Marjan Berk r Leider onderzoek Ivana Smit: 'mogelijk' spoor van worsteling Amsterdamse moskee bedreigd om weigeren dodengebed 17 Laatste getuige gehoord in rechtszaak Zwarte Piet hoort nu echt in het historisch museum In 1998 schreef ik een groot- ouderboek, waarin ik een aantal nieuwe Nederlandse grootouders (Marokkaans, Turks, Chinees, Joods, Mo luks, Antilliaans, Surinaams) bevroeg over wat ze aan oude gewoonten en gebruiken hadden meegenomen naar het nieuwe vaderland. Wat mij raakte, waren de verhalen van de Surinaamse en Antilliaanse grootmoeders. Oma Dina Maatstaf, destijds 85 jaar oud, moeder van elf kinderen, oma van 43 klein kinderen en op dat moment overgrootmoeder van 61 achter kleinkinderen, vertelde met grote warmte over haar enorme familie. In haar kleine beneden woning in Amsterdam zei zij in 1998: „Mijn eigen grootouders heb ik nooit gekend. Mijn moe der kwam op haar twaalfde van de plantage naar de stad, naar Paramaribo. Zij is nog slaaf ge weest en kwam van Comme- wijne, mijn vader van Domburg in Suriname." „Ik herinner me de avond op Curacao dat ik een dans leerde", vervolgt ze. „Een soort samba. De dans speelde zich op één plek af, je zette alleen kleine stappen sur place. Dat dansten de slaven met een ijzeren bal aan een ket ting om hun been. Dan konden ze niet weglopen!" programmamaakster, werkend en wonend op Curacao, zelf grootmoeder van een in Holland levende kleindochter, had de allerbeste herinneringen aan haar grootmoeder Jaja, zoals haar roepnaam was. Emerencia Macares was haar officiële naam en haar familie spreekt nog steeds met respect, ontzag en warme genegenheid over deze familiemoeder. Sonia Garmers vertelde: „Tij dens ruzies riep ze nogal eens: 'Weten jullie wel wat er in 1863 werd afgeschaft? De slavernij! En ik ben een slaaf in dit huis!' Zij had wel recht van spreken, ze had het vrijheidsbriefje van haar moeder in haar bezit!" Een van de achterkleindoch ters van Jaja schreef voor haar vwo-examen geschiedenis een verhandeling over de sociale en economische achtergrond van de Curacaose slavenopstanden. Daarin komt ook een passage over Jaja voor, waaruit blijkt wat een oer-grootmoeder deze vrouw was: 'In 1863 werd de slavernij af geschaft. Deze ontwikkeling en soortgelijke ontwikkelingen el ders sterken mij in mijn overtui ging dat ooit nu nog bestaande vormen van slavernij en andere onvrijheid zullen verdwijnen. Maar het meest geïnspireerd in mijn geloof in verdere emanci patie van de afstammelingen van slaven die thans staatsburger van het Koninkrijk der Nederlanden zijn, ben ik door de nagedachte nis aan mijn Jaja, mijn overgroot moeder, in al haar eenvoud een toonbeeld van onverzettelijkheid en onverschrokkenheid!' authentieke geschiedenis, uit de mond van kinderen en kleinkin deren van slaven opgetekend, zouden we respectvol met dat verleden moeten omgaan. En moeten ophouden met dat ge mekker van mensen die niet gewoon kunnen omkijken naar dat verleden en het verdriet er over, dat nog leeft onder nazaten van dat schandelijke verleden. Zwarte Piet hoort nu met respect echt in het historisch museum. Laten we vooral ook niet vergeten dat wij allemaal rood bloed hebben, ongeacht de kleur van onze buitenkant. Dat is onze allergrootste gemene deler. En Sinterklaas kan het in zijn eentje ook heel goed af! Sankara Nair, de advocaat van de familie Smit, pakte rechercheur Faizal, de man die het onderzoek leidde, gisteren in een kruisverhoor in de rechtbank hard aan. Ivana Smit viel op 7 december vorig jaar na een nacht vol drank en drugs van de 20ste verdieping van het balkon van Alex en Luna Johnson. Volgens de familie Smit heeft het Amerikaanse echtpaar iets met haar dood te maken. Ze zou zijn overleden in hun appartement en daarna zouden de Johnsons haar over de rand van het balkon hebben gegooid. Volgens Nair kon het echtpaar dankzij het gebrek aan doortastendheid bij de Maleisische politie het land uit vluchten. Vanaf het moment dat hij Ivana's naakte lichaam zag, was Faizal er van overtuigd dat zij slachtoffer was van een noodlottig ongeluk. Zo be weerde hij dat hij een gebroken fles cider in het appartement van de Johnsons