Feyenoord heeft een probleem in punt van aanval de rust even opzoekt, het wordt al snel dubieus' 23 twee overtredingen in de eredivisie Gery Vink (53) op, nu assistent trainer van Willem II, maar eerder jeugdtrainer van De Ligt bij de Am sterdamse club. „Ajax is op dit mo ment zo goed dat ze bijna voor een wedstrijd kunnen beslissen: van daag maken we vier of vijf goals. Ik zie dat Matthijs daarom zijn eigen grenzen verlegt. Dat deed hij in de jeugd ook al. Elke dag bezig om be ter te worden." Hoe ziet Vink dat? Het thuisduel afgelopen zondag tegen ADO Den Haag was op dat vlak treffend. „Zag je hem een paar keer inschuiven? Zo maakte hij dat doelpunt ook. Hij schoot zelfs met links een keer ge weldig op doel. En hij kwam soms als rechtsbuiten uit en leverde dan gewoon een goede voorzet af. Ik zou zelfs zeggen: zet hem een keer op '6' op het middenveld. Zodat hij nog meer allround kan worden." Uitdagingen Je zou kunnen stellen: het is bijna 'spielerei'. Maar daar wil Vink niet aan. „Hij zoekt uitdagingen, dat is wat anders. Want Matthijs doet echt geen gekke dingen en zal geen onnodige risico's nemen onder het mom van zichzelf uitdagen. Hij is juist een teamspeler, taakbewust. Ik vind het vooral mooi om te zien hoe sterk en goed hij is geworden. Een sieraad voor ons voetbal." Dat vindt Haan ook. Al is de oud international wel benieuwd hoe veel overtredingen De Ligt in de Champions League maakt. „Want daar heb ik hem wel een paar beuk- jes zien uitdelen." Dat klopt, blijkt uit de cijfers van statistiekenbureau Opta. In de vier groepduels in de Champions League die De Ligt speelde (hij miste AEK-thuis), maakte de ver dediger zes overtredingen. Meer dus dan in dertien competitiewed strijden (vijf stuks in totaal) bij el kaar. Haan: „Logisch ook. Totaal an dere weerstand, natuurlijk. Hoe dan ook: we hebben als Nederland met Virgil van Dijk al de duurste verdediger ter wereld. In dat lijstje zal er wel eentje bij komen..." Alsof Feyenoord ook een reeks loodzware Europese wedstrijden achter de rug heeft. Met nog vijf wedstrijden tot de winterstop moeten de Rotterdammers opeens zoeken naar vervangers omdat spelbepalende spelers ge blesseerd afhaken. Robin van Per- sie speelde op 1 november voor het laatst en heeft simpelweg de inhoud nog niet voor een volle dige wedstrijd morgen tegen VW, de wedstrijd die moet wor den ingehaald omdat eerder de lichtmasten dienst weigerden in de Kuip. t Wat erg opvalt is dat veel spelers aanvallen van kramp moeten doorstaan Er is ondanks het feit dat Van Per- sie zondag tegen PSV maximaal twintig minuten in actie had kun nen komen een kans dat hij wel aan het duel met de Venlonaren moet beginnen. Nood breekt wet ten nu de Deense aanvaller Nico lai Jorgensen al aan de winterstop lijkt te kunnen beginnen. De spits kampt met een hamstringbles sure, die een speler doorgaans al snel zo'n drie weken aan de kant houdt. Dat betekent dat hij in 2018 niet meer in actie komt voor Fey enoord, een reëel doemscenario in de Kuip. Vente De meest logische optie als ver vanger is echter Dylan Vente. De spits is topfït en de pas 19-jarige aanvaller speelde tegen PSV ook de tweede helft. Giovanni van Bronckhorst is doorgaans zeer en thousiast over de jongeling, die een neusje voor de goal heeft. Met de allesbehalve topfitte Van Persie, die zeker geen hele wed strijd kan spelen, is de spoeling dus flinterdun. Verleden week liet Van Bronckhorst ook al eens