28 M Erland Galjaard (51) stopte begin dit jaar als programmadirecteur van RTL. Wie dacht dat hij het rustig aan zou doen, heeft het mis. Samen met Ronald Molendijk (53) vormt hij het dj/producersduo Soulvation. Deze krant reisde mee met de twee boezemvrienden. ANGELA KIJKT TV re. Hilversum doet zijn bijnaam 'de slangenkuil' deze dagen eer aan. Nu gaan ze in andere branches dan de tv-wereld ook vaak ge noeg raar en respectloos met mensen om, dat weet ik heus wel, maar in een sector waar het draait om communicatie en beeldvorming is het extra wrang en ook extra kwalijk. Ik heb het natuurlijk over Philip Freriks. Live ontslagen als columnist op de radio, door het VPRO-programma OVT afgelopen weekend. Wie het nog niet gedaan heeft: kijk vooral het webcam- filmpje terug, want radio is tegenwoordig ook een beetje tv, en zie hoe de term 'pijnlijk' een nieuwe betekenis krijgt, over de rug van de arme Philip. Hoop gedoe na afloop, publieke excuses, het was natuurlijk allemaal een misverstand en of hij alsje blieft toch wil blijven. 'Nee,' zei het lijdend voorwerp maandagavond zelfverzekerd aan tafel bij Jeroen Pauw, waar hij als oud-correspondent en import-Parijzenaar de gele-hesjesopstand duidde, tussen de opnames van het nieuwe seizoen van De Slimste Mens door. Dat is namelijk het mooiste aan deze hele affaire: OVT kan kijkcijferkanon Philip (74) veel harder ge bruiken dan hij dat radioprogramma. Zaak afgedaan, zou je denken. Maar nee. Pauw toverde een fragment van Met Het Oog Op Morgen van zondag tevoorschijn waarin journalist John Jansen van Galen, ook medewerker van OVT, ver telde dat het helemaal geen misverstand was, dat hij allang had gehoord dat het programma wilde verjongen, dat Philip het veld moest ruimen en dat hij, zelf 78 jaar, mocht blijven. Iedereen wist dat, behalve de betrokkene zelf dus. Alsof hij niet genoeg te verduren had gekregen dit weekend, was deze ontboezeming ook weer nieuw voor Philip. Zijn gezicht verried woede, te leurstelling en ongeloof en hij moest zich zicht baar herpakken. Als mens wenste ik hem toe dat hij het filmpje al voor de uitzending gezien had, als kijker schoof ik op het puntje van mijn stoel. Jeroen Pauw kwalificeerde de OVT-redactie als een 'schijnheilig clubje', wat ik een zeer treffende omschrijving vond. Maar Philip liet zich niet ver leiden tot dergelijke kwalificaties. Hij hield het bij de beheerste conclusie dat hij 'dit' (de woorden van Jansen van Galen over verjonging dus) alle maal exact had gevraagd bij de VPRO en dat hem bezworen was dat het niet zo was. „Ik weet niet wie ik nu nog moet geloven." Je zou wensen dat de bazen in Hilversum net zo chique met mensen omgaan als Philip Freriks dat doet. 't Schaep als musical Boef betaalt voor hoog cijfer Ik ben de het grote publiek is Erland Galjaard vooral bekend als programmadirec teur van RTL en de echtgenoot van Wendy van Dijk. In maart van dit jaar stopte hij, na 21 jaar. „Om te ontdek ken wat er gebeurt als ik uit die hec- tiek stap en m'n creativiteit op an dere vlakken inzet." Kneepjes Het andere vlak is: muziek. Om te luisteren ('nachtenlang'), draaien én maken. Zeven jaar geleden ontmoette hij Ronald Mo lendijk, de vroegere resi- dent-dj van Night Town. „Daar ging ik uit. Stond ik in de rij voor Ronald. Ik ging ook naar zijn platenzaak", diept Galjaard