27 Handbalster Lois Abbingh blonk uit tegen Spanje en schoot Oranje in de slotseconden naar de volgende ronde. Over haar positie, lijf en harde schot. Als het dan lukt, voel je toch wel een kick IAAF weert de Russen nog Schaatsploeg uitgekleed Sprong naar Anaheim Ducks INTERVIEW LOIS ABBINGH Laat dit gezegd zijn: Lois Ab bingh (26) is een team- player. Ja, ze was een jaar geleden dé vrouw in vorm op het WK. En ja, afgelopen maandagavond maakte zij op weer galoze wijze het beslissende doel punt in de laatste seconden van de wedstrijd tegen Spanje. Maar vraag de geboren Groningse naar trots om haar optreden en ze begint over het collectief. „Daarvoor schiet Nycke (Groot, red.) er weet ik het hoeveel in, stopt Tess (Wester, red.) op het laatst een bal. Zonder teamwork van zestig minuten sta ik daar aan het einde ook niet." En over het WK van vorig jaar: „Het klinkt misschien stom, maar dat ben ik al lang weer vergeten. Ik ben niet zo'n type dat veel waarde hecht aan mijn vorm in zo'n toernooi." Om daarna toe te geven: „Al zat ik toen wel in een flow." Kick Een kick voelde Abbingh wel, afgelo pen maandag na haar langeafstands- schot. Voorzichtig: „Misschien mag ik iets meer trots zijn op mezelf dan bij een andere winst." De druk was hoog, winst op Spanje zorgt voor een betere uitgangspositie in ronde twee, aangezien de punten uit de poulefase meegenomen worden. Daarnaast weet Abbingh uit ervaring dat schie ten van die afstand vaker mis gaat dan goed. „Bij de Olympische Spelen op de paal bijvoorbeeld, of in maart een die afgekeurd werd. Het percen tage dat erin gaat ligt lager dan vanaf de cirkel of hoek. Van de twintig a dertig keer lukt het misschien een keer. Ja, als het dan wel lukt voel je toch wel een kick." Ze staat bekend om haar harde schot, niemand in het nationaal team schiet met meer snelheid dan zij. „Maar hoe hard dat gaat? Geen flauw idee. Tegen de honderd waarschijn lijk." Een plan heeft ze nooit als ze een strafworp neemt. Gaan staan, haar gevoel volgen, de keeper in de gaten houden en vervolgens schie ten. En dan, als het goed is, de eufo rie. Armspieren Ze doet niks speciaals om haar scho ten meer kracht te geven. Geen extra training van haar armspieren. Rechts is sterker dan links, dat weet ze wel. Het gevolg van veelvuldig gebruik. „Maar daar zie je niks van in de om vang. Ik ben sterk in mijn armen, maar niet extreem sterk. De schot snelheid heeft vooral te maken met de juiste techniek." Ze traint specifiek op sprongkracht door explosieve krachtoefeningen. Hoe hoger de 177 centimeter lange speelster komt, des te makkelijker ze over de dekking van de tegenstander schiet. „En ik merk dat het bij mij vaak een combi is. Als ik op snelheid ben, kom ik makkelijker hoog dan vanuit stilstand." Snelheid die ze ook maandagavond gebruikte bij haar langeafstandsschot, waarvoor ze een paar passen maakte. Abbingh oogt redelijk rank, maar EK HANDBAL ze heeft aanleg om flinke spieren te ontwikkelen, weet ze. „Voor Rio heb ik te zwaar getraind, ik merkte dat ik superfit was, maar ik was ook minder snel. Daar kom je gaandeweg je trai ningsjaren achter. Het is voor een topsporter ook heel verleidelijk om te denken: doe er nog maar wat gewicht bij, ik kan wel meer aan. Nu train ik verstandiger. Probeer ik de balans te bewaren, want kracht heb je wel no dig. Ik denk dat mijn postuur van nu bij mijn positie op de linkeropbouw past." Gescheurde kruisband Een verleden met zware knieblessu res, waaronder een gescheurde kruis band, maakt dat ze tegenwoordig vaak even eerder aan de trainingen begint dan haar teamgenoten. „Ik werk aan mijn stabiliteit en moet zorgen dat ik met eigen oefeningen alvast mijn spieren op de juiste span ning heb." Na het WK van vorig jaar, waar ze 58 doelpunten scoorde en een plaats bemachtigde in het All Star-team, stond ze in de belangstelling van di verse Europese clubs, uiteindelijk te kende ze voor twee jaar bij de Russi sche topclub Rostov-Don. Mocht Nederland de halve finale halen, dan keert ze tijdelijk terug naar de plaats waar ze hiervoor woonde: Parijs. Tot mei speelde Ab bingh namelijk voor het Franse Issy Paris. Of ze nu dezelfde 'flow' heeft als een jaar geleden? „Vaak weet je dat pas achteraf. Het werkt ook zo: als al les erin gaat, krijg je op een gegeven moment zoveel vertrouwen. Ik denk dat ik nu wel goed in het toernooi zit, na dat laatste doelpunt kan ik natuur lijk niet anders zeggen." woensdag 5 december 2018 GO ATLETIEK Russische atle ten mogen ook de ko mende periode niet mee doen aan internationale evenementen. Volgens de internationale atletiekfede- ratie IAAF hebben ze nog niet aan voldoende voor waarden voldaan. Het mon diale antidopingbureau WADA hief eind september de schorsing van het Rus sische antidopingbureau Rusada op. Rusada werd in 2015 geschorst wegens grootscheeps dopingge- bruik in de Russische sport en met name bij de Spelen van Sotsji 2014. SCHAATSEN De Neder landse schaatsploeg ver trekt met een uitgeklede selectie naar Polen, waar komend weekeinde de derde wereldbekerwed strijd is. Team Jumbo ver kiest een trainingskamp in Collalbo boven het evene ment in Tomaszow Mazo- wiecki. Door de afwezig heid van onder anderen Kjeld Nuis, Jan Smeekens, Patrick Roest, de gebles seerde Sven Kramer en Antoinette de Jong, komt er in de Nederlandse equipe plaats vrij voor en kele jonge en onervaren schaatsers. Bij de vierde wereldbeker in Heerenveen (14-16 december) zijn de rij ders van coach Jac Orie er weer bij. IJSHOCKEY Daniël Sprong (foto) vertrekt naar Ana heim Ducks. De Ameri kaanse club uit de NHL neemt de 21-jarige geboren Nederlander over van Pitts- burgh Penguins, waar hij sinds 2015 voor uitkwam. De in Amsterdam geboren Sprong kwam voor Pitts- burgh tot 42 wedstrijden in de NHL. Op het hoogste ni veau scoorde hij vier keer, een niveau lager met het tweede team 32 maal. Sprong verhuisde op 7-ja- rige leeftijd naar Canada en maakte in 2016 deel uit van de selectie van Pitts- burgh Penguin. Lisette van der Geest Montbéliard -Lois Abbingh (26) Programma Vandaag, 18.00 uur: Nederland - Kroatië Stand groep C 1. Nederland* 2-4 (56-52) 2. Spanje* 2-2 (52-46) 3. Hongarije* 2-2 (49-46) 4. Kroatië 2-0 (36-49) naar tweede ronde Op TV: Ziggo Sport Lois Abbingh haalt uit in het duel met Spanje, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27