de 16-jarige Naoufal Bannis meetrai- nen. De aanvaller die Feyenoord in 2016 wegplukte bij ADO Den Haag scoort bijzonder makkelijk, is in tegenstelling tot veel andere aanvallende talenten van Varken oord fysiek al redelijk sterk. Wat erg opvalt is dat veel spelers van Feyenoord de laatste weken het einde van de wedstrijd halen door krampaanvallen te weer staan. Tegen FC Groningen ging Bart Nieuwkoop rekkend en stret chend over het veld. Jeremiah St. Juste en Sven van Beek hadden hetzelfde euvel tegen PSV. „De in tensiteit was heel hoog tegen PSV", zegt Van Bronckhorst. „Dat was ook wat wij wilden, veel energie, duelkracht, sprints. Het heeft gewoon kracht gekost en dan weet je dat die kracht opraakt in de slotfase." Eric Botteghin is ook nog niet topfit, Sven van Beek staat klaar om hem weer te vervangen. nager van Ajax en speelde in het kleedkamergebied een niet te on derschatten rol. „Gaat een trainer zo'n kleedkamer in dan wordt het al snel dubieus." Zoals tijdens Sparta-Ajax toen scheidsrechter Ruud Bossen een scheldende We- sley Sneijder van het veld stuurde en er naderhand trammelant ont stond over wat er nou precies was gezegd door abiter en speler. Bossen Endt: „Ik was dan de verzachtende factor. Bij Ruud Bossen zag je ook de spanning op het gezicht staan door de tierende spelers en staf." Dat is niet anders tijdens Europa- Cupwedstrijden. „Een Portugese scheidsrechter bij Real Madrid- Ajax verwachtte dat ik briesend de kleedkamer in zou stormen omdat hij twee keer onterecht voor bui tenspel had gefloten. Niet dus. Ik deed dat op mijn eigen manier. Even wat opzoeken ook van tevo ren over de scheidsrechter. Over de stad waar hij vandaan komt bij voorbeeld. Dat werkt weieens be ter dan een briesende trainer." Ook al heeft die briesende trai ner dan een status. Endt maakte Louis van Gaal mee bij Ajax. En Marco van Basten. „Van Gaal die van tevoren dan heel vriendelijke deed tegen zo'n man. Daar raakten ze van onder de indruk. Van Bas ten liet het meer non-verbaal mer ken dat hij er was." Advocaat was vrijdagavond ook de grote trainer die op bezoek kwam bij de jonge 33-jarige arbiter Richard Martens. „Goed commu niceren is het beste", zegt Van der Ende. „In zo'n geval als met Advo caat doe je er als scheidsrechter goed aan om daarna nog de trainer van Excelsior in te lichten. Anders krijg je toch scheve gezichten." Nijhuis: „Of tegen de vierde man zeggen wat er is gebeurd." Gefilmd Ook omdat alles toch wordt ge filmd. Zelfs in de spelersgang. „En daardoor gedragen mensen zich toch heel anders", zegt analyticus Hedwiges Maduro. „Dóór die aan wezigheid van die camera is het voor een scheidsrechter goed om alles even rustig achter de kleed kamerdeur te bespreken en niet in een gang met een camera erbij." woensdag 5 december 2018 GO ons voetbal' Feyenoord wil morgen het gat met Ajax en PSV drie punten kleiner maken door VVV te ver slaan. Maar na het wegvallen van Nicolai Jorgensen moet er wel flink worden gepuzzeld in de voorhoede. Mikos Gouka Rotterdam Dylan Vente, ingevallen voor de geblesseerde Nicolai Jor gensen, duelleert in de lucht met PSV'er Nick Viergever. FOTOSOCCRATES Dick Advocaat (r) stapte vrijdag bij arbiter Martens de kamer bin nen. SCREENSHOTFOXSPORTS Matthijs de Ligt (I) gebruikt zijn lichaam in duel met Fortuna Sittard-spits Andrija Novakovich, die er niet aan te pas komt. FOTOSOCCRATES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23