig Wim Roose krijgt Gouden Jirizaag Sluis en Vlissingen nu nog uit muziekschool Chinees 2 Volg je een praktijkschool danheb je daarna een baan. Wat is dan nog het nut van een diploma? PRAKTIJKONDERWIJS ERKENNING Commentaar Wat? Hebben de scholen in Zeeland miljoenen opge pot? Hoe is dat te rijmen met de krapte aan personeel en aan voorzieningen? Veel ouders zullen meteen denken dat de ministers Ingrid van Engelshoven en Arie Slob goed bezig zijn. De bewindslieden waarschuwen de scholen voor al te grote financiële reserves. Het geld moet naar het on derwijs. Niet naar de bank. Dat klinkt logisch. De Zeeuwse onderwijsinstellingen hebben samen ongeveer 180 miljoen euro achter de hand. Daarmee kunnen ze grote te genvallers opvangen. De schoolbestuurders hebben een goed argument voor hun spaarzaamheid. De vele veranderingen in het overheidsbeleid maken hen voorzichtig. Er kan zomaar weer een kostbare maatregel uit de lucht vallen. Of het nodig is om daarvoor bedragen te reserveren tot maar liefst de helft van de jaarinkomsten, valt te bezien. Zo grillig is Den Haag nu ook weer niet. Dus Van Engelshoven en Slob hebben een goed punt. De scholen zien zelf ook in dat zij de teugels wellicht iets te strak aantrekken. Coöperatie Primair Onderwijs Zeeland moe digt scholen aan te investeren. Dat belooft wat voor het onder wijzend personeel en voor de kinderen. Deze inhaalslag is goed. Maar het is toch zaak voorzichtig te blijven. Liever iets te zuinig dan een gat in de hand. Het is beter over tien jaar rede lijke reserves te hebben dan schrijnende tekorten. Over tien jaar hebben we liever redelijke reserves dan schrijnende tekorten De Gouden Jirizaag is sinds 1999 jaarlijks (met uitzondering van de jaren 2000 en 2005) aan één of twee vrijwilligers uitgereikt. Twee jaar geleden won de Stichting Open Duinen de zaag als blijk van waar dering en erkenning. Daarnaast ontvingen 21 vrijwilligers de prijs. Aanvankelijk ging de zaag vooral naar mensen die helpen bij natuur- onderhoud: knotters en snoeiers, die vaak een zaag hanteren. Een ji rizaag wordt gebruikt om moeilijk bereikbare takken af te kunnen za- ALMANAK Het Terneuzense meisje (11) kan al net zo in een deuk liggen om woordgrapjes als haar vader. Af gelopen zaterdag gierden ze het weer eens uit. Ze lagen naast elkaar op de bank, uit te buiken van een Chi nese rijsttafel waarvan natuur lijk weer nét iets te veel was ge- gen. Vorig jaar won Herman Schrama, één van de voortrekkers van het Wandelnetwerk Walche ren, de prijs. Met SLZ-bestuurder Jo Timmers en Monica Schra-Antho- nisse, beleidsmedewerker natuur en landschap bij de provincie, koos Schrama nu voor een vrijwilliger die zich vooral inzet voor het be houd en terugplaatsen van cultuur- Inzet voor behoud cultuurhistorisch interessante kleine landschapselementen historisch interessante kleine land schapselementen. De prijs werd overhandigd bij de terugplaatsing van een tiendpaal in de polders tus sen Serooskerke en Gapinge. nuttigd. Dochterlief liet er al dan niet per ongeluk eentje vliegen. Haar vader vluchtte daarop naar de keuken, maar het begelei dende commentaar kon hij wél waarderen. „Sorry pap, ik heb een beetje last van mijn babi pang-gang!" Kaiser Chiefs naar Vestrock Geld en sieraden gestolen uit woning VLISSINGEN Ondernemersdag in Dockwize Met een schooldiploma wil minis ter Arie Slob van Ónderwijs leerlin gen van praktijkscholen erkenning geven voor hun prestaties. Zeeuwse schoolleiders vinden het gebaar 'charmant', maar zijn sceptisch over de waarde van zo'n papiertje. Het praktijkonderwijs is de enige vorm van voortgezet onderwijs waarin leerlingen aan het eind van hun opleiding zonder diploma de school verlaten. Onterecht, vindt minister Slob. Deze leerlingen wil len, net als hun leeftijdgenoten, la ten zien wat ze kunnen. Tot zover is directeur Jelle Gernler van praktijk school De Wissel in Goes het eens met Slob. „Erkenning en herken ning zijn belangrijk voor de prak tijkscholen. We moeten aan bedrij ven heel vaak