op. Het was 2011: Wendy van Dijk werd 40. Ze wilde een groot feest geven. „Ronald was een held voor mij, ik wilde dat hij zou draaien. Ik dacht: dat gaat hij nooit doen." Dus wel. De twee ontwikkelden zelfs een vriendschap. En toen Gal jaard in 2014 trouwde metVan Dijk was het logisch dat Molendijk in de weer ging met muziek. „Maar nu wilde ik dat Erland óók een setje zou draaien", vertelt Molendijk. „Toen heeft hij me de kneepjes van het vak geleerd", zegt Galjaard, die vanaf zijn zevende piano speelt. Molendijk: „Natuurlijk had hij talent, anders had ik het niet gevraagd. Ik loop lang ge noeg mee in de muziek om te weten of dit ging werken. Erland weet hoe muziek in elkaar steekt." Zie ze nu, vier jaar later, samen de voegen uit de Maria Magdalena Kerk dreunen, nadat ze met het enthousi asme van een puber in de auto hun nieuwe tracks hebben laten horen. „Dat is een bonus op het draaien", vindt Galjaard, „muziek maken. Er is niets leukers dan samen de studio in te gaan en iets creëren. Waanzinnig!" Achter de dj-booth staat Molendijk en vrijdagavond in Goes, net voor tie nen. De imposante Maria Magdalena Kerk in het centrum van de stad is omge ven door paars licht. Muziek komt uit de kolossale open staande deuren. Rijen aan de Singel straat staan er niet meer, want bin nen wordt al even feest gevierd. Op Thanh Goes It's Friday wordt ge lachen, geflirt, gegeten en gedronken. De mannen van Soulvation zijn ook net in da house. Ronald Molendijk en Erland Galjaard zijn op de foto ge weest, hebben een watertje gekregen en sluiten hun stickies aan op de ap paratuur. Als de dj's om tien uur de eerste tonen van hun dj-set de kerk in slin geren, komt de menigte van ruim 1200 bezoekers on middellijk in beweging. De kerk swingt. Molendijk steekt de handen in de lucht, Galjaard pakt zijn telefoon en is live op Insta- gram. Dit is waar het bij hen om draait. „Met z'n tweeën op pad naar zoveel mogelijk gave plekken. Het ene mo ment in Goes, het andere op Myste- ryland. Of op The Ark Cruise tussen Ibiza en Barcelona. En dan ook nog je eigen muziek laten horen", zegt Er land Galjaard anderhalf uur eerder, als hij is ingestapt bij Ronald Mo lendijk. Twee gigs staan er voor de dj's van Soulvation vanavond op het pro gramma: eerst in Goes, dan rond middernacht in Rotterdam. „Soms hebben we er drie op een avond. Vaak hebben we geen idee waar we te rechtkomen", zegt Molendijk, al meer dan 35 jaar in het vak. Voor Gal jaard is het betrekkelijk nieuw. Bij ritmeman, Erland zorgt voor de melodieën' e Van de dag Mensen zeggen vaak: ik win nooit iets. Maar het is ytoch ook leuk als je stroopwafels krijgt? 7*J\i woensdag 5 december 2018 Chiaue Erland heeft zijn draai <|i gevonden MUSICAL Jeroen van Ko- ningsbrugge en de broers Tim en Wart Kamps spelen vanaf april in de musi cal 't Schaep met de 5 Pooten. Raoul Heertje schrijft het script. De serie leverde klassie kers op als Het zal je kind maar wezen. MUZIEK Rapper Boef verloot met kerst drie keer 1000 euro. Hij wil scholieren belonen die op een toets hoger scoren dan een 9. De 25-jarige artiest meldde dat op Insta- gram, waar hij 1,1 miljoen volgers heeft. Dennis Jansen 44 —Ronald Molendijk, dj "-^licolette van Dam, ambas- r~~- 7 JV sadeur van de Nationale Post- 1 AiA.:: dhm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28