Uitsluiting in Europa dreigt voor ManCity na dubieuze sponsordeals 25 Nederland- Duitsland is vanmiddag de eerste echte test op het WK hockey. Oranje voelt zich goed in India. HOCKEY WK IN INDIA P?? Juist de 5-1-nederlaag van de Ne derlandse hockeyers op het WK van 1998, tegen Duitsland, bleek uiteindelijk nodig om een week la ter wereldkampioen te worden. Keeper Ronald Jansen was na af loop van de groepswedstrijd niet mals voor zijn ploeggenoten. Via de kranten zette hij de boel op scherp. „Dat viel niet echt lekker", weet hij twintig jaar later nog goed. „Maar iedereen werd wel geconfronteerd met wat er aan de hand was. Soms heb je op een toernooi zoiets no dig." Jansen (54) nam in Oranje vaker de rol van boeman op zich. „We hadden een paar klootzakken, die iedereen aanspraken op zaken die niet goed gingen. Of je nou een grote speler was of een iets kleinere. Daar werd het echt een team van." Hij zegt er meteen bij niet 'de ouwe zeurpiet' te willen zijn die vindt dat vroeger alles beter was. „Ik kan niet inschatten of het Nederlands team van nu klootzakken heeft. Tijden zijn ook veranderd. Maar af en toe een impopulaire uitspraak of maat regel, daar is niets mis mee." Stemming Vanmiddag om 12.30 uur Neder landse tijd treffen Nederland en Duitsland elkaar op het WK in In dia, voor het tweede pouleduel. Zelf blazen spelers en coach niet te hoog van de toren, maar er hangt een op timistische stemming om het team. Het zou zomaar weer eens kunnen, Nederland wereldkampioen. „Dat heb ik wel eens vaker gehoord", zegt Jansen. Het lukte Oranje sinds het olympisch goud van 2000 niet meer een grote mondiale prijs te winnen. „Veel te lang geleden voor zo'n grote hockeynatie, waar alles goed is geregeld en ontzettend veel Laat het tegen Duitsland maar een zware pot worden. Dat Oranje diep moet gaan spelers zijn. Nederland is het aan zijn stand verplicht regelmatig iets binnen te koppen." Deze weken bijvoorbeeld, in Bhubaneswar. „Ik denk dat Oranje er veel beter voor staat dan lange tijd het geval was. Het hockey is goed, de strafcorner ook. Het is een PROGRAMMA relatief oude en ervaren ploeg, die grote finales heeft gespeeld. Dat helpt ook. Wij waren er in de jaren 90 zo klaar mee om steeds finales te verliezen." In de EK-finale van vo rig jaar zag Jansen positieve signa len. „Ik was erbij, halverwege was het 2-0 voor België. Ik gaf er geen duppie voor. Het werd 2-4." Bram Lomans, strafcornerschut- ter in het kampioensteam van 1998, was afgelopen weken regelmatig te gast bij Oranje. „Dat zag er heel goed uit. De balans in het team lijkt in orde. Max (Caldas, bondscoach, red.) was heel relaxed, een vooruit gang vergeleken met de Spelen van Rio, dat zegt hij zelf ook." Lomans (43) maakt een kantteke ning bij de term 'gouden generatie' van eind vorige eeuw, hoe lekker het ook klinkt. „In de loop der jaren is het beeld geromantiseerd, alsof alles goed was in die tijd. Dat we olympisch kampioen werden in 2000 was een wonder, we lagen er zo goed als uit en hadden de hulp nodig van een Engelsman die toe vallig scoorde tegen Duitsland." Plus: een grote prijs winnen is nu moeilijker, zegt Lomans. „De top in het hockey is breder. België was voor ons een relaxte tegenstander. Dat is nu wel anders." Kleine dingen en de vorm van de dag in de eindfase van het toernooi maken het verschil, zegt Lomans. „De voortekenen zijn goed, maar je wordt pas onder druk getest. Ik dacht na die eerste wedstrijd (7-0 winst op Maleisië): als dit maar niet té makkelijk ging. Laat het tegen Duitsland maar een zware pot wor den. Dat Nederland diep moet gaan, en daarna alles wint. De in grediënten zijn er. Het zou leuk zijn als we weer eens winnen. Het is al tijd tijd voor een kampioenschap." De Engelse landskampioen zou volgens Britse media volgend sei zoen uitgesloten kunnen worden van deelname aan de Champions League, als een onafhankelijke commissie van de UEFA de schuld bewijst. De Europese voetbalbond reageert op onthullende publicaties van vorige maand in Der Spiegel. Het Duitse tijdschrift baseerde een se rie artikelen op informatie van klokkenluiderscollectief Football Leaks. Uit e-mails van officials van ManCity kwam systematisch be drog naar voren. Met Financial Fair Play werd, met volledige medewer king van eigenaar sjeik Mansour, op geraffineerde wijze de hand gelicht. De zaak van de UEFA richt zich op een contract met hoofdsponsor Etihad Airways. In officiële docu menten stelde de vliegtuigmaat schappij zich jaarlijks garant voor 75 miljoen euro. Uit mailwisselingen uit 2015 tussen de toplaag van Man- chester City blijkt dat in de praktijk slechts om negen miljoen te gaan. Het resterende deel werd via Abu Dhabi United Group (ADUB), het bedrijf van de sjeik, overgemaakt. Daarmee schond Manchester City Financial Fair Play, bedoeld om het uitgavepatroon van clubs te be grenzen, op bruuske wijze. Zonder deze boekhoudkundige trucs zou de club in de zomer van 2015 zich mogelijk niet zo nadrukkelijk op de transfermarkt hebben kunnen begeven. Raheem Sterling (64 mil joen euro), Kevin De Bruyne (76 miljoen) en Nicolas Otamendi (45 miljoen) kwamen die zomer. De UEFA voelt zich door de openbaringen van Football Leaks in zijn hemd gezet. Na Manchester City in 2014 voor overtredingen van de regels te hebben gestraft met een boete van zestig miljoen, wil de bond ditmaal hardere maatregelen. Als de UEFA inderdaad doorpakt, gaat de club dat vrijwel zeker ook doen. Manchester City wil de rechtmatigheid van het 'gestolen' bewijs in twijfel trekken. Football Leaks heeft de documenten waar schijnlijk op illegale wijze verkre gen. woensdag 5 december 2018 GO 'Altijd tijd voor een titel' Rik Spekenbrink Bhubaneswar -Bram Lomans (ex-international) Vandaag 12.30 uur Duitsland - Nederland 14.30 uur Maleisië - Pakistan Zondag 9 december 12.30 uur Maleisië - Duitsland 14.30 uur Nederland - Pakistan Stand groep D 1. Nederland 2. Duitsland 3. Pakistan 4. Maleisië 1-3 (7-0) 1-3(1-0) 1-0 (0-1) 1-0 (0-7) Poulewinnaar naar kwartfinale, nummers 2 en 3 spelen om kwartfinaleplek tegen num mers 2 en 3 van poule C. Alle duels van Nederland live op NP01 Bram Lomans balt de vuist nadat hij Oranje op 2-2 heeft gebracht in de WK-finale 1998 tegen Spanje. Nederland won na verlenging met 3-2. FOTO ANP De UEFA wil Manchester City zwaar straffen voor het manipu leren van sponsorcontracten om de regels van Financial Fair Play te omzeilen. Geert Langendorff Manchester IH/VO KWAYS Kevin De Bruyne. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25