uitleggen wat we doen. En zo'n diploma kan bijdra gen aan een positief imago." Veterstrikdiploma Het is een 'charmant idee', vindt ook Tom Schild, directeur van praktijkschool Het Bolwerk in Mid delburg. Maar hij vreest dat het di ploma geen maatschappelijke waarde heeft. „Ik ben bang dat het een soort veterstrikdiploma wordt, dat geen recht doet aan het soort onderwijs dat we bieden. Het is een heel intensieve klus om leerlingen met maatwerktrajecten klaar te sto men voor de maatschappij. Dat kun je niet afdoen met een papiertje zonder civiele waarde." „Het hoofddoel van het praktijk onderwijs is leerlingen naar betaald werk leiden", zegt Jack van Nieu- wenhuij zen, uitstroomcoördinator van De Wissel. „Als je een diploma uitgeeft, dan impliceert dat dat je prestaties meet. In het vmbo wor den prestaties van leerlingen langs een standaard lat gelegd, die lande lijk is vastgesteld. Als je een vmbo- diploma hebt, dan weet iedereen wat je kunt. Maar de niveaus van onze leerlingen verschillen enorm: daarom hebben we maatwerktra- De Zeeuwse Muziekschool (ZMS) is het niet met Sluis en Vlissingen eens geworden over hun afkoop som. Een onafhankelijke partij moet nu de knoop doorhakken. De Zeeuwse Muziekschool is een gemeenschappelijke regeling van alle gemeenten. Drie jaar geleden besloten Sluis en Vlissingen daar per 1 januari 2018 uit te stappen. Af gesproken werd dat dit Sluis 214.000 euro en Vlissingen 770.000 euro zou kosten. Op basis van de jaarrekening 2016 verhoogde de ZMS die bedragen tot 818.000 en 1,1 miljoen euro. Sinds dien is het hommeles. De gemeen ten tekenden bezwaar aan bij de provincie. Die gaf ze opdracht er met de muziekschool uit te komen. Expert Dat is niet gelukt. Het dagelijks pro vinciebestuur volgt nu alsnog de raad van de eigen bezwarencom- missie op. Sluis, Vlissingen en de ZMS stellen gezamenlijk een onaf hankelijke expert aan die de hoogte van de afkoopsommen bepaalt. Alle partijen moeten zich aan het oor deel houden. Gedeputeerde Jo-An- nes de Bat verwacht uiterlijk in het voorjaar een oplossing. „Hier hoeft iemand niet zes maanden op te stu deren." woensdag 5 december 2018 Wim Roose uit Vlissingen heeft de Gouden Jirizaag gekregen. Het is een prijs van de Stichting Landschapsbeheer voor men sen die zich al lange tijd als vrij williger inzetten voor verfraaiing van het Zeeuwse landschap. René Hoonhorst Serooskerke (W) Tip? redactie@pzc.nl HULST Het Britse Kaiser Chiefs speelt volgend jaar op de jubileumeditie van het festival Vestrock in Hulst. Eerder werd een andere grote naam bekendge maakt: Nothing but Thie- ves. De organisatie maakte gisteren ook be kend dat popgroep Rondé, feestband Blaas of Glory, rappers Donnie en Joost en rockbands Black Honey en Fangclub op de tiende editie van Vestrock spelen. Kaiser Chiefs timmert sinds 2003 aan de weg. Hun eerste grote hit was Ruby. Vestrock is volgend jaar van vrijdag 31 mei tot en met zondag 2 juni. SINTJANSTEEN Bij twee woningen in Sint Jansteen is maandag in gebroken. Uit een huis aan de Hoofdstraat zijn geld en sieraden gesto len. Uit een woning aan de Geslechtendijk is computerapparatuur meegenomen. De inbraak in de Hoofdstraat ge beurde maandag tussen 16.00 en 20.45 uur. Het is niet bekend hoe de inbre kers binnengekomen zijn. Dat wordt nog onder zocht door de technische recherche. De inbraak aan de Geslechtendijk gebeurde tussen 07.45 uur en 17.30 uur. Hier werd een deur gefor ceerd. Voor starters, zzp'ers en 'kleine' ondernemers houdt Zeeland Business woensdag 12 december een ondernemersdag in Vlissingen. De bijeen komst die om 18.00 uur begint in Dockwize aan de Edisonweg 41B is gratis toegankelijk. Be zoekers vinden er een startersmarkt, seminars en workshops over onder meer financiën, verzekeringen en belas tingen. Ook kunnen ze een 'imagospel' spelen. Dat geeft tips hoe on dernemers zich opti maal kunnen presente ren en netwerken met collega-ondernemers. 'Diploma Cornelleke Blok Goes Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34