niet had gezien. Pas toen hij een foto van de technische re cherche onder ogen kreeg, gaf hij toe dat er een gebroken fles lag. Faizal beaamde gisteren dat dat 'misschien' een spoor van een wor steling was. Ook de houding waarin Ivana werd gevonden, op haar rug met de armen gebogen op haar borst, was eerder voor Faizal geen reden om nader onderzoek te doen. Volgens de Nederlandse patholoog Frank van de Goot kan deze hou ding een aanwijzing zijn dat Ivana al dood was voordat ze viel. Faizals voorganger kreeg zelfs orders van haar superieuren om de zaak als een ongeluk te beschou wen. Toen Faizal het na een paar dagen overnam, zag hij geen reden daarvan af te wijken. Hij gaf wel or ders om de voetsporen op het bal kon richting de rand te onderzoe ken. Eerder inde rechtszaak werd al vastgesteld dat volstrekt onduide lijk is van wie die voetstappen zijn. Uitgaan van misdrijf Volgens Nair, zelf oud-rechercheur, had Faizal moeten uitgaan van een misdrijf. Onderzoek had dan alsnog kunnen uitwijzen dat het een on geluk was. Faizal, die zich veel de tails niet meer herinnerde en geen minutieus verslag van zijn onder zoek had bijgehouden, was het er niet mee eens. Alex en Luna Johnson verlieten Maleisië op 29 maart. Een paar we ken eerder kwamen drie belang rijke rapporten uit: het dna-onder- zoek (er werd dna van Alex Johnson onder Ivana's nagels gevonden), het toxicologisch rapport (er waren zo veel drugs gebruikt dat Ivana moge lijk al dood was toen ze viel) en de autopsie. Volgens Nair heeft Faizal de rapporten niet bestudeerd, want dan had hij aanwijzingen gevonden om op door te rechercheren. „En toen waren de vogels gevlogen." Faizal was de laatste getuige in de rechtszaak. Vandaag is de laatste zittingsdag, in januari beslist de rechter of er alsnog een strafrech telijk onderzoek nodig is naar de dood van Ivana Smit en of er een in ternationaal opsporingsbevel voor de Johnsons wordt uitgevaardigd. Ali Bouakili zou de moslims 'het recht hebben ontnomen' om te bidden voor Sarah L. en haar dochtertje, die onlangs in Syrië omkwamen bij een Amerikaans bombardement. In het filmpje is een briefje te zien met de naam Ali Bouakili, omringd door kogels en een kalasj- nikov. In het Arabisch staat erop: 'We komen eraan.' Het filmpje is waarschijnlijk opgenomen in Syrië, nadat er in een Telegramgroep contact was tussen jongeren uit Amsterdam en Syrië. Bouakili zegt geschrokken te zijn, maar weet nog niet of hij aangifte doet. „Ik ga nadenken over wat het beste is voor mij en mijn familie." Hij zegt geen idee te hebben uit welke hoek het filmpje komt. Voorafgaand aan de doodsbedrei ging zijn in het filmpje beelden te zien van bombardementen, bege leid door de tekst: 'Terwijl onze broeders en zusters worden afge slacht in Hajin, Syrië, is het minste wat we in Nederland kunnen doen een beetje respect opbrengen voor onze martelaren. Het minste wat we kunnen doen is Salaat al Ghaib verrichten, maar dat recht is de moslims ontnomen door het mos keebestuur. Met welk recht is het gebed geweigerd?' De vader en broer van L., die al jaren in de Nasr Moskee komen, vroegen het bestuur vorige maand om een dodengebed. Dat zou uit vrees voor politieaandacht zijn ge weigerd. Vlak daarna circuleerde een brief op sociale media met de titel 'Het falen van de moskeeën in Nederland'. De familie van L. laat weten geschokt te zijn en afstand te nemen van de doodsbedreiging. Vanaf het moment dat hij Ivana's lichaam op straat zag, was rechercheur Faizal ervan overtuigd dat baardood een ongeluk was woensdag 5 december 2018 GO Resoec Sonia Garmers, schrijfster en In de context van dit stukje De politie in Kuala Lumpur heeft de dood van Ivana Smit nooit als een misdrijf onderzocht. De onderzoeksleider erkende pas gisteren in de rechtbank dat er 'misschien' een spoor van een worsteling was. Ton Voermans Rotterdam/Kuala Lumpur Woordvoerder Ali Bouakili van de Nasr Moskee in Amster dam-Oost wordt met de dood bedreigd in een filmpje dat circuleert op WhatsApp. Marcel Wiegman Amsterdam De Nasr Moskee in Amster dam-Oost. FOTO ANP FOTO'S INSTAGRAM, AD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17